Kalendarium, 18-12-2017

Antykoncepcja

Zapomniałam zażyć pigułkę antykoncepcyjną, co teraz?

centrum wiedzy

13-09-2017 00:18

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana standardowego rozkładu dnia (np. w czasie urlopu) sprawia, że czasem zapominamy o podstawowych rzeczach, jak przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Zanim jednak zaczniemy panikować, warto poznać kilka podstawowych zasad, które wyznaczą nasze dalsze postępowanie.

Antykoncepcyjny niezbędnik wakacyjny

centrum wiedzy

20-07-2017 13:14

Wakacje w pełni! Słońce i wolny czas mają na nas znaczący wpływ – często stajemy się bardziej beztroskie i skłonne do szaleństwa. Nie ma w tym nic złego, jeśli zachowamy odrobinę rozsądku. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie antykoncepcji.

6 pytań o antykoncepcję transdermalną

centrum wiedzy

23-10-2016 21:38

Plastry antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych, jednak wciąż wielu kobietom brakuje wiedzy na ich temat. Czym jest antykoncepcja transdermalna? Czy plastry są skuteczne? Jak prawidłowo przechowywać plaster? Gdzie należy go nakleić? Jak działa plaster antykoncepcyjny? Warto poznać odpowiedzi na te często zadawane pytania dotyczące antykoncepcji transdermalnej.

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, działanie i ryzyka ich stosowania

centrum wiedzy

03-09-2016 18:02

W dzisiejszych czasach tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji przez osoby chcące uniknąć nieplanowanej ciąży. Metoda ta jest prosta w użyciu, skuteczna, a także nie wymaga codziennej obserwacji organizmu (oceny gęstości śluzu czy pomiaru temperatury) - konieczna jest jednak systematyczność i pamięć o codziennym zażyciu tabletki.

Nie tylko prezerwatywa? Co Polki wiedzą o antykoncepcji i jak podejmują decyzje o jej wyborze?

centrum wiedzy

30-04-2016 00:19

Choć Polki znają różne metody antykoncepcji, to w praktyce zdecydowana większość z nich stosuje te same, wypróbowane sposoby. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że 43 proc. Polek stosujących antykoncepcję wybiera prezerwatywę jako sposób zabezpieczenia przed ciążą. 41 proc. kobiet stosuje tabletki antykoncepcyjne. Po pozostałe metody sięgamy znacznie rzadziej.

Kalendarzyk małżeński

centrum wiedzy

13-12-2015 00:47

Podstawą naturalnej regulacji poczęć, czyli tzw. kalendarzyka małżeńskiego, jest znajomość cyklu miesiączkowego kobiety. Jakie są plusy i minusy tej metody antykoncepcji? Przeczytaj!

Co nastolatka powinna wiedzieć przed rozpoczęciem życia seksualnego?

centrum wiedzy

27-04-2014 12:54

Masz cudownego chłopaka i chcesz dopełnić tę miłość seksem, a może to twoja córka chce rozpocząć współżycie? Co młoda kobieta powinna wiedzieć przed podjęciem tego ważnego kroku? O czym pamiętać? Dr Joanna Pieles udziela wskazówek.

Czy długotrwałe branie pigułek antykoncepcyjnych może powodować problemy z zajściem w ciążę?

centrum wiedzy

27-04-2014 12:52

Planujesz powiększyć rodzinę, ale boisz się że będzie to utrudnione, bo od lat brałaś pigułki? Czy masz się czego obawiać? Na pytanie odpowiada dr Joanna Pieles.

Jak założyć prezerwatywę?

centrum wiedzy

27-04-2014 12:50

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną i uznawaną za najpewniejszą metodą antykoncepcji. Pamietaj jednak, że tylko odpowiednio nałożona spełni swoją rolę. Zobacz jak ją założyć.

W jakim wieku można zacząć brać pigułki antykoncepcyjne?

centrum wiedzy

27-04-2014 12:48

Chciałabyś zacząć brać pigułki, ale nie wiesz czy nie jesteś za młoda? A może myślisz nad podaniem antykoncepcji doustnej swojej nastoletniej córce? Od kiedy można brać pigułki? Na pytanie odpowiada ginekolog, dr Joanna Pieles.

Antykoncepcja - Metody naturalne

centrum wiedzy

04-11-2012 03:07

To metody oparte na znajomości swojego organizmu, polecane głównie zdyscyplinowanym i bardzo uważnym kobietom. Najlepiej stosować je łącznie w celu zwiększenia prawdopodobieństwa trafnego rozpoznania dni płodnych i niepłodnych.

Pigułka skłamie kobiecie

centrum wiedzy

01-02-2011 11:19

Kobieto, nie wybieraj życiowego partnera, kiedy zażywasz pigułki antykoncepcyjne – taką przestrogę niosą badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców. Okazuje się, że pod wpływem hormonów panie chętnie lgną do tych mężczyzn, którzy nie spodobaliby im się bez takiego wspomagania – czytamy w Rzeczpospolitej.

Antykoncepcja kontra nowotwór

centrum wiedzy

03-01-2011 14:15

Zmodyfikowany środek antykoncepcyjny - zwany wkładką domaciczną - może chronić przed rakiem trzonu macicy - informuje "New Scientist".

ABC antykoncepcji czyli "Jeszcze nie teraz" cz.1

centrum wiedzy

17-12-2010 14:20

Większość kobiet i mężczyzn chce się kochać, odkładając rodzicielstwo na bardziej sprzyjający czas. To znaczy, że muszą przejąć kontrolę nad własną płodnością. Jest wiele sposobów antykoncepcji, choć nie ma metody idealnej, równie dobrej dla wszystkich.

ABC antykoncepcji czyli "Jeszcze nie teraz cz.2"

centrum wiedzy

17-12-2010 14:18

Jest wiele sposobów antykoncepcji, choć nie ma metody idealnej, równie dobrej dla wszystkich. Oto metody mechaniczne i chemiczne.

ABC antykoncepcji czyli "Jeszcze nie teraz cz.3"

centrum wiedzy

17-12-2010 14:17

Nie ma idealnej dla wszystkich metody zapobiegania ciąży, dlatego powinnaś znać wszystkie, by wybrać najlepszą dla siebie. Oto trzeci odcinek o antykoncepcji. Tym razem omawiamy m.in. najskuteczniejsze środki hormonalne.

Edukacja seksualna

centrum wiedzy

17-12-2010 14:04

Na potrzeby III edycji Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa, CBOS przeprowadził badanie dotyczące sytuacji dziadków – rodziców młodocianych rodziców.M.in. o tym jak wyglądała edukacja seksualna w ich czasach oraz o tym jak to wpłynęło na edukację ich dzieci rozmawiamy z prof. Zbigniewem Izdebskim – opiekunem naukowym ww. badania.

Antykoncepcja chemiczna

centrum wiedzy

17-12-2010 14:01

Chemiczne środki antykoncepcyjne są często stosowane w celu zwiększenia skuteczności mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Jednak przed jednoczesnym zastosowaniem tych dwóch metod należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, w którym znajduje się środek chemiczny.

Zastrzyk, wkładka czy plastry?

centrum wiedzy

17-12-2010 13:56

Nie raz stoimy przed dylematem co wybrać. Co jest najpewniejszą i najmniej ingerującą w nasz organizm formą antykoncepcji. Czy zawsze musimy mieć pod ręką prezerwatywę? Czy to jedyna bezpieczna forma, czy partner ją zaakceptuje?

Polacy, wstyd i antykoncepcja

centrum wiedzy

17-12-2010 13:52

Przyczyną niestosowania środków antykoncepcyjnych przez młodzież jest zazwyczaj wstyd przed wizytą u lekarza ginekologa oraz zakłopotanie związane z ich zakupem - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1 = 3" - podaje PAP.