SPOSOBY NA PIĘKNĄ CERĘ

4 lut

Każda kobieta pragnie mieć gładką i nieskazitelną cerę. Aby skóra zachwycała witalnością i młodym wyglądem trzeba o nią odpowiednio dbać. Polecamy kilka sprawdzonych zabiegów pielęgnacyjnych odpowiednich dla cery tłustej, suchej i mieszanej…

Cera tłusta

Charakteryzuje ją skłonność do wyprysków i zaskórników. Przyczyną tego jest zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. Skóra jest jędrna, napięta, sprężysta, a nawet sprawia wrażenie grubej. Cera tłusta ma śniady, herbaciany lub brzoskwiniowy kolor. Na ogół pory są poszerzone. Osoby z takim typem skóry – szybko, ładnie i równomiernie się opalają. Również proces starzenia się tłustej skóry odbywa się później, niż w przypadku innych rodzajów cery (od 28 roku życia).
Do pielęgnacji cery tłustej najlepiej sprawdzają się kosmetyki matujące, nawilżające i emulsje. Warto wybrać kremy zawierające składniki mineralne: kaolin, talk i skrobia, pochodne cynku i miedzi lub kwasy owocowe. Raz w tygodniu powinno się zastosować peeling złuszczający i maseczkę oczyszczającą. Częstym błędem jest stosowanie kosmetyków wysuszających skórę. Skutek tego zabiegu jest wręcz odwrotny, podrażniona skóra znacznie przyśpiesza odtwarzanie wydzieliny łojotokowej. Do oczyszczania cery tłustej powinno się stosować żel antybakteryjny, wodę i bezalkoholowy tonik z wyciągiem z roślin (aloes, nagietek).

Cera sucha

Skóra sucha jest cienka i jasna. Sprawia wrażenie pergaminowej i półprzezroczystej. Charakterystyczną cechą są rozszerzone naczynka i małe, pozamykane pory. Cera sucha jest bardzo wrażliwa na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, detergentów i wody. Łatwo ją poparzyć poprzez zbyt długie przebywanie na słońcu, opala się na kolor czerwony. Ten rodzaj cery najszybciej się starzeje, już w 20 roku życia rozpoczyna się proces starzenia.
Najlepsze kosmetyki dla suchej skóry to preparaty nawilżające, natłuszczające, z witaminami, woda termalna i źródlana. Kremy powinny zawierać NMF (naturalny czynnik nawilżający), lipidy, witaminy: A, E, panthenol lub składniki wiążące wodę np. gliceryna. Warto regularnie odwiedzać kosmetyczkę w celu odżywienia i nawilżenia skóry. Do oczyszczania należy stosować mleczko/śmietankę, wodę, tonik bezalkoholowy z przeznaczeniem do cery suchej. Podczas kąpieli wskazane jest używanie olejków kąpielowych zmiękczających i natłuszczających skórę.

Cera mieszana

Pielęgnacja cery mieszanej jest często trudna i pracochłonna. Występują trzy rodzaje cery mieszanej:
– mieszana z partią T (tłuste czoło, nos i broda, suche policzki)
– mieszana z tendencją do przetłuszczania
– mieszana z tendencją do przesuszania
Cera mieszana starzeje się około 25 roku życia.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to:
– nawilżanie
– ochrona i regeneracja suchych miejsc
– normalizacja miejsc przetłuszczających się
Najbardziej przydadzą się kosmetyki do wszystkich rodzajów cery lub do cery mieszanej. Kremy matujące na dzień, oraz kremy odżywczo-normalizujące. Raz w tygodniu warto zrobić peeling lub maseczkę oczyszczającą. Do oczyszczania skóry można połączyć kosmetyki do cery suchej i tłustej, lub używać żeli i płynów z przeznaczeniem do cery mieszanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *