Kalendarium, 24-11-2017

Bóle i dolegliwości

Tycie

temat tygodnia

08-09-2013 13:01

Jeśli bardzo przybierasz na wadze, raczej rzadko należy szukać przyczyny w zakłóceniach hormonalnych lub innych schorzeniach. Zazwyczaj wzrost masy ciała jest następstwem zbyt tłustego jedzenia oraz nadużywania alkoholu. Może powinieneś postawić sobie pytania: "Czym zastąpić jedzenie?", "Jak bronić się przed odkładaniem się na ciele tłuszczowego pancerza?", "Czym zapychać żołądek?".

Wymioty

temat tygodnia

07-09-2013 14:04

Wymioty są często reakcją obronną przed substancjami, których organizm nie toleruje. Mogą jednak być również zjawiskiem towarzyszącym wielu chorobom. Jeśli uważasz, że wszystko, co jest na talerzu, przyprawia cię o mdłości, że to, co zjesz, i tak zwrócisz, byłby czas rozpoznać, co ci tak ciężko zalega w żołądku, iż musisz go opróżnić.

Chudnięcie

temat tygodnia

23-05-2013 21:09

Utrata wagi jest najczęściej następstwem braku apetytu. Jeśli nie masz już ochoty do jedzenia lub też twój organizm nie przyswaja właściwie pokarmów, przyczyną tego objawu mogą być rozmaite choroby. Ale niewykluczone, że leży ci coś na sercu, co ci odbiera apetyt.

Problemy z nogami

temat tygodnia

17-03-2013 13:55

Każdego roku wykonują kilka milionów kroków, dźwigając ciężar całego ciała. To ogromna codzienna praca. Nic więc dziwnego, że do lekarza zgłasza się wiele osób uskarżających się na różne dolegliwości nóg i stóp.

Drżenie lub drgawki

temat tygodnia

19-09-2012 11:57

Jeśli drżysz jak liście osiki i nie potrafisz utrzymać kontroli nad mięśniami, może to być przejawem silnego psychicznego wyczerpania. Z tym można się szybko uporać, ale bywa, że takie skurcze czy drgawki są oznaką poważnych chorób.

Bóle głowy

temat tygodnia

30-04-2012 23:47

Z prof. dr. hab. n. med. Adamem Stępniem, specjalistą neurologiem, kierownikiem Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, rozmawiamy o przyczynach i sposobach leczenia bólu głowy.

Stopy - obrzęk

temat tygodnia

12-12-2011 19:51

Obrzęk stóp nie tylko może wskazywać na istnienie stanu zapalnego lub urazów w obrębie kończyn, lecz jest czasem także sygnałem anonsującym inne choroby.

Zmęczenie i rozbicie

temat tygodnia

12-12-2011 13:17

Jeśli często czujesz się zmęczony, nie masz na nic ochoty, łatwo opadasz z sił, to niekoniecznie przyczyną takiego samopoczucia musi być choroba. Może chodzi o niedostatek ruchu, może to wpływ złego odżywiania się, nadwagi lub wrażliwość na zmiany pogody? Jeśli jednak takie niekorzystne objawy pojawiają się regularnie, to należy się zastanowić, kto lub co tak Ľle wpływa na twoje życie, że nie korzystasz z niego w pełni.

Włosy — wypadanie

temat tygodnia

12-12-2011 13:08

Kilka włosów w grzebieniu to jeszcze nie powód do zaniepokojenia. Dopiero kiedy czupryna wyraźnie się przerzedzi lub też na głowie pojawia się łysina, można mówić o wypadaniu włosów. Cóż, jeśli zbyt często zdarzają ci się sytuacje „stawiające włosy dęba", najwyższy czas ustalić, dlaczego aż tyle stale ich tracisz...

Pochwa - wyciek, upławy

temat tygodnia

12-12-2011 12:42

Niewielki wyciek z pochwy, niemający przykrego zapachu, jest całkiem prawidłowy i naturalny. Jeśli jednak jest on nadmierny, przyczyną tego objawu mogą być przeciążenia psychiczne, stresy, obawa przed kontaktem seksualnym, jak również grzyby i bakterie. Przykra woń jest zawsze oznaką infekcji narządu płciowego.

Pochwa - świąd i pieczenie

temat tygodnia

12-12-2011 12:41

Swędzenie lub uczucie pieczenia w pochwie jest zawsze oznaką, że doszło w niej do stanu zapalnego. Co może być przyczyną tego objawu, odbierającego dobre samopoczucie? Między innymi infekcja, substancje chemiczne, ale także nadmierna nerwowość, problemy wynikające z kontaktów seksualnych i rozmaite schorzenia ogólnoustrojowe.

Pamięć- upośledzenie zaburzenia koncentracji

temat tygodnia

12-12-2011 12:35

Jesteś zapominalski? To, że cię zawodzi pamięć, wcale nie musi być oznaką starzenia się. Może po prostu masz zbyt wiele spraw na głowie i pewne, mniej ważne, odsyłasz do najdalszych zakamarków pamięci? Ale zakłócenia w jej funkcjonowaniu mogą być w niektórych sytuacjach objawami towarzyszącymi rozmaitym chorobom.

Omdlenie i nieprzytomność

temat tygodnia

12-12-2011 12:30

Zdarza się, że człowiek traci kontrolę nad swą świadomością. Jej utratę może wywołać między innymi lęk, chwilowe osłabienie ogólne lub upał. W niektórych przypadkach do utraty przytomności prowadzą ciężkie choroby lub stany zagrażające życiu.

Nerwowość, pobudliwość, drażliwość

temat tygodnia

12-12-2011 12:18

Jeśli wszystko działa ci na nerwy, najwyższy czas pomyśleć o tym, jak zmienić tryb i styl życia. Zdarza się jednak wiele sytuacji, które nam — choć sobie z tego nie zdajemy sprawy — „napinają nerwy", co wcale nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

Nudności

temat tygodnia

11-12-2011 19:35

Mdłości mogą mieć różne przyczyny. Na przykład pojawiają się wówczas, kiedy jesz za mało, ale także gdy za dużo palisz lub pijesz, lub gdy masz zbyt niskie ciśnienie. We wszystkich tych przypadkach twój organizm właśnie tak reaguje odczuwasz nudności. Czasami jednak takie objawy mogą być również symptomem ciężkiej choroby. A więc nie lekceważ ich; jeśli nie ustalisz sam, co sprawia, że tak często jest ci niedobrze, udaj się do lekarza.

Mocz - inny niż zazwyczaj wygląd lub zapach

temat tygodnia

11-12-2011 19:29

Inaczej niż zwykle zabarwiony mocz może być skutkiem całkiem banalnych przyczyn, na przykład zjedzenia potraw barwiących, zażycia lekarstw zawierających barwniki. Ale nieraz odmienna barwa i zapach mogą też świadczyć o przyczynie chorobowej.

Miesiączka - zaburzenia

temat tygodnia

11-12-2011 19:25

"Krytyczne dni" jak nazywa się menstruację, są okresem wzmożonej wrażliwości. Wszystko może wówczas wpłynąć rozregulowująco na cykl miesiączkowy: problemy psychiczne, choroby, lekarstwa, każdy dodatkowy kłopot.

Guzy i obrzmienia pod skórą

temat tygodnia

11-12-2011 19:12

Guzy i obrzmienia, które są widoczne lub wyczuwalne pod palcami, powstają przeważnie na skutek powiększenia się węzłów chłonnych, uczestniczących w tworzeniu bariery ochronnej ustroju przed infekcjami. Obrzęki niewiadomego pochodzenia powinien zawsze ocenić lekarz.

Głowa - zawroty, zaburzenia równowagi

temat tygodnia

11-12-2011 19:07

Zdarza się, że grunt usuwa ci się spod nóg i z wielkim trudem utrzymujesz równowagę. Skąd te zawroty głowy? Najczęściej są one objawem schorzenia narządu odpowiedzialnego za zachowanie równowagi i chwilowego niedotlenienia mózgu.

Stolec - odmienny niż zwykle wygląd lub zapach

temat tygodnia

11-12-2011 12:24

Stolec jest ważną ilustracją tego, co zachodzi w twoim organizmie. Jednak jego inna barwa lub konsystencja, albo też odmienny zapach niż zwykle, to jeszcze nie powód do alarmu. Przyczyną tego może być spożycie jakiejś potrawy lub też co tu ukrywać nierozważne przejedzenie się. Czasem łatwo samemu dojść do tego, co nie służy naszemu żołądkowi, z czym nie daje sobie rady. Ale kiedy takie sytuacje się powtarzają, trzeba zareagować, bo może chodzić o chorobę, którą należy potraktować z całą powagą.