Kalendarium, 21-01-2018

Menopauza

Nowotwory szczególnie groźne podczas menopauzy

centrum wiedzy

09-11-2016 21:07

Menopauzę kojarzymy przede wszystkimi z takimi objawami, jak uderzenia gorąca, nietrzymanie moczu, zaburzenia snu, apatia czy nerwowość – choć są one dokuczliwe, to jednak z lekarskiego punktu widzenia stosunkowo niegroźne. Mogą oczywiście wpłynąć na pogorszenie jakości życia, ale nie są dla niego bezpośrednim zagrożeniem. Zupełnie inaczej jest w przypadku chorób nowotworowych, które u Polek rozpoznaje się najczęściej po 50. roku życia. Dlaczego właśnie wtedy i czy można temu zapobiec?

Sposób na menopauzę

centrum wiedzy

04-02-2014 15:13

Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, oznacza to dla jej organizmu rewolucję. Obniża się poziom hormonów płciowych, co powoduje zmniejszenie aktywności seksualnej. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala osiągnąć libido podobne do tego, sprzed menopauzy.

Łagodne przekwitanie

centrum wiedzy

17-05-2011 12:20

Przygnębienie, bezsenność, uderzenia gorąca – z tym kobietom kojarzy się menopauza. Są jednak sposoby na złagodzenie objawów klimakterium oraz preparaty zwalczające dolegliwości. Warto wiedzieć, co może pomóc i które środki są skuteczne.

W rytmie hormonów

centrum wiedzy

03-01-2011 14:41

Nie są budulcem organizmu, nie dostarczają energii, a mimo to odgrywają w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Wytwarzamy w sumie ponad 100 hormonów, ale ich stężenie jest bardzo małe. To jednak wystarczy, aby te chemiczne związki wpływały na wszystkie procesy zachodzące w komórkach. To one włączają mechanizmy, które zapewniają równowagę wewnętrzną organizmu.

Fitoestrogeny -- zielone hormony

centrum wiedzy

03-01-2011 14:38

O hormonach roślinnych czyli fito-estrogenach, zrobiło się głośno, gdy zaczęto je stosować w celu złagodzenia objawów menopauzy oraz do wyrównania ilości hormonów...

Serce podczas menopauzy

centrum wiedzy

01-04-2010 11:46

Okres menopauzy wyraźnie zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia. Profilaktyka pomaga minimalizować negatywne skutki okresu przekwitania.

Kiedy warto pomyśleć o hormonach

centrum wiedzy

01-04-2010 11:41

8 proc. kobiet wchodzi w okres menopauzalny przed 40 rokiem życia, a pierwsze objawy niedoboru hormonów płciowych mogą pojawić się u nielicznych osób nawet już po 30 r. życia.

Alkohol a menopauza

centrum wiedzy

01-04-2010 11:26

Wypicie od czasu do czasu małego drinka nie jest wcale szkodliwe - lampka wina wieczorem, a nawet dwie, zrelaksuje cię po ciężkim dniu. Jest to też element towarzyskiego rytuału. Na początku alkohol działa odprężająco, po jego wypiciu rozpogadzamy się. Jednak zbyt duża ilość alkoholu może zwiększyć ryzyko wielu dolegliwości.

Po czym poznam, że to menopauza?

centrum wiedzy

01-04-2010 11:21

Nie można z góry dokładnie przewidzieć, kiedy pojawi się menopauza, jednak średnio wypada ona u kobiet między 48. a 55. rokiem życia. Przeprowadzono pewne badania, by wykazać, czy wiek, w którym kobieta zaczyna miesiączkować, może wiązać się z wiekiem, w którym doświadczy menopauzy.

Hormonalna Terapia Zastępcza w menopauzie

centrum wiedzy

04-03-2010 19:31

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenie w menopauzie jest Hormonalna Terapia Zastępcza. Jakie są jej plusy i minusy? I jak w ogóle działa?

Leczenie menopauzy

centrum wiedzy

04-03-2010 19:30

Przez menopauzę musi przejść każda kobieta. Uderzenia gorąca, osłabienie, podenerwowanie czy smutek to najczęściej występujące objawy. Medycyna jednak nie pozostawia nas samych sobie. Są już środki, które pomogą w walce z przykrymi symptomami.

Okres okołomenopauzalny

centrum wiedzy

04-03-2010 19:28

W chwili urodzenia się dziewczynki jej jajniki już posiadają około jednego miliona jaj, tj. więcej, niż będzie ich miała w okresie dojrzewania, wówczas bowiem ich liczba spadnie do około 250 tysięcy. Zanim przeciętna młoda kobieta zacznie zaś myśleć o posiadaniu dzieci, liczba jaj będzie wynosić około 75 tysięcy.

Jak menopauza wpływa na kobietę?

centrum wiedzy

04-03-2010 19:27

Menopauzę słusznie nazywa się „życiową zmianą". Niezależnie od tego, w jakim wieku Cię spotka, będzie mieć poważny wpływ na Twoje codzienne życie. Niektóre kobiety przechodzą menopauzę bez kłopotania się objawami lub zamartwianiem się końcem ich możliwości prokreacyjnych. W istocie wiele kobiet cieszy się z tego, że nie grozi im już niechciana ciąża i mogą cieszyć się seksem bez konieczności myślenia o antykoncepcji.

Rozpoznawanie menopauzy

centrum wiedzy

04-03-2010 18:14

Cechą, która identyfikuje menopauzę, jest zatrzymanie miesiączkowania, jednak ustalenie, czy kobieta już doświadczyła swojej ostatniej miesiączki, bywa trudne, ponieważ cykl może stać się nieregularny, gdy zbliża się czas menopauzy. Kolejnym powodem, dla którego możesz przypuszczać, że nadchodzi menopauza, są jej objawy. Doświadcza ich trzy czwarte kobiet.