
Wszyscy wiedzą że palenie papierosów to niezdrowy nałóg. Najczęstsze choroby na które zapadają palacze to nowotwory: płuc, nerki, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani oraz pęcherza moczowego; choroba niedokrwienna serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepuklina jelitowa oraz impotencja.
Wpływ palenia na zdrowie
Najpoważniejszymi konsekwencjami dotykającymi palaczy są nowotwory układu oddechowego, zwłaszcza nowotwór płuc. Szacuje się, że ponad 90% przypadków tej choroby związanych jest z zabójczym działaniem dymu tytoniowego. Warto dodać że ryzyko wystąpienia raka płuc jest większe także u osób palących biernie (tzn. wdychających dym papierosowy).
Choroba ta jest trudna do rozpoznania, toteż wiele osób ignoruje jej objawy ( kaszel trwający ponad miesiąc, częste infekcje dolnych dróg oddechowych, duszności oraz bóle w klatce piersiowej).
W płucach pojawiają się nieprawidłowo zbudowane komórki, które bardzo szybko wzrastają i dzielą się. Skupiska takich komórek tworzą tzw. guzy pierwotne, które rosną uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie płuc. Zdarza się że komórki nowotworowe odrywają się od guza, przedostając się do innych narządów i tworząc w ten sposób tzw. przerzuty. Na raka płuc co roku choruje ok. 1,2 mln ludzi na całym świecie. Rak płuca jest także jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.
Również choroba wieńcowa i miażdżyca, a co się z tym wiąże także zawał serca (coraz częściej dotyczy to osób przed 40. rokiem życia), u osób palących występują 4-6 razy częściej niż u niepalących. U palaczy którzy przebyli zawał mięśnia sercowego niemal trzykrotnie częściej występują ponowne zawały, oraz dwukrotnie częściej zgony.
Wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca to kolejne problemy z którymi zmagają się nałogowi palacze. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca I udaru mózgu pojawia się podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, ponieważ podczas palenia papierosów kurczą się tętnice unaczyniające mięsień sercowy. Palenie papierosów może być przyczyną zawału serca nawet w przy niewielkich zmianach miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.
Warto wiedzieć, że papierosy obniżają skuteczność leków przeciw nadciśnieniu tętniczemu, bez względu na ilość wypalanych papierosów. Z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych, która jest częstą chorobą palących osób, znacznie wzrasta u nich ryzyko amputacji nóg. Papierosy mogą powodować impotencję u mężczyzn i zaburzenia płodności u kobiet. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.
U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu, a w konsekwencji częstsze upośledzenia lub zgony noworodków.
Problemy te dotyczą również osób przebywając w towarzystwie palaczy. Takimi biernymi palaczami coraz częściej stają się dzieci, u których występują infekcje dróg oddechowych i niższy wskaźnik wydolności płuc.
Papierosy a uroda
W 1856 roku po raz pierwszy opisano szkodliwy wpływ papierosów na skórę człowieka. Tytoń nie tylko ma destruktywny wpływ na wygląd skóry. Powoduje także wcześniejsze wystąpienie zmarszczek, opóźnione gojenie się ran i zaostrzenie wielu chorób skóry.
Przeprowadzone badania pozwoliły udowodnić że cera osób palących staje się szorstka, blada i poszarzała, nierzadko ma rozszerzone naczynka, szybciej się starzeje i jest wysuszona. Szkodliwe działanie toksycznych substancji zawartych w dymie tytoniowym powoduje za spadek poziomu witamin A, C i E, które m. in. chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, utrzymują jej elastyczność, oraz stymulują regenerację. Niekorzystny wpływ dymu tytoniowego na skórę dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak u kobiet zmiany następują szybciej i są bardziej widoczne.
Palenie tytoniu ma także znaczący wpływ na opóźnienie gojenia się ran. Przedłużone gojenie się ran u palaczy można zaobserwować np. po operacjach plastycznych twarzy. Palenie tytoniu zaostrza również przebieg wielu chorób skóry m. in. trądzika oraz łuszczycy, powoduje zmiany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, owrzodzenie języka i dziąseł oraz zwiększone ryzyko wystąpienia przerzutów w czerniaku. Wywołują także chorobę „rosacea”, czyli trwałe zaczerwienienie skóry twarzy i pękające naczynka.
Warto wiedzieć
- średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palącymi wynosi 15 lat
- koncern papierosowy na reklamę jednej marki papierosów przeznacza ok. 5 mln dolarów
- dym tytoniowy zawiera ponad 50 związków chemicznych wywołujących raka
- papierosy znajdują się w drugiej klasie narkotyków, na równi z amfetaminą i podobnymi substancjami psychotropowymi
- nikotyna jest jedynym legalnym narkotykiem na świecie
- palenie papierosów w młodym wieku powoduje zburzenia wzrostu i rozwoju szarych komórek
- nie paląc przez rok można zaoszczędzić ok. 2 tys. zł