Kalendarium, 17-12-2017

Choroby tarczycy

Rak tarczycy – jak pomóc sobie i bliskim?

centrum wiedzy

29-08-2017 00:16

Stres i niepewność towarzyszące diagnozie onkologicznej są podobne do stresu pourazowego, jaki przechodzą żołnierze. Nie są w stanie go zmniejszyć nawet informacje o pomyślnych prognozach leczenia. Tak dzieje się w przypadku raka tarczycy, który mimo dobrych rokowań, przed pacjentami stawia więcej pytań, niż odpowiedzi. Sprawdź jak możesz pomóc sobie lub swoim bliskim, którzy mierzą się z chorobą.

Rak rdzeniasty tarczycy – polscy pacjenci bez skutecznego leczenia w zaawansowanym stadium choroby

centrum wiedzy

05-05-2017 11:14

Z okazji 6o. rocznicy opisania raka rdzeniastego tarczycy eksperci w towarzystwie pacjentów przyjrzeli się sytuacji chorych w Polsce. Każdego roku diagnozę raka rdzeniastego w Polsce słyszy 100 pacjentów, dla połowy z nich brakuje leczenia, które mogłoby opóźnić rozwój zaawansowanej choroby i dać im szansę na dłuższe życie.

Pojedynek z tarczycą

centrum wiedzy

06-10-2016 12:24

Dużo śpisz, a i tak budzisz się zmęczona, ciągle marzniesz, masz problemy z koncentracją, utrzymaniem wagi, a twoje włosy łamią się i wypadają na potęgę? A może wręcz odwrotnie – jesteś ciągle nerwowa i nadpobudliwa, szybko się męczysz i nieustannie jest ci gorąco? Przebadaj tarczycę! Ten gruczoł, choć niepozorny, ma ogromny wpływ na cały nasz organizm.

Tarczyca. Mały wielki gruczoł.

centrum wiedzy

25-06-2013 20:54

Zwykle mózg uznaje się za główne centrum dowodzenia. Ale gdy szwankuje tarczyca, nie ma narządu ani układu, który nie ucierpiałby z tego powodu. Może więc to właśnie tarczycę należałoby uznać za centralny system zarządzania organizmu?

Dolegliwości tarczycy coraz bardziej powszechne

centrum wiedzy

14-12-2012 11:19

Endokrynolodzy szacują, że nawet co piąty mieszkaniec naszego kraju może mieć zaburzenia czynności tarczycy, z czego aż 50% chorych nie jest świadoma problemu. Zachorowalność stale wzrasta. Jakie są prognozy na następne lata?

Niedoczynność gruczołów przytarczycznych

centrum wiedzy

12-10-2011 11:27

Choroba ogranicza, a czasem zupełnie zahamowuje przytarczyc wytwarzanie właściwego dla gruczołów hormonu tj. parathormonu. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku nieumyślnego uszkodzenia bądź usunięcia przytarczyc w trakcie operacji tarczycy.

Objawy zaburzeń tarczycy

centrum wiedzy

10-06-2011 13:59

Objawy zaburzeń tarczycy mogą znacznie się różnić, przyjmując formę od ledwie zauważalnej do całkowicie uniemożliwiającej danej osobie funkcjonowanie. U niektórych ludzi pojawiają się bardzo silne objawy, nawet jeżeli działanie tarczycy odbiega od normy w bardzo małym stopniu. Z drugiej strony, niektórzy mogą odczuwać łagodne objawy, choć ich tarczyca funkcjonuje w sposób stanowczo niewłaściwy.

Choroby tarczycy - neuromonitoring

centrum wiedzy

10-06-2011 13:54

Nowoczesne technologie wspierają lekarzy w przełamywaniu strachu u pacjentów zakwalifikowanych do operacji tarczycy -- Stanowisko dotyczące stosowania neuromonitoringu w chirurgii tarczycy.

Terapia zaburzeń tarczycy

centrum wiedzy

10-06-2011 13:52

Zalecana forma leczenia zależy w dużej mierze od rodzaju zaburzenia. Jeżeli zdiagnozowano niedoczynność tarczycy, leczenie zwykle odbywa się w gabinecie lekarskim, zaś pacjent najprawdopodobniej będzie musiał do końca życia przyjmować hormony tarczycy.

Tarczyca, a ciąża i karmienie

centrum wiedzy

10-06-2011 13:51

Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią, występujące u Ciebie zaburzenia funkcjonowania tarczycy najprawdopodobniej będą traktowane nieco inaczej.

Choroba Basedowa

centrum wiedzy

10-06-2011 13:46

Lekarz z Merseburga Karl von Basedow (1799-1854) zbadał i jako pierwszy szerzej opisał w literaturze fachowej odmianę nadczynności tarczycy, zwaną obecnie chorobą Gravesa-Basedowa. W zasadzie jest to ciężka postać hipertyreozy z wyraźnymi objawami.

Diagnoza problemów z tarczycą

centrum wiedzy

10-06-2011 13:44

Choć walka z zaburzeniami tarczycy może trwać całe życie, nie musi jednak od razu oznaczać wyroku dożywocia. Dzięki regularnym kontaktom z lekarzem możesz się nauczyć, w jaki sposób należy obserwować objawy i utrzymywać swoją dolegliwość pod kontrolą.

Nadczynność gruczołów przytarczycznych

centrum wiedzy

10-06-2011 13:42

Nadczynność gruczołów przytarczycznych to nadmierne wytwarzanie parathormonu. Rozróżniamy nadczynność pierwszorzędową (pierwotną), drugorzędową (wtórną) i trzeciorzędową.

Stany zapalne tarczycy

centrum wiedzy

10-06-2011 13:39

Zapalenie tarczycy czyli fachowo thyreoiditis przebiega na różne sposoby, w zależności od przyczyn, które też bywają różnorakie. Z grubsza podzielić można zapalenie na ostre i przewlekłe. Do tej drugiej kategorii wlicza się również choroby autoimmunologiczne, spowodowane niewłaściwie skierowaną aktywnością przeciwciał.