Kalendarium, 17-12-2017

Choroba alkoholowa

Dlaczego uzależniamy się od alkoholu?

centrum wiedzy

09-05-2014 13:58

Według ostatnich badań amerykańskich naukowców alkohol powoduje uwalnianie się endorfin w obszarach mózgu odpowiedzialnych za powstawanie uczuć przyjemności i bycia nagradzanym. W reakcji na spożycie alkoholu wydzielane są białka o działaniu podobnym do opiatów w jądrze półleżącym i korze oczodołowej-czołowej.

Nadmiar alkoholu sprzyja migotaniu przedsionków

centrum wiedzy

24-02-2012 09:41

Osoby regularnie pijące alkohol mogą być bardziej narażone na migotanie przedsionków - wynika z badań, o których informuje "Journal of the American College of Cardiology".

Gen-mutant winny agresji po kieliszku

centrum wiedzy

04-08-2011 11:44

Dlaczego niektórzy po wypiciu alkoholu są agresywni, a inni wręcz przeciwnie - rozluźnieni i przyjaźni? Fińscy uczeni wykazali, że za agresję po kieliszku odpowiada zmutowany gen MAOA - pisze "Polska".

Alkohol szkodliwszy od heroiny...

centrum wiedzy

08-03-2011 16:01

Alkohol jest bardziej szkodliwy niż niektóre nielegalne narkotyki, takie jak heroina czy kokaina, jeśli wziąć pod uwagę także jego wpływ na społeczeństwo - twierdzą autorzy badania opublikowanego w brytyjskim piśmie medycznym Lancet.

Alkohol a menopauza

centrum wiedzy

18-01-2011 16:05

Wypicie od czasu do czasu małego drinka nie jest wcale szkodliwe - lampka wina wieczorem, a nawet dwie, zrelaksuje cię po ciężkim dniu. Jest to też element towarzyskiego rytuału. Na początku alkohol działa odprężająco, po jego wypiciu rozpogadzamy się. Jednak zbyt duża ilość alkoholu może zwiększyć ryzyko wielu dolegliwości.

Jaki wpływ ma alkohol na zdrowie. cz.3

centrum wiedzy

27-07-2010 10:40

Kiedy mówimy o problemie zwanym alkoholizmem musimy pamiętać, że choroba ta jest zaliczana do niezwykle groźnych, a w większości przypadków nawet do nieuleczalnych. Istnieją jednak sposoby na jej powstrzymanie. Zarodkiem uzależnienia bywają najczęściej imprezy lub spotkania towarzyskie, na których pojawia się alkohol. Po pewnym czasie stanie się on nieodzowną częścią życia grupy ludzi, którzy nie będą potrafili się bez niego obejść.

Jaki wpływ ma alkohol na zdrowie. cz.2

centrum wiedzy

27-07-2010 10:38

Alkohol jest przyczyna wielu zmian w organizmie, a także w psychice człowieka. Nadmierne spożywanie alkoholu jest przyczyną wielu chorób i mają negatywny wpływ na większość układów w organizmie np. układu pokarmowego czy krążenie, może być również przyczyną wystąpienia nowotworu.

Jaki wpływ ma alkohol na zdrowie. cz.1

centrum wiedzy

27-07-2010 10:35

Alkoholizm zwany inaczej „chorobą alkoholową” lub uzależnieniem od napojów alkoholowych oznaczają potrzebę systematycznego spożywania alkoholu, aby doznawać jego wpływu na psychikę, a także, aby uniknąć fatalnego samopoczucia, które wynika z jego nie wypicia.

Wina picie skraca życie?

centrum wiedzy

24-02-2009 08:29

Francuskie władze apelują do obywateli, by pili mniej alkoholu, w szczególności wina, do posiłków, bo ten zwiększa ryzyko szeregu rodzajów raka: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, jelita grubego, piersi i wątroby.

Czy masz problem z alkoholem? - quiz

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Uzależnionym od alkoholu może być każdy. Każdy tylko nie my sami... Niestety - nie jest to prawda. Choroba ta bowiem czai się zupełnie niepozornie, gdzieś z boku. Niezauważana. By w najgorszym momencie wyjść z ukrycia i zaatakować ze zdwojoną siłą. ..

Pożegnanie z esperalem

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Polfa skończyła produkować jedyną w kraju "wszywkę". Lekarze, którzy wszczepiali ją swoim pacjentom, pomstują na bezduszną firmę. Inni cieszą się, że to koniec mitu, bo esperal nigdy nikogo z alkoholizmu nie uleczył - informuje portal wyborcza.pl.

Wyleczyć pijaka…

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Polska to kraj pijaków. Mocna teza, ale niestety prawdziwa. Rozejrzyj się wokół siebie jadąc autobusem czy idąc ulicą. Co najmniej jedna z dziewięciu osób stojących obok Ciebie ma problem związany z uzależnieniem – jest żoną, synem czy matką alkoholika… albo sama pije. Nie wierzysz? A jednak. I nikt nic z tym nie robi…

Co robić, żeby nie pomagać w piciu?

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Wprawdzie autorzy różnią się między sobą poglądami, jednak można przyjąć, że cechą charakteryzującą osobę współuzależnioną jest przekonanie o swojej zdolności do wywierania znaczącego wpływu na drugiego człowieka, pomimo powtarzających się niepowodzeń i cierpień z tym związanych.

Współuzależnienie

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Problemowi współuzależnienia poświęca się coraz więcej uwagi. Na jego chorobowy charakter, jako jedna z pierwszych, zwróciła uwagę Janet Woititz (1989). Współuzależnienie uznała za chorobę żon alkoholików i twierdzi, że jest ono lustrzanym odbiciem alkoholizmu.

Stopnie zatrucia alkoholowego

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Wiadomo, że alkohol może doprowadzić do skrajnych emocji. Może wywołać zarówno euforię, jak i smutek. Może rozluźnić, ale i wzbudzić agresję. Wszelkie te zachowania nie są jednak, aż tak nieprzewidywalne, jak się nam wydaje – są to bowiem typowe reakcje wywołane zatruciem organizmu poprzez odpowiednią dawkę alkoholu.

Zatrucie alkoholem

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Zatrucie alkoholem w wielu krajach świata jest najczęstszą przyczyną intoksykacji. Może dotyczyć obu płci, w różnym wieku oraz statusie społecznym. Spożywanie alkoholu jest przyczyną więcej niż połowy wszystkich wypadków drogowych. Ponadto, wiele osób mających problem alkoholowy nie identyfikuje go. Zasadnicze znaczenie ma zaakceptowanie faktu, że alkohol stanowi niebezpieczny narkotyk i jako taki, powinien być konsumowany w sposób odpowiedzialny.

Choroba alkoholowa czai się za rogiem

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Popadanie w chorobę alkoholową jest procesem długim, często wieloletnim. Trudno zatem jednoznacznie określić, kiedy uzależnienie rozpoczyna się i gdzie jest granica pomiędzy nadmiernym piciem, a piciem nałogowym…

Kiedy kobieta sięga po kieliszek...

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Choroby będące następstwem picia alkoholu występują u około 20-30% pacjentów zgłaszających się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Problemy alkoholowe wykrywane są jednak znacznie rzadziej u kobiet niż u mężczyzn. Tendencja ta, zaczyna się zmieniać...

Alkoholik – któż to taki?

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Pierwsze koncepcje dotyczące alkoholizmu jako choroby przewlekłej pojawiły się już w XVIII wieku, jednak pomimo to, aż do połowy obecnego stulecia nadmierne spożywanie etanolu było traktowane nie jako problem medyczny - jako choroba, a jedynie jako dylemat moralno - etyczny.

Płodowy zespół alkoholowy

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Nawet troje dzieci na każde 1000 urodzeń żywych może być dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym (FAS). W Polsce rodzi się rocznie 300 000 dzieci. 0,3% to 900 dzieci z FAS. To więcej niż liczba rodzących się dzieci z zespołem Downa (1 na 700 urodzeń)‏. Dziesięć razy więcej dzieci ma rozmaite zaburzenia rozwojowe spowodowane alkoholem klasyfikowane jako FAE (Fetal Alcohol Effects). Szacuje się, że negatywne konsekwencje ekspozycji płodu na alkohol mogą występować nawet u 1 % wszystkich noworodków.