
Każdy z nas codziennie styka się z rozmaitymi substancjami pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, chemicznego. Dla większości z nas nie stanowi to żadnego problemu, dla niektórych jednak jest to początek udręki – łzawienia oczu, wysypki czy problemów z oddechem. Co jest tego powodem, i jak sobie z tym poradzić?
Nadwrażliwość systemu immunologicznego, a dokładniej inna od przeciętnej reakcja ustroju na dany czynnik, popularnie nazywana jest alergią i dotyczy około 20 % populacji.
W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat liczba osób uczulonych na różnego rodzaju substancje znacznie się zwiększyła i cały czas rośnie. Wiadomo, że znaczny wpływ mają na to czynniki genetyczne oraz cywilizacyjne, jednak nadal nie jest znany sposób całkowitego wyeliminowania tego schorzenia. Medycyna wprawdzie z roku na rok radzi sobie z alergiami coraz lepiej, nie potrafi jednak jej całkowicie zapobiec. Lekarze nie potrafią określić dokładnie przyczyn tej zmienności organizmów, ale wszyscy potwierdzają stwierdzenie – jest to problem z którym będziemy walczyć jeszcze wiele lat. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami, które ułatwią życie i pozwolą na szybką reakcję w chwili pojawienia się choroby.
Jak wyjaśnić alergię?
Jak wcześniej wspomniano alergie to odmienne reakcje organizmu na alergen. Czemu jednak jedni odczuwają problemy zdrowotne w zetknięciu z nimi, a inni nie? Otóż ma to związek z określonym typem przeciwciał, których u osoby chorej wytwarzanych jest więcej niż u zdrowej. Są to immunoglobiny IgE, które tworząc się w wyniku pierwszego kontaktu z alergenem, przyczepiają się do komórek tucznych w tkankach. Kiedy zatem ten sam czynnik zostanie ponownie wprowadzony do organizmu, przeciwciała reagują natychmiastowo, pobudzając komórki tuczne do uwalniania substancji chemicznych, powodujących objawy alergii.
Jakie mogą być objawy reakcji alergicznej?
Alergię mogą sygnalizować różne objawy, do najpopularniejszych należą jednak:
- Alergiczny nieżyt nosa (in. katar sienny) – czyli zapalenie błony śluzowej nosa charakteryzujące się m.in. zatkaniem nosa, wydzieliną z niego, kichaniem i swędzeniem
- Alergiczne zapalenie spojówek – powodujące zaczerwienie, swędzenie oraz opuchnięcie oczu
- Pokrzywka – czyli wykwity na skórze w postaci swędzących plam i bąbli znikających zazwyczaj w ciągu 24 godzin.
- Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawiające się różowymi, łuszczącymi się i silnie swędzącymi zmianami skórnymi, najczęściej występujące na rękach, nogach, szyi i twarzy.
- Astma – czyli choroba oskrzeli dla której typowym jest przewlekły kaszel, problem z zaczerpnięciem oddechu oraz szybkie męczenie się
- Wstrząs anafilaktyczny – czyli ostra reakcja alergiczna, dotykająca wiele narządów organizmu ludzkiego, która w skrajnych przypadkach zagraża życiu chorego. Typowym są: bóle głowy, świąd, wysypka, zaczerwienie bądź pojawienie się plam na skórze, ból brzucha, nudności, zaburzenia oddychania, obrzęk twarzy.
Jak żyć z alergią?
Alergię, jak każdą inną chorobę można, i należy leczyć. Jednak poza pomocą lekarską, z której w żadnym wypadku nie powinno się rezygnować, każdy chory powinien przestrzegać kilku zasad, a mianowicie:
- Zidentyfikować szkodzące mu alergeny poprzez baczną obserwację własnego organizmu (np. wysypka po użyciu danego kosmetyku)
- Usunąć z domu wszelkie rzeczy, które mogą stanowić przyczynę alergii (np. ciężkie zasłony w których znajdują się tysiące roztoczy)
- Unikać alergenów w życiu codziennym (np. nie przebywać w parku gdy przypada okres intensywnego pylenia drzew)
- Umieć rozpoznać sygnały własnego organizmu świadczące o zbliżającym się zagrożeniu (np. swędzenie oczu świadczące o konieczności zażycia leku).
Monika Sulich