Kalendarium, 17-12-2017

Ciąża i Poród

Czynniki genetyczne jako przyczyna niepłodności

centrum wiedzy

15-12-2017 02:59

Niepłodność staje się coraz większym problemem dla par w krajach rozwiniętych - szacuje się, że ok. 20% par ma problemy z poczęciem dziecka. O niepłodności mówimy wtedy, gdy do zapłodnienia nie dochodzi w okresie 12 miesięcy pomimo regularnego współżycia (oczywiście bez stosowania antykoncepcji).

Bezpieczny poród – czego oczekuje przyszła mama?

centrum wiedzy

25-07-2017 10:05

Nie wiesz jeszcze, gdzie na świat przyjdzie twoje maleństwo? Nie zostawiaj tej decyzji na ostatnią chwilę. Poród to wyjątkowe doświadczenie, a poza osobami, które będą ci podczas niego towarzyszyć, ogromny wpływ na to, jak go zapamiętasz, będzie mieć wybrany szpital. Zapytaliśmy przyszłe mamy, czego przede wszystkim oczekują od miejsca, w którym po raz pierwszy ujrzą swoje dziecko. Co wskazywały najczęściej i czego ty też powinnaś wymagać?

Higiena intymna po porodzie

centrum wiedzy

24-04-2017 09:08

Miejsca intymne w czasie porodu przechodzą prawdziwe chwile próby. Właściwie zawsze dochodzi w nich do urazów, o które trzeba odpowiednio zadbać w okresie połogu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie, aby wszystko zagoiło się jak najszybciej.

Diagnostyka infekcji i ich wpływ na rozwój prenatalny dziecka

centrum wiedzy

26-12-2016 11:14

Diagnostykę infekcji zagrażających w czasie ciąży dziecku tak naprawdę powinno przeprowadzić się już wówczas, gdy zaczynamy myśleć o powiększeniu rodziny. Ten sposób diagnozowania i przygotowania się do roli mamy określa się mianem diagnostyki prekoncepcyjnej. Mimo, że większość tych badań jest nieobowiązkowa (o ile nie ma wskazań do ich wykonania) to mogą okazać się niezwykle istotne dla zdrowia nienarodzonego dziecka.

Odzyskać kobiecość po porodzie

centrum wiedzy

30-10-2016 16:59

Dodatkowe kilogramy, rozstępy czy gorsza kondycja skóry po ciąży – to nie jedyne kwestie, którymi martwią się przyszłe i świeżo upieczone mamy. Poród może bowiem powodować pewne „skutki uboczne”, które utrudniają odzyskanie pewności siebie, szczególnie w sferze intymnej i kontaktach seksualnych. Są jednak sposoby, aby tym problemom zaradzić, a dziedzina medycyny, która zajmuje się nimi na co dzień, rozwija się w zawrotnym tempie.

Jesteś w ciąży? Karmisz piersią? Sprawdź, jak powinny zmienić się Twoje nawyki żywieniowe

centrum wiedzy

02-10-2016 15:15

Ciąża oraz czas karmienia piersią jest często dla kobiet pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Z jednej strony sprzyja temu chęć dbania o prawidłowy wzrost rozwijającego się dziecka, z drugiej zachodzące w tym czasie procesy w organizmie, które pociągają za sobą potrzebę weryfikacji dotychczasowych przyzwyczajeń.

Trzy dodatkowe badania, które naprawdę warto wykonać w ciąży

centrum wiedzy

13-09-2016 00:02

USG, amniopunkcja, kordocenteza, biopsja kosmówki, test PAPP-A czy NIFTY? Lista badań, które może wykonać kobieta w ciąży, chcąc sprawdzić stan zdrowia swojej pociechy, jest naprawdę długa. Jedne z nich są obowiązkowe i refundowane, inne dobrowolne i dodatkowo płatne. Niektóre nie niosą ze sobą ryzyka, inne są bardziej inwazyjne. Które tak naprawdę warto wykonać i dlaczego?

Wybieramy porodówkę – na co zwrócić uwagę?

centrum wiedzy

27-06-2016 00:33

Narodziny dziecka to jedno z tych wydarzeń, które będziesz pamiętać do końca życia. Warto więc zadbać o jak najlepsze wspomnienia. Na pewne kwestie związane z porodem, jak chociażby to, ile potrwa, niestety nie masz zbyt dużego wpływu. Możesz jednak zatroszczyć się o pozostałe. Jak? Przede wszystkim poświęcając nieco czasu na to, by wybrać taką porodówkę, na której będziesz czuła się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu z radością i spokojem przywitasz na świecie swoje maleństwo.

Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy podwójne zmartwienie?

centrum wiedzy

02-01-2016 11:20

Lekarze przekonują nas, że ciąża nie jest chorobą. Dlatego zachęcają kobiety oczekujące dziecka do większej ostrożności i troski o siebie, ale nie do radykalnej zmiany trybu życia. Jednak kiedy okazuje się, że w twoim brzuszku zamiast jednego maleństwa znajdują się bliźniaki, wtedy każdy specjalista przyznaje, że jesteś podwójnie uprzywilejowaną mamą, ale też i podwójnie zagrożoną. Dlatego tym wypadku szczególnie należy zadbać o zdrowie twoje i pociech.

Żylaki okolic intymnych – ciążowa dolegliwość

centrum wiedzy

26-11-2015 12:47

Ciąża to wyjątkowy czas, który jednak dla organizmu przyszłej mamy jest bardzo wymagający. Oczekiwaniu na narodziny pociechy często towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Panie skarżą się między innymi na powstawanie żylaków – nie tylko na nogach, ale także w mniej oczywistych miejscach, na przykład okolicach intymnych. Co jest przyczyną tych wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości i jak można sobie z nimi poradzić?

Badania laboratoryjne dla kobiet w ciąży

centrum wiedzy

09-06-2015 00:53

Ciąża to tak wyjątkowy okres w życiu kobiety, który poza urokami rosnącego brzuszka i radością z narodzin Maleństwa, wiąże się z częstymi wizytami w gabinecie lekarskim i licznymi badaniami. Należy pamiętać, że w tym okresie kobiecie przysługuje szczególna opieka lekarska i ma ona prawo zgłosić się do lekarza w każdej chwili, kiedy tylko odczuwa lęk o zdrowie swoje i dziecka. Badania laboratoryjne wykonywane w czasie ciąży możemy podzielić na obowiązkowe badania przesiewowe i tzw. badania zalecane.

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna

centrum wiedzy

16-02-2015 08:50

Rodzenie dzieci po 30tym roku życia, ze względu na wcześniejsze osiągnięcie stabilizacji finansowej oraz czynniki związane ze stylem życia przyszłej mamy, zwiększają ryzyko wystąpienia u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau, zaburzeń chromosomów płciowych (zespół Klinefeltera i zespół Turnera tzw. monosomia X u dziewczynek) i otwartych wad ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki współczesnej, nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej znacznie zwiększa się pewność w stwierdzeniu czy z płodu rozwinie się zdrowe, nieobarczone wadami genetycznymi, dziecko. Pozwala ona także uniknąć badań inwazyjnych, które niestety niosą ryzyko utraty dziecka.

Komplikacje w ciąży

centrum wiedzy

12-05-2014 12:23

„Ciąża zagrożona” – te słowa wypowiedziane przez lekarza mogą naprawdę zaniepokoić przyszłą mamę. Jednak wcale nie muszą oznaczać, że dziecko na pewno urodzi się przed terminem czy będzie chore. Trzeba jednak pamiętać, by w takiej sytuacji szczególnie o siebie dbać i stosować się do zaleceń specjalisty.

Start! Poród w trzech aktach

centrum wiedzy

28-04-2014 14:39

Poród składa się z trzech odrębnych okresów trafnie nazywanych pierwszym, drugim i trzecim. W przypadku większości kobiet najdłuższy jest okres pierwszy, który trwa od najwcześniejszych oznak porodu do wstawienia się dziecka do kanału rodnego. Stanowi on przygotowanie do okresu drugiego - parcia. Okres trzeci to urodzenie łożyska, które matki często uznają za dziecinnie łatwe po całej tej ciężkiej pracy związanej z wydaniem na świat dziecka.

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

centrum wiedzy

02-02-2014 00:48

Eksperci zgromadzeni na brytyjskim festiwalu nauki w Newcastle przypomnieli, że zegar biologiczny kobiet wiele się nie zmienił, nawet jeśli w naszych czasach istnieją metody prokreacji medycznie wspomaganej, a posiadanie dziecka w wieku 40 lat już nie jest rzadkością.

Płodowy Zespół Alkoholowy

centrum wiedzy

20-12-2013 11:51

Nawet troje dzieci na każde 1000 urodzeń żywych może być dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym (FAS). W Polsce rodzi się rocznie 300 000 dzieci. 0,3% to 900 dzieci z FAS. To więcej niż liczba rodzących się dzieci z zespołem Downa (1 na 700 urodzeń)‏. Dziesięć razy więcej dzieci ma rozmaite zaburzenia rozwojowe spowodowane alkoholem klasyfikowane jako FAE (Fetal Alcohol Effects). Szacuje się, że negatywne konsekwencje ekspozycji płodu na alkohol mogą występować nawet u 1 % wszystkich noworodków.

Czas na dziecko. Poradnik dla dojrzałych matek. cz.1

centrum wiedzy

12-12-2013 01:04

Skończyłaś już trzydzieści lat i Twoje hormony mają się dobrze, za to Twoja rodzina szaleje i atakuje Cię ze wszystkich stron: "Kiedy wreszcie dziecko???", "Zegar biologiczny tyka!!!", "Nie młodniejesz!"… Spokojnie, Twój zegar i pozostałe ograny są sprawne. Grzecznie czekają na Twoją osobistą decyzję.

Czas na dziecko. Poradnik dla dojrzałych matek.cz.2

centrum wiedzy

12-12-2013 01:00

Odkładanie macierzyństwa na pewien czas, aby móc wcześniej osiągnąć większą równowagę, może przynieść dziecku same korzyści. Doświadczenie życiowe wspaniale przekłada się na zdolności wychowawcze - stajesz się bardziej cierpliwa, mądrzejsza i bardziej pewna siebie. To idealny czas, by bez stresu i spinania się zajść w ciążę i urodzić zdrowe, szczęśliwe dziecko.

Zdrowa ciąża.

centrum wiedzy

08-08-2013 15:38

W ciągu kolejnych kilku miesięcy nie zawsze będzie Ci łatwo podejmować decyzje, także te żywieniowe. Będą sterować Tobą szalejące hormony, a ich działanie nieraz Cię zaskoczy. I nie ma w tym nic złego. Choć Twoim zadaniem jest zapewnienie swojemu dziecku dobrego środowiska rozwoju i dobrego wyżywienia, nie musisz wpadać w poczucie winy tylko dlatego, że zdarza Ci się odejść od naszych zaleceń. Ważne, abyś przez większość czasu dobrze się odżywiała. Niech dobre decyzje zadowolą i ukoją Twoje ciało i umysł.

Jak uniknąć ryzyka cesarskiego cięcia

centrum wiedzy

17-05-2013 20:08

Zabieg jest tak powszechny, że wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, iż jest to poważna operacja brzuszna, która niesie za sobą potencjalne komplikacje takie jak krwawienie czy zakażenie. Dopóki zabieg nie jest absolutnie niezbędny, powinno się go unikać. Oto jak uniknąć cesarskiego cięcia.