Atopowe zapalenie skóry – zasady pielęgnacji…

17 sty

Niestety nie znaleziono jeszcze jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe.

1. Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.

W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty – natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii.Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.

2. Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS).

U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich – histamina – zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny – świąd i gronkowca złocistego. Polecane są emolienty z dodatkiem antyseptyków (chlorek benzalkoniowy i triclosan), które ograniczają liczbę znajdujących się na skórze bakterii.

3.Infekcje bakteryjne i grzybicze

Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami) – w cięższych przypadkach – w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze.

4.Szybkie wyleczenie najbardziej dolegliwych objawów.

  • Kremy i maści steroidowe:
    Leki kortykosteroidowe (często nazywane „sterydami”) w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia .Sterydy stosowane niewłaściwie mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Dlatego trzeba zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku i słuchać zaleceń lekarza. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).
  • Leki przeciwhistaminowe:
    Podaje się według wskazań lekarza – najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.

5. Zapobieganie nawrotom choroby.

Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Beata Krajnik — doświadczona kosmetyczka, autorka wielu artykułów na temat pielęgnacji urody, właścicielka autorskiego Studia Urody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *