Tępy ból w krzyżu, skurcze w dole brzucha i zawroty głowy — to objawy z comiesięcznych, kobiecych dolegliwości. Bóle menstruacyjne, można jednak złagodzić.
Bolesne miesiączki pojawiają się na skutek silnych skurczów macicy. Zbyt duże wytwarzanie prostaglandyn w błonie śluzowej macicy, powoduje jej gwałtowne drganie, co utrudnia swobodne wypływanie krwi menstruacyjnej. Ból może być także wywołany przez czynniki psychiczne, bądź uwarunkowania hormonalne. Zwykle pojawia się podczas pierwszej miesiączki i towarzyszy kobiecie przez większą część życia. Niekiedy ból menstruacyjny znika po pierwszym porodzie jednak nie zawsze tak bywa.
Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 13 roku życia. Przed 9 rokiem jest objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego i należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem. Brak wstąpienia miesiączki do 16 roku życia również powinien nas skłonić do wizyty u lekarza. Wiek 18 lat, jest wiekiem granicznym, kiedy okres powinien wystąpić najpóźniej.
Zazwyczaj miesiączka pojawia się nie częściej niż co 24 dni a maksymalnie co 31 dni. Jeśli występuje częściej niż co 21-23 dni, taki stan nazywany jest częstym miesiączkowaniem i jest to objaw nieprawidłowy. Natomiast menstruacja co 32-35 dni uważana jest za rzadkie miesiączkowanie. Są to objawy niepokojące, wymagające przeprowadzenia specjalistycznych badań.
Około 40% kobiet cierpi na bóle miesiączkowe. Pojawia się on zwykle w przeddzień lub pierwszego dnia krwawienia. W następnych dniach bóle stopniowo zmniejszają się i zanikają. Niezależnie od tego, czy bóle są silne czy lekkie, to nigdy nie są przyjemne i staramy się złagodzić ich nieprzyjemne skutki takie jak: bóle i zawroty głowy, mdłości, ból w krzyżu a czasem nawet omdlenia.
Nigdy nie należy lekceważyć bólów, których wcześniej nie odczuwałyśmy, bowiem pojawienie się ich może być spowodowane chorobami:
-zwężenie kanału szyjki macicy
-stany zapalne przydatków
-zmiany położenia i wady macicy
-mięśniaki macicy
To wszystko powoduje i nasila ból podczas miesiączki. Aby sobie pomóc i złagodzić dolegliwości najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe: Ibuprom, Panadol, Naproxen lub po rozkurczową No-Spę. Nie należy stosować leków na bazie kwasu acetylosalicowego (Polopiryna, Aspiryna), ponieważ mogą one zwiększyć i przedłużyć krwawienie. Warto również pamiętać o domowych sposobach zmniejszających ból menstruacyjny:
-Ulgę przynoszą rozgrzewajace, miejscowe okłady,a także delikatny masaż okolic podbrzusza. Ciepła lecz nie gorąca kąpiel.
-Rozkurczowo działają napary z rumianku, liści maliny, nagietka, kaliny lub mięty
-Należy w tych dniach unikać potraw ostrych, słonych i ciężkostrawnych oraz z mocnej kawy, herbaty i coca-coli.
Jeśli ból nie ustępuje, a wręcz nasila się, gdy pojawi się wysoka gorączka i silne krwawienie, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do lekarza!