Kalendarium, 16-01-2018

Diety/Dietetyka

Terapia postna

centrum wiedzy

15-09-2017 00:56

Najefektywniejszym sposobem na odtrucie organizmu jest poszczenie. W ten sposób natura pobudza i uzdrawia ciało. Chore zwierzęta poszczą instynktownie. Gdy opanuje nas choroba, również nie chce nam się jeść. W ten sposób zwalczające infekcję – lub inne zagrożenie – ciało oznajmia nam, że wolałoby nie zajmować się przy okazji przetwarzaniem pożywienia. Cała energia organizmu ma zostać przekierowana na proces leczniczy.

Jak powinna wyglądać dieta seniora?

centrum wiedzy

12-05-2017 11:23

Proces starzenia się organizmu jest ciągły oraz nieuchronny i dotyczy każdego człowieka. Wraz z wiekiem nasz organizm pracuje coraz wolniej i bez wątpienia jest bardziej wymagający. Osoby starsze częściej narzekają na dolegliwości układu pokarmowego, na zmniejszoną odporność czy gorsze samopoczucie. Kiedy człowiek się starzeje spada intensywność regeneracji komórek, jego organizm jest mniej odporny na czynniki wywołujące choroby, zmniejsza się również aktywność układu nerwowego.

Dieta dla aktywnych

centrum wiedzy

18-04-2017 11:19

Wysiłek fizyczny, zwłaszcza regularny, długotrwały i intensywny jest niezwykle ważny dla organizmu człowieka. Wpływa na jego metabolizm oraz pracę poszczególnych układów: oddechowego czy krwionośnego. Dlatego też stawia pewne wymagania wobec stosowanej diety. Dieta idealnie współgrająca z organizmem osoby aktywnej fizycznie powinna dostarczać odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, sprzyjać regeneracji tkanki mięśniowej po treningu oraz zapobiegać odwodnieniu. Czego więc nie może zabraknąć w jadłospisie sportowca?

19 błędów, przez które nie chudniesz

centrum wiedzy

21-03-2017 11:06

Pamiętasz jeszcze swoje noworoczne postanowienia? Minęło dopiero kilka miesięcy, a ty już zapomniałaś o tym, że w tym roku miałaś być naprawdę fit i wreszcie pozbyć się nadmiaru kilogramów. A może winny temu wcale nie jest słomiany zapał – być może masz na sumieniu któreś z najczęściej popełnianych podczas odchudzania błędów, na przykład…

Dieta eliminacyjna – co warto wiedzieć?

centrum wiedzy

05-03-2017 10:52

Diety eliminacyjne są tematem często poruszanym w mediach. Dzieje się tak za sprawą alergii i nietolerancji pokarmowych, które z roku na rok dotykają coraz większej liczby osób. Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej szacuje, że na terenie starego kontynentu na alergie pokarmowe choruje ponad 17 milionów osób, z czego 3,5 miliona to Europejczycy poniżej 25 roku życia.

Żywność jest jak moda, też podlega trendom

centrum wiedzy

25-02-2017 21:14

Każdy rok przynosi ze sobą zupełnie nowe trendy – w modzie, makijażu czy nawet kierunkach naszych podróży. Nie inaczej sprawa wygląda z jedzeniem. Jakie dietetyczne trendy tym razem opanują świat? Czym będziemy się inspirować w 2017 roku, by być pięknymi i tryskać witalnością?

Dietetyczne eksperymenty tylko z głową!

centrum wiedzy

25-02-2017 21:08

Moda na bycie fit opanowała cały świat. Coraz częściej podąża za nią również młodzież, która obserwując styl życia swoich idoli, zaczyna eksperymentować ze swoim sposobem odżywienia. Trend ten jest pożądany dopóki opiera się na wzroście popularności aktywności fizycznej, promuje zbilansowaną dietę i co ogromnie istotne - nie zaleca nieodpowiedzialnego stosowania diet.

Jak czytać etykiety na produktach spożywczych?

centrum wiedzy

25-02-2017 11:03

Współczesny rynek jest bogaty w produkty spożywcze o bardzo różnej wartości odżywczej, jakości i w różnej cenie. Dodatkowo producenci na wiele sposobów zachęcają nas do zakupu określonego produktu. Jak zatem wybierać właściwie i świadomie? Podstawowym źródłem informacji pozwalającej ocenić produkt zarówno pod kątem jakości handlowej, jak i wartości odżywczej, jest etykieta. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co dokładnie można z niej wyczytać.

Dieta oczyszczająca – sposób na dobre samopoczucie

centrum wiedzy

25-10-2016 17:40

Czujemy się ociężałe, nerwowe, ospałe! Czy można temu zaradzić w prosty i nie skomplikowany sposób? Oczywiście, że tak. Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie od czasu do czasu diety oczyszczającej, która pozwoli na pozbycie się z naszego organizmu toksyn, które są często przyczyną naszego złego samopoczucia. Z jej pomocą można usprawnić działanie narządów takich jak wątroba czy nerki, które obciążamy spożywając jedzenie w pośpiechu i wybierając przypadkowe produkty, najczęściej bogate w kalorie i tłuszcz.

Dieta pudełkowa – rozwiązanie idealne czy kosztowna moda?

centrum wiedzy

25-10-2016 17:39

Firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym wyrastają jak grzyby po deszczu. Oferują wygodny i szybki sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i zdrowe odżywianie. Ale czy na pewno? Czy rzeczywiście tzw. dieta pudełkowa jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego?

Dieta dla osób z nadciśnieniem

centrum wiedzy

18-08-2016 12:47

Nadciśnienie tętnicze to choroba groźna i podstępna, która przez osoby związane ze służbą zdrowia często nazywana jest skrytobójcą. Osoby chore często nie wiedzą o tym przez wiele lat, gdyż choroba nie daje długo żadnych objawów. Nie leczona prowadzi do groźnych powikłań: miażdżycy tętnic, zawału serca, chorób nerek, udaru mózgu

Dieta idealna? Masz ją w genach!

centrum wiedzy

13-08-2016 22:07

Z zazdrością patrzysz na koleżankę, która pochłania frytki, chipsy i popija je colą, a ma figurę modelki, podczas gdy ty stosujesz niskokaloryczną dietę i ćwiczysz, a i tak nie chudniesz, a w dodatku nadal masz za wysoki cholesterol? To wszystko przez geny! Kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia może być tak zwana genodieta. Sprawdzamy, na czym polega i jak się ją układa.

Dieta paleo - wszystko co musisz wiedzieć

centrum wiedzy

06-08-2016 01:02

Pomimo, że o diecie paleo słyszy się od niedawna, jest ona najstarszą dietą świata. Jej pierwowzór liczy sobie ponad 2 mln lat! Można więc z całą pewnością powiedzieć, że nie jest to kolejna chwilowa “dieta cud”.

Dlaczego diety są nieskuteczne?

centrum wiedzy

14-07-2016 22:36

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jakie produkty powodują otyłość, a które są zdrowe. Nie brak nam wiedzy. Problem w tym, że mamy skłonność do skupiania się na symptomach problemu, a nie na przyczynach stanowiących jego źródło. Porównajmy tę sytuację do pływania dziurawą łodzią. Podczas krótkiej wyprawy jesteśmy w stanie na bieżąco opróżniać nabierającą wody łódkę, żeby uniknąć zatonięcia, ale rozwiązaniem dalekowzrocznym i zdecydowanie lepszym jest załatanie dziury. Podobnie diety: mogą na bieżąco rozwiązać problem, ale nie usuną jego przyczyn. Są trzy główne powody, dla których zawodzą.

Wpływ diety na stan zdrowia

centrum wiedzy

14-07-2016 22:34

Wybór i stosowanie odpowiedniej diety to problem złożony. Pomyślmy tylko o wszystkich produktach żywnościowych, jakie zjedliśmy w ciągu ostatnich kilku dni. Wyobraźmy sobie, jak ich skład i wartość odżywcza mogły wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Następnie weźmy pod uwagę wszystkie inne czynniki życiowe, które miały wpływ na stan naszego zdrowia. Skutek? Zaczynamy rozumieć, dlaczego tak trudno zazwyczaj określić przyczyny niepokojących objawów i dolegliwości.

Lekcja racjonalnego żywienia

centrum wiedzy

14-07-2016 22:33

Nasz sposób odżywiania się wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, zdolność i szybkość uczenia się. Właściwe odżywianie dodaje nam urody -- zdrowemu jedzeniu zawdzięczamy gęste włosy, niełamiące się paznokcie, zdrowe zęby, ładną cerę, ale co najważniejsze zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie krwi, otyłość, miażdżycę, chorobę wieńcową, zawał serca, cukrzycę typu 2 i osteoporozę.

Dieta 1000 kalorii

centrum wiedzy

14-07-2016 22:31

Dieta 1000 kalorii jest jedną z najbardziej popularnych diet odchudzających. Uchodzi, bowiem, za niebywale skuteczną. Polega na drastycznym zmniejszeniu wartości energetycznej spożywanych posiłków.

Dieta owocowa - za i przeciw

centrum wiedzy

14-07-2016 22:28

Jak sama nazwa wskazuje dieta owocowa wyklucza naszego menu wszystkie możliwe produkty poza owocami. Wartość odżywcza owoców, to przede wszystkim duża zawartość wody, średnia zawartość witamin i ogromne ilości cukrów prostych (fruktozy). Czy jest to na pewno zdrowe?

Dieta Montignaca - za i przeciw

centrum wiedzy

14-07-2016 22:26

Dieta Montignac'a opiera się na założeniu, że główną przyczyną tycia jest nie nadmierna ilość spożywanych kalorii, ale przede wszystkim produkty węglowodanowe, które gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Coraz bardziej popularna dieta polega więc na wykluczeniu z jadłospisu węglowodanów, o indeksie glikemicznym większym niż 50.

Dieta kapuściana - za i przeciw

centrum wiedzy

14-07-2016 22:25

Dieta kapuściana jest dietą niskokaloryczną, gwarantującą szybki spadek masy ciała (5 kg w ciągu tygodnia!). Głównych produktem spożywanym w czasie diety jest kapusta kiszona.