Kalendarium, 22-11-2017

Oczy/Wzrok

E-czytanie a wzrok

centrum wiedzy

15-11-2017 00:09

Czytanie ebooków stało się bardzo modne, jak potwierdza 60% respondentów badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo. Co trzeci zapytany obawia się jednak, iż czytanie na ekranie bardziej psuje wzroki niż czytanie książek tradycyjnych, ale tylko co trzeci czyta ebooki na czytnikach, czyli dedykowanych do e-lektury urządzeniach. Czy e-czytanie rzeczywiście negatywnie wpływa na wzrok? Jak najlepiej użytkować książki elektroniczne, aby korzystać z nich bez obaw?

Choroby pasożytnicze oczu

centrum wiedzy

24-10-2017 01:15

Choroby pasożytnicze należą do rzadko spotykanych w okulistyce. Warto jednak pamiętać, iż pasożyty, zwłaszcza niewykryte, mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń oka, dlatego też świadomość dotycząca pasożytów gałki ocznej oraz objawów im towarzyszących, jest niezwykle istotna.

Jak dbać o wzrok dziecka? - radzi optometrystka Grupy Essilor, Sylwia Szarkiewicz

centrum wiedzy

15-10-2017 10:31

Jeżeli nie widzisz żadnych niepokojących objawów u swojego dziecka, pierwsze badanie wzroku powinno być przeprowadzone w wieku 3 lat. Wcześnie zdiagnozowany problem pozwoli na jego rozwiązanie zanim dziecko trafi do szkoły.

Najczęściej pojawiające się wady wzroku

centrum wiedzy

04-09-2017 00:36

Zmysł wzroku, choć niezwykle istotny, jest również bardzo wrażliwy. Jedne wady są więc wynikiem naszych działań i nieodpowiedniego dbania i narząd wzroku, inne zaś są naturalnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie z biegiem czasu.

Lepszy wzrok to lepsze życie

centrum wiedzy

19-07-2017 21:14

Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. Mimo to w naszym społeczeństwie nadal brakuje wiedzy na temat tej choroby oraz jej leczenia. Polacy, w porównaniu do obywateli innych krajów, częściej mają błędne przekonania na temat zaćmy – co drugi uważa, że można jej zapobiec, a co dziesiąty próbowałby wyleczyć ją witaminami. Zwiększenie świadomości na temat istoty wczesnego diagnozowania i leczenia zaćmy oraz jej negatywnego wpływu na jakość życia, to cele kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”.

Jaskra – podstawowe informacje

centrum wiedzy

14-03-2017 13:46

Jaskrą nazywana jest grupa chorób oka o charakterze chronicznym i postępującym, w których dochodzi do stopniowego niszczenia nerwu wzrokowego. Efektem jest ograniczenie pola widzenia i obniżenie ostrości wzroku. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem WHO groźniejszą, ponieważ uszkodzenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne.

5 szkodliwych nawyków dla naszych oczu

centrum wiedzy

07-02-2017 11:16

Chyba każdy z nas zapytany o to, czy należy dbać o wzrok, udzieliłby odpowiedzi twierdzącej. Jednak zdarza się, że w rzeczywistości nie przykładamy specjalnej uwagi do profilaktyki dobrego widzenia, a często nawet nieświadomie utrwalamy nawyki, które mogą zaszkodzić naszym oczom.

Jaskra – niebezpieczna choroba oczu

centrum wiedzy

27-11-2016 20:45

Jaskra polega na powolnym i nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego. Jest jedną z podstawowych przyczyn ślepoty na świecie. Pomimo ogromnego postępu w diagnostyce – rozpoznanie jej jest często trudne w początkowym etapie i nierzadko wymaga długoletniej obserwacji. Przypuszcza się, że około 2 proc. osób po 40. roku życia cierpi na jaskrę. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Temat jaskry przybliży specjalista chorób oczu, lek. med. Ewa Anielska.

Zaćma – to się leczy!

centrum wiedzy

20-07-2016 11:02

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest prawdopodobnie główną przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce cierpi na nią prawie milion osób. Tak zwana zaćma starcza jest najczęściej występującym rodzajem tej dolegliwości. Dzięki rozwiązaniom we współczesnej medycynie większość osób ma szansę odzyskać normalny wzrok.

10 zasad prawidłowej ochrony i pielęgnacji oczu

centrum wiedzy

24-06-2016 12:40

Zadbane zdrowe włosy, piękne dłonie i paznokcie oraz starannie wykonany makijaż to wizytówka każdej kobiety. Niestety, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych bardzo często zapominamy o tym, jak właściwie dbać o nasze oczy. Tymczasem żaden, nawet najbardziej starannie wykonany makijaż, nie będzie wyglądał ładnie, kiedy będą one podrażnione, przekrwione i zmęczone.

Jak dbać o oczy wiosną?

centrum wiedzy

10-05-2016 11:00

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W ciągu słonecznego dnia do oczu wpada więcej promieniowania UV, dla alergików to okres wzmożonych uczuleń, dodatkowo narażeni jesteśmy na okres infekcyjny i powinniśmy bardziej zadbać o właściwą dietę. Jak dbać o oczy o tej porze roku?

Dlaczego oczy nie lubią zimy?

centrum wiedzy

14-02-2016 16:36

Każda pora roku niesie za sobą inne zagrożenia dla stanu oczu. Również zimą nasz wzrok narażony jest na wiele negatywnych czynników takich jak szkodliwe promieniowanie, suche powietrze czy niewłaściwa dieta. Aby wzrok nie odczuł podrażnienia i skutków zimowego okresu, należy zastosować odpowiednią profilaktykę.

Czytanie to dla oka wyzwanie. Jak dbać o wzrok w dobie gadżetów elektronicznych?

centrum wiedzy

04-01-2016 13:51

Jak wynika z przedświątecznych sond, książka jest jednym z najczęściej kupowanych upominków pod choinkę. Coraz częściej otrzymujemy również w prezencie jej nowoczesny odpowiednik, czyli ebooka. E-czytanie stało się bardzo popularne. Podczas e-lektury najchętniej korzystamy z czytników – ponad 87% wskazań, tabletów – 8% oraz ze smartfonów i komputerów (2 i 3%), co sprawdziła firma Virtualo realizując badanie profil e-czytelnika. Jak w dzisiejszych czasach przepełnionych elektroniką powinniśmy zadbać o oczy, podpowiadają specjaliści z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Jak zadbać o oczy podczas jesiennych dni

centrum wiedzy

14-12-2015 09:32

Każda z pór roku ma inny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz kondycję naszych oczu. Coraz krótsze jesienne dni, niskie temperatury, praca przy sztucznym oświetleniu i dieta uboższa o sezonowe warzywa i owoce, nie pozostaje bez konsekwencji dla jakości widzenia. Jak dbać o wzrok jesienią i zminimalizować wpływ niekorzystnych czynników, podpowiadają specjaliści z centrum okulistycznego Nowy Wzrok.

Zwyrodnienie plamki żółtej

centrum wiedzy

10-04-2015 22:27

Plamka żółta to centralna część siatkówki z tyłu oka. To właśnie ta część siatkówki odpowiada za ostrość widzenia. Na środku plamki żółtej znajduje się małe zagłębienie zwane dołkiem środkowym (fovea centralis). Dołek ten składa się głównie z komórek światłoczułych, zwanych pręcikami i czopkami, które wykrywają różnie zabarwione światło w zależności od wrażliwości na światło (czerwone, zielone/żółte albo niebieske).

Z wiekiem chrońmy wzrok

centrum wiedzy

20-03-2015 00:10

Starzenie się organizmu, choroby cywilizacyjne to skutek działania wolnych rodników - wysokoenergetycznych cząstek, które powstają jako uboczne produkty przemian metabolicznych. Niezwykle wrażliwe na destrukcyjny wpływ wolnych rodników są nasze oczy, dlatego z wiekiem trzeba zacząć dbać o nie intensywniej!

Laserowa korekcja wad wzroku: fakty i mity

centrum wiedzy

14-12-2014 00:46

Współczesny rozwój nowych technologii i sukcesy w dziedzinie medycyny pozwalają na skuteczną walkę z chorobami i różnego rodzaju wadami. Również w dziedzinie okulistyki osiągnięcia te są rewolucyjne. Zaawansowane metody jak chirurgia refrakcyjna, zwana też chirurgią wad wzroku to obecnie najbardziej innowacyjna i skuteczna metoda walki z wadami wzroku. Współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Laserowa korekcja wzroku to doskonała alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych.

Coraz gorzej widzimy

centrum wiedzy

22-10-2014 09:50

Geny, niezdrowy tryb życia i postęp technologiczny są wymieniane jako winowajcy pogarszającego się stanu wzroku Polaków. Już ponad połowa naszych rodaków ma kłopoty ze wzrokiem.

Narażenie narządu wzroku – Syndrom Sicca

centrum wiedzy

24-01-2014 00:04

Po długotrwałej pracy większość użytkowników monitorów ekranowych skarży się na łzawiące i przekrwione oczy, zaczerwienione spojówki, uczucie pieczenia i szczypania, bóle głowy senność, apatię. Większość też podaje objawy zaburzenia widzenia oraz wrażenie suchych oczu. Wg badań Kliniki Okulistyki AM we Wrocławiu wynika, że ok. 96% osób pracujących przy komputerach ma dolegliwości narządu wzroku.

Leczenie zaćmy, czyli zwycięstwo nowoczesnej medycyny!

centrum wiedzy

15-12-2011 18:32

Miniaturyzacja przyniosła niesamowity postęp w możliwościach leczenia zaćmy. Choć wciąż wielu pacjentów czeka z operacją „aż zaćma dojrzeje” – to dla tysięcy zoperowanych nowoczesnymi technikami osób świat stał się wyraźniejszy niż przed operacją. O miniaturyzacji, nowoczesnych soczewkach wewnątrzgałkowych oraz szansie, jaka niesie mikrochirurgia rozmawiamy z Profesorem Jerzym Szaflikiem, Konsultantem Krajowym w dziedzinie okulistyki.