
Czy jesteście ciekawe jak zbudowana jest Wasza skóra? To nie tylko „koperta” okrywająca ciało – skóra jest organem, tak jak wątroba, czy serce.
Czy spodziewalibyście się, że skóra może ważyć ok. trzech kilogramów i mieć powierzchnię ok. dwóch metrów kwadratowych?
Bez skóry nie moglibyśmy żyć. Spełnia ona bardzo ważne funkcje w organizmie (ochronne, wydzielnicze, termoregulacyjne, resorpcyjne, jako narząd czucia).
Budowa skóry
Skóra ma bardzo złożoną strukturę. Składa się z:
- naskórka
- skóry właściwej
- tkanki podskórnej
Naskórek to bezpośrednia granica między organizmem a otoczeniem. Składa się z pięciu warstw. Komórki naskórka podlegają odnowie. Proces odnowy komórkowej trwa średnio 28 dni. Na powierzchni naskórka znajduje się ochronna warstewka tzw. płaszcz lipidowy. Obecność tej warstewki jest ważna dla zachowania właściwego nawodnienia warstwy rogowej naskórka.
Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem.
Składa się z tkanki tłuszczowej i łącznej, tu znajdują się naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, przydatki skórne. Skórę właściwą tworzą włókna kolagenowe, sprężyste i retikulinowe. To właśnie od kondycji tych włókien w dużym stopniu zależy jak szybko będą pojawiały się zmarszczki.
Tkanka podskórna to głębiej położona warstwa, Budują ją zraziki tłuszczowe przedzielone tkanką łączną włóknistą. Tam też znajdują się części wydzielnicze gruczołów potowych, włókna nerwowe i naczynia krwionośne.
Pielęgnacja cery
Najwięcej uwagi poświęcamy zwykle na pielęgnację skóry twarzy czyli cery.
Określenie rodzaju cery jest konieczne do prowadzenia właściwej pielęgnacji i doboru kosmetyków. Twoja cera nie powinna mieć dla Ciebie tajemnic. Spróbuj sama określić rodzaj swojej cery.
Pomogą w tym proste testy:
- rano, po obudzeniu się przyłóż lusterko do czoła i przypatrz się dokładnie powierzchni : jakie jest odbicie : wilgotne i tłuste, tylko wilgotne, a może nie ma śladów? To samo powtórz na policzkach i brodzie. Ten test pomoże ocenić jak mocno natłuszczona jest Twoja cera.
- Uchwyć na chwilkę między dwa palce małą fałdkę skóry pod powieką dolną i obserwuj jak długo ta „zmarszczka” się utrzymuje (lub jak szybko ginie- może zginąć nawet natychmiast). Ten test pomoże ocenić czy skóra ma wystarczającą ilość wilgoci.
- Trzonkiem łyżeczki zakreśl na czole i policzkach znak. Jaki kolor przybiera skóra w tym miejscu? Czerwony czy biały? Jak długo znak się utrzymuje i czy jego początkowe zabarwienie długo jest intensywne?
Stan naszej skóry, czyli jej wygląd jest zależny od cech dziedzicznych, wieku, klimatu, środowiska, sposobu odżywiania, napięcia nerwowego, napromieniowania słonecznego oraz sposobu pielęgnacji.
Beata Krajnik — doświadczona kosmetyczka, autorka wielu artykułów na temat pielęgnacji urody, właścicielka autorskiego Studia Urody