Kalendarium, 16-01-2018

Kardiologia

Blaski i cienie przeszczepu serca

centrum wiedzy

16-11-2017 00:15

Przeszczep ratuje życie wielu pacjentom mającym nieodwracalne uszkodzenia serca. Zabieg ten przeprowadzany jest u chorych, u których alternatywne możliwości leczenia nie przyniosły rezultatów. Transplantacja jest skomplikowanym zabiegiem, niosącym ze sobą duże ryzyko operacyjne oraz ryzyko wystąpienia powikłań, ale prawda jest taka, że jest też jedyną szansą na życie. Szybki rozwój medycyny wpływa na wzrost liczby osób przeżywających tę trudną operację.

Serce – mięsień do zadań specjalnych

centrum wiedzy

08-05-2017 11:06

Chwytać za serce. Mieć serce na dłoni. Kamień z serca. Serce nie sługa. Wkładać w coś całe serce… Każdy z nas potrafi wymienić przynajmniej kilka powiedzeń i frazeologizmów właśnie z sercem w roli głównej. Nic w tym dziwnego – to przecież jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Warto pamiętać, że jest bardzo wytrzymały, ale nie niezniszczalny. W dodatku często szkodzimy mu na własne życzenie – nałogami, nieprawidłową dietą czy innymi większymi i mniejszymi grzeszkami. Efekt? Dziś co druga osoba w Polsce umiera właśnie na schorzenie układu krążenia. Jest jednak także dobra wiadomość – dzięki świadomej profilaktyce sercowo-naczyniowej każdy z nas może żyć średnio o sześć lat dłużej.

Psychika po zawale

centrum wiedzy

18-11-2016 11:50

Choroby kardiologiczne, a zwłaszcza zawał serca, są źródłem ogromnego stresu. Często pojawiają się niespodziewanie i zmuszają do przeorganizowania całego życia. Uważa się, że czynniki psychologiczne są niezwykle istotne przy powstawaniu choroby wieńcowej. Nie mniejsza jest także rola psychiki w procesie zdrowienia.

Cholesterol i serce

centrum wiedzy

03-11-2016 21:01

Nieustannie krążą te same stare mity dotyczące cholesterolu i serca, mimo że badania naukowe potwierdzają, iż cholesterol pochodzący ze spożywanych pokarmów oraz wysoki poziom cholesterolu we krwi nie wpływają na ryzyko zapadnięcia na chorobę serca. Tak naprawdę cholesterol jest zasadniczym związkiem budującym twój mózg i cały układ nerwowy, kluczową substancją wytwarzaną przez ciało (i to właśnie dlatego spożywasz cholesterol, kiedy zjadasz produkty pochodzenia zwierzęcego). Jest on wykorzystywany między innymi do produkcji witaminy D i niektórych hormonów. W rzeczywistości, jeżeli jego ogólny poziom jest zbyt niski, organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonów, żeby móc wydajnie działać.

Jesień – sezon na zawały

centrum wiedzy

30-09-2016 21:18

Zaduch, upał, ostre słońce – mogłoby się wydawać, że dla osób mających problemy z krążeniem to właśnie wakacje są czasem, gdy powinny szczególnie uważać na swoje serce. Badania pokazują jednak, że to wcale nie latem występuje najwięcej zawałów. Dla „sercowców” dużo groźniejsza jest jesień. Dlaczego tak się dzieje i jak pogoda wpływa na nasze zdrowie?

Choroby układu sercowo-naczyniowego

centrum wiedzy

19-04-2015 00:20

Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) pozostają niezmiennie od ponad 50 lat najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. W roku 2011 ok. 45,5 % zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia (CHUK). Należą one także do wiodących przyczyn umieralności przedwczesnej (szczególnie wśród mężczyzn), chorobowości szpitalnej oraz trwałej lub okresowej niezdolności do pracy.

Uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego powikłaniem grypy

centrum wiedzy

28-03-2015 11:30

Grypa może obciążyć układ sercowo-naczyniowy, szczególnie jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka. Dość często dochodzi do grypowych lub pogrypowych powikłań ze strony tego układu. Ich przebieg może być błahy, ale równie często powikłania te mogą poważnie zagrażać życiu chorych. Wystąpienia takich powikłań spodziewać się należy przede wszystkim u pacjentów, którzy wcześniej, przed zachorowaniem na grypę, cierpieli na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.

Drzemki chronią przed chorobami serca

centrum wiedzy

05-01-2015 10:57

Czy poobiednie drzemki mogą korzystnie wpływać na nasze serce? Okazuje się, że tak. Tezę taką uzasadniają naukowcy na łamach numeru pisma "The Archives of Internal Medicine".

Pierwszy rozrusznik serca w Polsce wszczepiono 50 lat temu

centrum wiedzy

27-11-2013 11:59

W tym roku mija 50 lat od pierwszej implantacji takiego urządzenia w Polsce. Z powodu starzenia się społeczeństwa z roku na rok przybywa pacjentów, którzy korzystają z takiej terapii. W 2012 w Polsce wszczepiono 27 498 rozruszników serca, a łącznie szacunkowo ponad 100 000 osób żyje z takim urządzeniem. Akcja „Okaż serce niebieskiej bransoletce” uwrażliwia na problemy takich pacjentów.

Nadciśnienie. Czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

centrum wiedzy

23-09-2013 11:51

W rozwoju nadciśnienia odgrywa rolę wiele czynników. Mimo że na niektóre nie masz wpływu - - (predyspozycja genetyczna, pochodzenie, wiek czy płeć), inne już możesz kontrolować, na przykład sposób odżywiania, natężenie aktywności fizycznej, poziom stresu, przyzwyczajenia związane z paleniem i piciem oraz skłonność do parkowania jak najbliżej kompleksu sportowego. Każdy z tych czynników może występować z większym lub mniejszym nasileniem w danym regionie świata, więc w niektórych miejscach wskaźniki nadciśnienia są niskie, a w innych wysokie i towarzyszą mu ciężkie powikłania.

Oszczędzaj nerwy, dbaj o serce

centrum wiedzy

25-11-2012 04:41

Nie denerwuj się bo dostaniesz zawału - ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Żyjąc w pośpiechu, stałym poczuciu braku czasu, gubiąc się w nadmiarze obowiązków, brakuje nam wytchnienia, nie potrafimy mądrze gospodarować naszym życiem. Stajemy się nerwowi, zestresowani. A tymczasem, to właśnie stres jest jedną z głównych przyczyn zawału serca.

Nowoczesna metoda leczenia migotania przedsionków

centrum wiedzy

13-06-2012 10:05

Coraz więcej szpitali w Polsce zaczyna stosować krioablację, nowoczesną metodę leczenia migotania przedsionków. Podczas zabiegu krioablacji lekarz za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza mięsień sercowy w miejscu, które wywołuje zaburzenia rytmu serca. Metoda jest skuteczna co najmniej tak samo jak metoda tradycyjna (RF) i pozwala pacjentowi na pełen powrót do codziennych wykonywanych czynności, również aktywności sportowej.

Naukowcy: zawałowcy mogą uprawiać seks

centrum wiedzy

02-06-2012 20:13

Seks dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi na ogół nie jest groźny, ale lepiej być pod stałą kontrolą kardiologa - twierdzi prof. Glenn Levine w raporcie opublikowanym na łamach pisma Circulation American Heart Association.

Stymulator serca dla pacjenta wymagającego diagnostyki z użyciem rezonansu magnetycznego.

centrum wiedzy

05-12-2011 22:24

W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu wszczepiono pacjentowi stymulator serca, zaprojektowany z myślą o osobach, które muszą być poddawane badaniom z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI).

Choroba wieńcowa

centrum wiedzy

09-08-2011 12:13

Choroba wieńcowa to zespół objawów będących następstwem przewlekłego, niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze.

Chromosom Y związany z ryzykiem choroby serca

centrum wiedzy

22-02-2011 12:49

Czynniki genetyczne męskiego chromosomu płciowego Y mogą częściowo tłumaczyć większą podatność mężczyzn na choroby wieńcowe serca.

Białko BIN1, dzięki któremu bije serce.

centrum wiedzy

15-04-2010 11:02

Białko o nazwie BIN1 jest niezbędne dla prawidłowej pracy mięśni poprzecznie prążkowanych serca - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Mniej zgonów dzięki programowi Polkard

centrum wiedzy

15-12-2008 09:25

Okazuje się, że i Polska może poszczycić się sukcesami w zakresie opieki medycznej. Niewątpliwie takim sukcesem jest poziom prewencji oraz terapii zawałów serca i udarów mózgu.

Badanie śliny pomoże rozpoznać zawał serca

centrum wiedzy

11-12-2008 11:49

Nowy nano-bio-chip będzie mógł rozpoznać wczesną postać zawału serca na podstawie badania kilku kropli śliny - poinformowano na zjeździe American Association for Dental Research.

Red Bull może zwiększyć ryzyko zawału serca

centrum wiedzy

11-12-2008 11:49

Nawet jedna puszka popularnego napoju energetycznego Red Bull może zwiększyć ryzyko zawału serca lub wylewu, również u młodych ludzi - twierdzą australijscy naukowcy. Jak poinformowali, zawierający duże ilości kofeiny napój, szczególnie powszechny wśród studentów i kibiców, powoduje, że krew staje się lepka, co prowadzi do problemów z układem krążenia, takich jak wylew - pisze "Rzeczpospolita".