Kalendarium, 16-01-2018

Bóle i dolegliwości

Stopy - bóle

temat tygodnia

11-12-2011 12:20

Jeśli nogi już cię nie chcą "nosić", to być może zbyt wiele od nich wymagasz? Ale przyczyną tego, że są obolałe, może być także wbite obce ciało albo fizjologiczne zużycie się stawów lub wreszcie kilka chorób.

Sutki u kobiet — bóle lub guzy

temat tygodnia

11-12-2011 12:17

Jeśli odczuwasz ból w piersiach (jak potocznie określa się sutek, czyli gruczoł piersiowy) lub wyczuwasz w nich dotykiem gul zazwyczaj przyczyna tych objawów jest mało istotna. Ale w niektórych przypadkach mogą one być również wskazówką obecności nowotworu lub sygnałem, że się może rozwinąć.

Sen- zaburzenia

temat tygodnia

11-12-2011 12:16

Zazwyczaj sam możesz ustalić, co spędza ci sen z oczu, co utrudnia zasypianie i przespanie w spokoju całej nocy. Na ogół są to problemy, z którymi borykasz się za dnia, a które niepokoją cię także wtedy, kiedy powinieneś wypoczywać. Ale winowajcą bezsennych nocy mogą być również inne przyczyny, na przykład: nadmierny hałas, nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu, zły materac, zażyte wcześniej lekarstwa i wreszcie rozmaite choroby. Nie jest ważne, jak długo śpisz, o niewyspaniu można mówić dopiero wówczas, kiedy następnego dnia czujesz się rozbity i zmęczony.

Stosunek płciowy bolesny u kobiet

temat tygodnia

11-12-2011 12:10

Jeśli miłość fizyczna już ci nie sprawia radości, bo kontakt cielesny wywołuje ból, to może to być następstwem zarówno lęku i uprzedzeń, jak i brutalnego zachowania partnera. Stosunkowo rzadko należy się doszukiwać przyczyny w schorzeniach ginekologicznych.

Stosunek płciowy bolesny u mężczyzn

temat tygodnia

11-12-2011 12:08

Stosunki miłosne przynoszące ból nie mogą dobrze usposabiać do ich utrzymywania. Gdzie szukać przyczyn? Ból może być spowodowany rozmaitymi chorobami lub wywołany różnymi substancjami chemicznymi, ale nierzadko sprawcą jest obawa przed kontaktem z drugą płcią lub poczucie winy, że seks jest czymś grzesznym albo zakazanym?

Seksualne zaburzenia u kobiet

temat tygodnia

11-12-2011 11:20

Idziesz do łóżka bez entuzjazmu, nie przeżywasz orgazmu? Często przyczyną są fałszywe wyobrażenia, zły dobór partnera, wychowanie w przekonaniu, że kontakty seksualne są czymś niedobrym. W wielu wypadkach należy jednak również rozważyć, czy przeszkodą nie są problemy psychiczne lub schorzenia fizyczne, utrudniające normalne pożycie, tłumiące radość, jaką daje seks.

Dolegliwości seksualne.cz.1

temat tygodnia

02-12-2011 16:18

Wciąż pokutuje przesąd, że seksualne zaburzenia u kobiet są wyłącznie kwestią psychiki. Oziębłość uczuciowa ma być spowodowana zahamowaniami, zablokowanie podniecenia traumami (z dzieciństwa), bóle przy stosunku mają być wywoływane przez tabu religijne — to tylko kilka tez, za pomocą których psychologia przez dziesięciolecia próbowała objaśniać zaburzenia kobiecego życia płciowego.

Dolegliwości seksualne.cz.2

temat tygodnia

02-12-2011 16:17

Nie tylko zawirowania fal hormonalnych mogą zaszkodzić życiu miłosnemu. Również w przypadku licznych chorób należy się liczyć z zaburzeniami hormonalnymi: problemy z miłością i pożądaniem występują jako zjawisko towarzyszące lub jako skutek innych chorób.

Dolegliwości seksualne.cz.3

temat tygodnia

02-12-2011 16:15

Do „działań niepożądanych i skutków ubocznych…” leków nierzadko należą zaburzenia seksualne. Tendencja ta wzrasta: dokładnie 20 lat temu znano 60 preparatów, które wpływały ujemnie na seksualność. Dziś na rynku jest około 200 tego typu medykamentów.

Nos - dolegliwości

temat tygodnia

11-11-2011 16:24

Cieknie ci z nosa? Przyczyn może być sporo. Choćby przeziębienie, ale sprawcą tej przykrości może także być pył, dym, opary chemiczne, alergia lub też napięcia psychiczne. Jeśli twój nos jest zbyt często zatkany, to powinieneś wiedzieć, dlaczego jest niedrożny i nie może spełniać swej właściwej funkcji.

Dlaczego boli?

temat tygodnia

09-10-2011 11:04

W genezie bólu i procesu zapalnego ważną rolę odgrywają tzw. prostaglandyny, czyli substancje, powstające w wyniku uszkodzenia lub podrażnienia tkanek.

Duszność i inne dolegliwości oddechowe

temat tygodnia

06-10-2011 10:30

Brakuje ci tchu? Może to skutek niewinnego zatkania nosa? Ale nie wolno też wykluczyć zapalenia płuc. Jeśli jednak "zatyka" cię częściej lub z trudem nabierasz powietrza, trzeba rozważyć, co ci "zasznurowuje gardło". Ciężka duszność zawsze wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Potliwość nadmierna

temat tygodnia

05-10-2011 23:08

Jeżeli pot "wychodzi ci wszystkimi dziurkami", jest to reakcja organizmu na stres, lęk, i zdenerwowanie. Jednak do pocenia się mogą prowadzić także: nadwaga, wysiłek fizyczny, niewłaściwy ubiór, przestrojenie hormonalne i różne choroby.

Gdy boli ucho…

temat tygodnia

05-10-2011 16:56

Przeziębienie, grypa oraz stany zapalne zatok, migdałków czy infekcje w obrębie nosa i gardła stanowią poważne zagrożenie dla ucha. Ostre zapalenie tego narządu powoduje dotkliwy ból, nasilający się przy każdym ruchu głowy. Szybka pomoc laryngologa likwiduje dolegliwość chroniąc przed trwałym pogorszeniem słuchu.

Uszy - osłabienie słuchu

temat tygodnia

05-10-2011 16:54

Przytępienie słuchu to nie tylko objaw zaawansowanego wieku, może ono być także symptomem rozmaitych schorzeń ucha, obciążania go nadmiernym hałasem, skutkiem działania różnych chemikaliów. Co innego jednak, kiedy świadomie zatykasz sobie ucho, bo nie chcesz mieć kontaktu z otoczeniem. Lepiej takiej głuchoty unikać?

Uszy - bóle

temat tygodnia

05-10-2011 16:51

Bóle ucha zdarzają się dość często. Co je wywołuje? Zmiana ciśnienia, infekcje, zapalenia i skaleczenia. Ale kto wie: kiedy zbyt często masz okazję, aby z tego powodu narzekać, to może rzecz w tym, że masz "za dużo za uszami"?

Odbyt - dolegliwości

temat tygodnia

05-10-2011 16:46

Przyczyną bólów lub swędzenia w odbycie są najczęściej podrażnienia, drobne pęknięcia, guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, grzyby, pasożyty oraz rzadziej przetoki lub ropnie. Ale dolegliwości odbytu mogą być także powiązane z napięciami psychicznymi.

Mocz - zaburzenia oddawania

temat tygodnia

05-10-2011 16:44

Jeśli musisz zbyt często chodzić do toalety albo czasem nie potrafisz utrzymać moczu, wcale nie musi to świadczyć, że jesteś chory. Co nie znaczy, abyś te objawy miał lekceważyć trzeba ustalić, co może być przyczyną twych kłopotów. Natomiast ból przy oddawaniu moczu to już poważny sygnał, nakazujący rychłą wizytę u lekarza.

Gorączka

temat tygodnia

05-10-2011 16:40

Gorączka jest celowym mechanizmem broniącym twój organizm przed wieloma czynnikami chorobotwórczymi. Na ogół nie trzeba zażywać środków obniżających podwyższoną ciepłotę ciała, zazwyczaj wystarczą zimne wilgotne kompresy. Jeśli jednak gorączka lub stan podgorączkowy utrzymują się dłuższy czas, wówczas mogą być oznaką poważnej choroby.

Krwawienia niezwiązane z miesiączką

temat tygodnia

05-10-2011 16:38

Jeśli krwawienia z dróg rodnych pojawią się poza okresem menstruacji, przyczyną mogą być rozmaite wpływy wewnętrzne oraz nieszkodliwe zmiany hormonalne. Ale nie sposób wykluczyć jakiegoś schorzenia.