Kalendarium, 18-12-2017

Urazy i kontuzje

Bóle stawów nie są zarezerwowane dla osób starszych. Czy tobie też grożą?

centrum wiedzy

16-10-2017 03:40

Dobrej kondycji stawów nie sprzyja nie tylko upływający czas, ale też styl życia wielu z nas. Spędzamy długie godziny siedząc za biurkiem, często borykamy się z nadmiarem kilogramów, mało się ruszamy albo wręcz przeciwnie – ćwiczymy zbyt intensywnie. Efekt? Dziś na bóle stawów skarży się już jedna piąta Polaków i nie są to tylko seniorzy. Co zrobić, by uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, a także nie dopuścić do groźnych powikłań?

Skoki na główkę - ryzykowna rozrywka

centrum wiedzy

12-08-2017 01:47

Mimo licznych akcji edukacyjnych, w Polsce co roku przybywa kilkuset młodych ludzi sparaliżowanych w wyniku pechowego skoku na główkę. Zdarzają się również skoki śmiertelne. Przed brawurą przestrzegają: Dr Artur Zaczyński, neurochirurg Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center oraz pływak Jacek Czech, który sam doświadczył urazu.

Uwaga: Kontuzje!

centrum wiedzy

30-04-2017 00:09

Gdy za oknem robi się cieplej, a wiosenna aura zachęca budzący się po zimowej hibernacji organizm do odrobiny ruchu i powrotu do utraconej formy, coraz więcej osób myśli o aktywnych treningach na świeżym powietrzu.

Ćwicz z głową, czyli jak uniknąć kontuzji na siłowni

centrum wiedzy

11-12-2015 11:28

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowym stylem życia i sportem, rośnie liczba osób regularnie odwiedzających siłownię. Zwłaszcza w dużych miastach amatorzy treningu siłowego mogą przebierać w ofercie nowoczesnych klubów fitness. Siłownia wydaje się często najprzystępniejszym miejscem do rozpoczęcia przygody ze sportem. Moda na szczupłą i umięśnioną sylwetkę przyciąga na siłownię nawet tych, którzy do tej pory mieli niewiele wspólnego ze sportem. To właśnie te osoby powinny szczególnie uważać rozpoczynając swoje ćwiczenia na przyrządach, aby nie ulec na wstępie poważnej kontuzji

Urazy oczu

centrum wiedzy

03-07-2011 18:08

Urazy gałki ocznej to nagłe stany chorobowe, które mogą dotyczyć samej gałki ocznej lub okolicznych tkanek – powiek, rzęs, brwi. Mogą one mieć różne nasilenie – od lekkiego urazu po uderzeniu np. gałązką drzewa czy palcem po poważne pęknięcie gałki ocznej.

NOGI - DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE

centrum wiedzy

30-06-2011 20:32

Przyczyną bólów w nodze może być jej przeciążenie lub skaleczenie, ale także zapalenie. Jeśli jednak "nogi już cię nie chcą nosić" lub też raz po raz łamiesz sobie kończynę, postaw sobie pytanie, dlaczego dochodzi do takiego ograniczenia twej ruchliwości. Może jest ci potrzebny odpoczynek, może z pewnych powodów nie masz ochoty "twardo stać" na nogach?

Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych

centrum wiedzy

30-06-2011 20:29

Szczególnie podatni na zapalenie ścięgien są: zawodowy lekkoatleta i pracownicy wykonujący powtarzające się ruchy. Zapalenie najczęściej dotyczy ścięgien okolicy barku, łokcia, dołu podkolanowego i ścięgna Achillesa.

Nie tylko czas leczy rany

centrum wiedzy

29-06-2011 18:25

Czym jest rana? Ogólnie rzecz ujmując, rana to uszkodzenie ciągłości skóry, a często również głębszych tkanek lub narządów na skutek urazu. Skaleczony palec goi się szybko i wystarczają tu naturalne mechanizmy organizmu. Proces gojenia rany rozpoczyna się bezpośrednio po skaleczeniu i angażuje wiele składników krwi i elementów tkanki skórnej uczestniczących w wieloetapowym procesie gojenia rany:

Wszystko co o bólach kręgosłupa wiedzieć należy

centrum wiedzy

29-06-2011 18:17

Leżenie na plecach daje obciążenie około 30 kilogramów na centymetr kw., chodzenie 85, skakanie 110, pochylanie w pozycji stojącej 150, a siedzenie bez podparcia - aż 180.

Jak radzić sobie z bólem pleców?

centrum wiedzy

29-06-2011 18:13

Łagodne przypadki bólu pleców mogą oznaczać kilka dni zwolnienia z pracy czy rezygnację z paru zaplanowanych zajęć. Jeśli ból szybko minie, to Twoje życie wkrótce wróci do normy. Jeśli jednak ból kręgosłupa jest silny i (lub) trwa przez dłuższy czas, może nie pozwolić Ci na wykonywanie codziennych czynności, obniżyć Twoją pewność siebie, powodować zaburzenia snu, a czasami także depresję.

Bóle pleców - badania

centrum wiedzy

29-06-2011 18:11

Ból pleców może przydarzyć się każdemu. Silny, słaby – dopada nas w najbardziej niespodziewanych momentach. W wielu przypadkach mija sam, czasem jednak potrzebna jest fachowa pomoc lekarza. A ten nie będzie w stanie nam pomóc dopóki nie wykonamy zaleconych badań…

Kręgosłup – dlaczego wciąż boli?

centrum wiedzy

29-06-2011 18:08

Ból pleców to dolegliwość, którą zna każdy z nas. Blisko 30% ludzi doświadcza go przynajmniej raz w miesiącu, a aż 25% prawie codziennie. Narzekają na niego coraz młodsi ludzie, pierwsze objawy dyskopatii pojawiają się już przed 40. rokiem życia, a poczekalnie poradni ortopedycznych pękają w szwach.

Zespół cieśni nadgarstka

centrum wiedzy

05-08-2010 14:41

Zespół cieśni nadgarstka jest stosunkowo często występującym schorzeniem związanym z wykonywaniem pracy zawodowej. W szczególności w grupie ryzyka znajdują się osoby piszące na maszynie lub klawiaturze komputera (zwłaszcza bez podparcia rąk), gdzie powtarzające się urazy i przeciążenie powodują ucisk nerwów przechodzących przez nadgarstek.

Łokieć tenisisty

centrum wiedzy

05-08-2010 14:35

Mogłoby się wydawać, że główną przyczyną powstawania bólów w okolicach łokcia jest gra w tenisa. Nie jest to jednak prawda. Często przyczyną tego schorzenia jest również praca w niewłaściwej pozycji siedzącej z niewłaściwie ustawioną wysokością blatu stołu roboczego, co powoduje przeciążenia ścięgien przedramienia. Choroba prawidłowo leczona zazwyczaj kończy się wyleczeniem, jednak okres leczenia może trwać nawet 6 miesięcy.

Bóle urazowe

centrum wiedzy

05-08-2010 14:27

W czasie aktywności ruchowej układ mięśniowo-szkieletowy jest narażony na bezpośredni stres mechaniczny przez nadmierne obciążenie. Może to prowadzić do wystąpienia urazów, szczególnie u osób ćwiczących okazjonalnie. Do aktywnego wypoczynku warto więc się przygotować.

Dlaczego boli?

centrum wiedzy

05-08-2010 14:24

W genezie bólu i procesu zapalnego ważną rolę odgrywają tzw. prostaglandyny, czyli substancje, powstające w wyniku uszkodzenia lub podrażnienia tkanek. Przyczyny uszkodzeń mogą być różne. W przypadku wszelkich kontuzji i urazów oraz stanów zapalnych ścięgien są to bodźce mechaniczne i termiczne.

Cywilizacja i jej wpływ na układ ruchu

centrum wiedzy

05-08-2010 14:21

Rozwój cywilizacyjny przynosi postęp w nauce i technice, a wraz z nim znaczną poprawę warunków życia. Jednocześnie, paradoksalnie przyczynia się do upowszechnienia wielu schorzeń.

Więzadło krzyżowe przednie

centrum wiedzy

05-08-2010 14:19

Znajomość anatomii u większości ludzi ogranicza się do wiedzy wyniesionej ze szkolnych lekcji biologii. Dopiero znalezienie się w gabinecie lekarskim na skutek nieprawidłowości w działaniu jakiegoś organu, bywa podstawą do zdobycia dokładniejszej wiedzy na jego temat. Podobnie jest z więzadłem krzyżowym (ACL) – przeciętny człowiek dowiaduje się o jego istnieniu dopiero, kiedy je zerwie.

Uszkodzenie więzadła

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Uszkodzone więzadło naprawić można jedynie poprzez jego odtworzenie, a więc zabieg rekonstrukcji. Konieczność jego przeprowadzenia jest kwestią sporną.

Zwichnięcie, złamanie...

centrum wiedzy

22-10-2008 10:09

Najpierw ból, a potem wizyta u ortopedy, prześwietlenie i usztywnienie uszkodzonej części ciała. Kontuzja może przydarzyć się zawsze - podczas wysiłku, jak i w czasie zwykłego spaceru...