Czy testosteron jest naprawdę tym, z czego zbudowani są mężczyźni? Męski hormon płciowy otoczony jest wieloma legendami. Wydaje się, że to znany winowajca. On” woli mówić o substancji posłańca, która znajduje się za jego ręką. Natomiast „ona” kojarzy męski hormon z ideą: to jest ktoś, kto nie może się oprzeć kobiecie.
Jednak androgen jako hormon płciowy nie jest tak zły, jak kojarzą go konteksty społeczne. Nauka rozpoczęła badania nad chemiczną zawartością męskości przed 1900 rokiem. Zrozumienie, jak działa testosteron, już dawno się rozwinęło. Nie może jednak pozbyć się swojej reputacji.
Co to jest testosteron?
Testosteron jest podstawowym hormonem płciowym mężczyzn. Powstaje on w komórkach jąder, a następnie dostaje się do krążenia. Przysadka mózgowa i podwzgórze kontrolują jądra w ciemieniowej części mózgu. Organizm ludzki stale produkuje hormony i enzymy przy pomocy witamin i minerałów. Niektóre z nich pełnią bardzo ważną funkcję w utrzymaniu organizmu w zdrowiu.
Jednym z nich jest tzw. hormon płciowy. Androgen zapewnia zdrowe mięśnie i funkcjonowanie ważnych narządów. Oprócz sportowej energii wpływa również na potencję u mężczyzn. Nerki zależą od testosteronu, aby mogły produkować wystarczającą ilość czerwonych krwinek. Ponadto, substancja posłannicza intensyfikuje budowę chrząstki i kości w ludzkim szkielecie. Więcej na ten temat można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/testosteron/ na którym opublikowano właściwości i produkty tstosteronu.
Co testosteron robi w organizmie?
Już w zarodku określony gen decyduje o tym, czy testosteron jest produkowany. Płeć jest wtedy męska. Kiedy chłopcy później osiągają dojrzałość płciową, potrzebują hormonu, aby jądra mogły się rozwijać. Młodzieniec potrzebuje go, aby stać się płodnym. Rośnie broda i zmienia się głos.
Testosteron wpływa na mięśnie, skórę, kości, mózg i narządy takie jak wątroba. Jego działanie jest również spotykane w dziedzinie psychosomatycznej. We krwi substancja posłannicza jest wiązana przez białka, w tym globulinę i albuminy. W ten sposób substancja przedostaje się do narządów, w których ma ostatecznie zadziałać.
Jak produkowany jest testosteron?
Za biologiczne składanie androgenów z grupy hormonów płciowych odpowiedzialne są trzy elementy: mózg, jądra i cholesterol. Przysadka mózgowa transportuje do krwiobiegu hormony stymulujące FSH i ICSH. Hormon ICSH stymuluje w ten sposób komórki. Jest to proces, który produkuje testosteron w szczególności.
Z kolei hormon FSH jest odpowiedzialny za tworzenie się plemników. Do tego z kolei potrzebuje androgenów (hormonów płciowych). Białko wiążące transportuje następnie hormon do powrózków nasiennych. Plemniki dojrzewają. Proces naturalnego powstawania testosteronu jest w zasadzie uzależniony od wpływów zewnętrznych i odpowiedniego stylu życia.
Kiedy ustalany jest poziom?
Widocznym objawem niskiego poziomu testosteronu we krwi jest brak zainteresowania seksem, a nawet impotencja. Inne objawy to problemy zdrowotne. Mogą to być zaburzenia snu, nieproporcjonalne pocenie się, uporczywe zmęczenie, a także bóle stawów i mięśni. Ta ostatnia nierzadko prowadzi do patologicznego przebiegu osteoporozy.
Jeśli wystąpią objawy niedoboru, mężczyźni są coraz bardziej drażliwi i bardziej nerwowi niż zwykle. Wahania nastrojów są częstsze. Jeśli lekarz prowadzący podejrzewa guzy w nerkach lub jądrach, mężczyźni powinni mieć wykonane badanie testosteronu. Zaleca się wizytę u urologa w zaawansowanym wieku, aby uzyskać pewność co do poziomu hormonów.
Jaki jest normalny poziom testosteronu?
Dla dorosłych mężczyzn normą jest stężenie testosteronu we krwi wynoszące od około 2,50 do 7,00 µg/l. Wieczorem wartość ta spada o około dwadzieścia procent. Dla porównania: u młodzieży męskiej w wieku od 13 do 18 lat wartość ta oscyluje w granicach 0,10 do 7,0 µg/l. U chłopców w wieku od dziewięciu do dwunastu lat wartość ta powinna wynosić 0,10 – 3,0 µg/l.
Kobiety mogą również mieć niewielką ilość testosteronu we krwi. Normalną wartością jest tu 0,15 do 0,55 µg/l. Czasami, oprócz określenia wartości całkowitej, lekarz do analizy wykorzystuje również iloraz SHBG. Dostarcza to informacji o procentowej zawartości hormonu krążącego swobodnie we krwi poprzez biologiczną ShBG (globulinę).
Kiedy wzrasta wartość?
Jeśli stężenie testosteronu we krwi zauważalnie wzrasta, jedną z przyczyn może być przyjmowanie środków dopingujących. Czasami za wzrostem poziomu hormonów stoi poważna choroba, np. guz jądra lub nowotwór, np. rak nerki.
Jeśli jest nieprawidłowe funkcjonowanie w korze nadnerczy z „zespołem adrenogenitalnym”, synteza ulega zmianie. Narząd ten produkuje męski hormon płciowy w nadmiarze. Ma to również wpływ na organizm kobiety. U kobiet i dziewcząt piersi nie rozwijają się prawidłowo. Podobnie, jeśli we krwi jest zbyt dużo testosteronu, w ciele kobiety pojawia się dużo włosów.
Kiedy poziom testosteronu jest zbyt wysoki?
Poza występowaniem ciężkich lub wrodzonych chorób, poziom testosteronu jest zbyt wysoki, gdy substancja posłańca jest przyjmowana nieproporcjonalnie jako substancja dopingująca lub stosowana zewnętrznie. U mężczyzn za normalne uważa się wartości od 8,8 do 27 pg / ml. Jeśli wartości określone we własnej morfologii krwi mocno odbiegają od normy, należy spodziewać się nieodwracalnych szkód w organizmie człowieka.
Jeśli we krwi jest zbyt dużo hormonu płciowego, mogą pojawić się różne obrazy kliniczne. Zbyt wysoki poziom występuje, gdy nadnercza lub jądra, z powodu guzów nowotworowych, produkują więcej testosteronu niż to, co jest uważane za idealny poziom.
Niebezpieczeństwa związane ze zbyt wysokim poziomem testosteronu
Wysokie stężenie we krwi powoduje skutki uboczne testosteronu. Na przykład, oprócz silniejszych mięśni, u sportowców siłowych pojawiają się problemy skórne, takie jak wypryski. W pewnych okolicznościach dochodzi do niebezpiecznego wzrostu liczby czerwonych krwinek. Sprzyja to rozwojowi zakrzepów. Osoby dotknięte chorobą mogą doznać udaru mózgu.
Skrajnie zawyżone wartości występują zazwyczaj w przypadku szkodliwego odżywiania się w celu zwiększenia własnej wydajności. Czasami u podstaw problemu leży już poważna choroba. Zbyt duża ilość testosteronu w krwiobiegu może prowadzić do niskiej tolerancji na frustrację, a nawet do zachowań agresywnych. Wysokie ciśnienie krwi może być również niepożądanym efektem ubocznym zbyt dużej ilości testosteronu.
Kiedy poziom testosteronu jest zbyt niski?
Produkcja hormonu płciowego maleje, gdy zmniejsza się kontrola w przysadce mózgowej i diencephalon. Inne okoliczności, które powodują zbyt mało testosteronu w zaawansowanym wieku to spożywanie alkoholu. Innymi przyczynami mogą być otyłość i palenie papierosów.
Ci, którzy doświadczają nadmiernego stresu przez długi czas, ryzykują, że ich poziom spadnie poniżej idealnego poziomu. Różne leki, takie jak glikokortykoidy lub tabletki antykoncepcyjne, czasami powodują brak testosteronu.
Niebezpieczeństwa związane z niskim poziomem testosteronu
Badania pokazują, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są mniej zdolni do ciężkiej pracy. Zazwyczaj nie mają już ambicji, aby sprawdzić się w pewnych sytuacjach życiowych. Zmniejszone stężenie testosteronu we krwi prowadzi czasem do tego, że mężczyzna staje się kobiecy.
Tkanka piersi rośnie wraz z rozwijającymi się cechami kobiecymi. Czasami jest to wynikiem nieprawidłowego ułożenia chromosomów od urodzenia.
Objawy niedoboru testosteronu
Wskazania ewentualnego niedoboru testosteronu można zobaczyć w zmniejszonej wydajności. Mężczyźni z takimi objawami odczuwają utratę energii. Ciało się zmienia. Nie pozostaje to niezauważone. Może to powodować wahania nastroju. Często pojawia się uczucie utraty pamięci.
Nadmierna potliwość i zaburzony sen to inne skutki uboczne braku testosteronu. Wraz z zanikiem mięśni następuje przyrost masy ciała. Potencja zauważalnie spada. W wyniku objawów niedoboru dochodzi do anemii i zwyrodnienia kości, aż do osteoporozy włącznie.
Kiedy substytucja testosteronem ma sens?
Niedobór testosteronu powinien być leczony, jeśli towarzyszy mu występowanie dolegliwości psycho-somatycznych i seksualnych. Jeśli dolegliwości fizyczne są niewyjaśnione, zaleca się oznaczenie poziomu hormonów. Zrównoważenie deficytu testosteronu ma korzystny wpływ na męski organizm. W tym samym czasie nastawienie do życia zazwyczaj wzrasta pozytywnie.
Masa mięśniowa stopniowo się odbudowuje, a tłuszcz z brzucha znika. Krew może zostać odbudowana poprzez wsparcie z zewnątrz. Zwiększa się libido. Mężczyzna jest bardziej aktywny seksualnie. Ważna substancja przekaźnikowa testosteron zapewnia stabilne kości, zwiększa zdolność myślenia i zmniejsza luki w pamięci. Stan emocjonalny zmienia się na pozytywny.
Jak świadomie zwiększyć poziom testosteronu?
Jeśli stosujesz dietę bogatą w tłuszcze i błonnik, poziom hormonów wzrasta nawet o 28 procent. Ponadto, odpowiednia ilość snu zwiększa poziom hormonów. Badania wykazały, że poziom ten spada nawet o 15 procent przy zaledwie pięciu godzinach snu w nocy. Trening z ciężarami to skuteczny sposób na zwiększenie poziomu testosteronu, niezależnie od wieku.
Jakie są korzyści z booster testosteronu? Składniki takie jak ekstrakt z kozieradki mają korzystny wpływ na produkcję hormonu wzrostu. Testosteron żel może być dozowany w sposób szczególny. Zapobiega to skutkom ubocznym spowodowanym niekontrolowanymi wahaniami poziomu hormonów.
Testosteron u kobiet
Kobiety również mają testosteron we krwi, ale na znacznie niższym poziomie. U kobiet substancja posłańca jest produkowana w jajnikach i nadnerczach. Niedobór jest przeciwdziałany u kobiet poprzez regulację estrogenów. Jeśli poziom estrogenu jest w idealnym zakresie, organizm kobiety jest w stanie sam produkować męski hormon.
Zdrowy poziom hormonów u kobiet jest ważny dla jędrnej skóry twarzy i optymalnego funkcjonowania serca. Młodsze kobiety z nadwagą mogą być podatne na torbiele jajników, jeśli poziom testosteronu jest u nich podwyższony. Rzadko występujące nowotwory gonad w jajnikach dotyczą zazwyczaj młodszych kobiet. Chociaż guzy te są w większości przypadków łagodne, są one związane z podwyższonym poziomem testosteronu. Ciało może się w związku z tym zmienić.
Najczęściej zadawane pytania
Testosteron jest prawdopodobnie najbardziej dyskutowany hormon, zwłaszcza w scenie sportowej. Mężczyźni chcą mieć szczególną charyzmę poprzez odpowiednią siłę mięśni. Nawet w zaawansowanym wieku, niektórzy mężczyźni chcą zasygnalizować, że ich zwiększona skłonność do kobiet została zdecydowanie zachowana.
Mężczyźni nie zawsze przypisują niespecyficzne dolegliwości do niedoboru. Zwykle najpierw kojarzą fizyczne deficyty ze stresem, czy to prywatnym, czy zawodowym. Pytania często pozostają bez odpowiedzi. W dalszej części chcielibyśmy przyjrzeć się najczęściej zadawanym pytaniom.
Jak mogę zwiększyć poziom testosteronu?
Niedobór jest leczony przez lekarza, gdy w jego wyniku wystąpią objawy. Można to zrobić za pomocą zastrzyków, tabletek, plastrów lub innych leków. Dzięki temu w sposób trwały wpływa na tworzenie się hormonu.
Podczas przyjmowania niektórych preparatów hormon jest rozkładany w narządzie wątroby, zanim trafi do krwiobiegu. Można to obejść podając preparat przez błonę śluzową jamy ustnej, skórę lub wstrzykując go do tkanki mięśniowej.
Czy kuracja testosteronowa ma sens jako terapia?
Hormon płciowy jest przedmiotem napiętego chodu pomiędzy medycyną stylu życia, lekiem przeciwstarzeniowym i lekarstwem. Dodatek w postaci leku jest wskazany, gdy organizm nie jest w stanie sam wytwarzać hormonu w wystarczających ilościach. Dzieje się tak, gdy funkcja ta pomiędzy mózgiem a jądrami jest zaburzona.
W przypadku rozpoczęcia terapii hormonalnej lekarz musi ustalić, czy kuracja może zaszkodzić danej osobie. Oznacza to, że jeśli istnieją przeciwwskazania, to w żadnym wypadku nie wolno stosować danej terapii.
Czy można naturalnie podnieść poziom testosteronu?
Aktywność fizyczna i ćwiczenia pomagają zdrowym mężczyznom, którzy nie cierpią na niski poziom hormonów z powodu choroby, stymulować i poprawiać ich poziom. Poprzez redukcję hormonu stresu – kortyzolu, można skutecznie podnieść jego poziom w sposób naturalny.
Gdzie produkowany jest testosteron?
Ośrodkiem, który kontroluje wytwarzanie hormonu jest mózg. Zasadniczo, 95 procent rzeczywistej produkcji odbywa się w komórkach jąder. Kora nadnerczy jest zaangażowany w stopniu pięciu procent. Zdrowy człowiek wytwarza od sześciu do siedmiu miligramów substancji posłańca dziennie.
Za co odpowiedzialny jest testosteron?
Hormon ten jest ważny dla zdrowego życia seksualnego i sportowej energii. Ponadto substancja posłannicza wpływa na tworzenie się nowych komórek krwi. Reguluje również silną budowę masy kostnej. Nośnik biochemiczny kształtuje cechy poznawcze już w okresie dojrzewania.
Jak testosteron wpływa na budowę mięśni?
Azot gromadzi się w mięśniach. Jest to proces niezbędny dla metabolizmu w mięśniach. Zwiększają one swoją objętość. Równocześnie następuje redukcja tkanki tłuszczowej.
Wniosek
Znaczenie testosteronu jako hormonu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet jest oryginalne i bardzo istotne. Odgrywa ona decydującą rolę w funkcjach fizycznych i psychicznych. Trwale zaburzona równowaga hormonalna może prowadzić do poważnych chorób.
Znany jako hormon płciowy, ustawia poprzeczkę dla ogólnego dobrobytu zdrowotnego u mężczyzn. Jego reputacja jako środka na wiecznie chwaloną męskość i młodość podlega banałowi. Substancja ta podawana zewnętrznie ma również zastosowanie w medycynie, np. w osteoporozie.
W terapii stosuje się go w przypadkach zdenerwowania psychicznego, niskiego napędu i obniżonej wydajności w wyniku zaburzeń hormonalnych. W każdym przypadku, niedobór testosteronu wykryty przez laboratorium powinien być traktowany poważnie. Badania na temat testosteronu dostępne są na https://www.health.harvard.edu/drugs-and-medications/testosterone–what-it-does-and-doesnt-do oraz na stronie https://www.healthline.com/health/what-is-testosterone na których opublikowano właściwości i inne szczegóły testosteronu.