Kalendarium, 21-08-2017

Bóle i dolegliwości

Kolka nerkowa

temat tygodnia

27-07-2017 11:11

Kolce nerkowej towarzyszą bardzo specyficzne objawy: silny, rozdzierający ból w okolicy lędźwiowej, wymioty i drgawki. Może też pojawić się krew w moczu.

Bóle kręgosłupa i zniesiona lordoza szyjna

temat tygodnia

08-06-2017 13:56

Coraz więcej siedzimy, intensywnie korzystamy z komputerów, nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym. Ruszamy się znacznie mniej niż powinniśmy. To prosta droga do problemów zdrowotnych. Jedną z ofiar naszych zaniedbań jest kręgosłup szyjny, a jednym z coraz częściej występujących problemów – zniesiona lordoza szyjna.

Kamica układu moczowego

temat tygodnia

29-05-2017 11:22

Z kamicą układu moczowego mamy do czynienia wtedy, gdy w układzie moczowym powstają nierozpuszczalne złogi (tzw. kamienie moczowe) powstałe na skutek wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu.

Dna moczanowa. Męska choroba

temat tygodnia

31-01-2017 12:07

Dna moczanowa doczekała się wielu określeń: artretyzm, podagra, skaza moczanowa. Dotyczy całego organizmu, ale dolegliwości lokalizują się głównie w stawach. Choroba występuje 20-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Refluks żołądkowo-przełykowy

temat tygodnia

30-12-2016 21:51

Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem, w którym soki żołądkowe zawierające kwas solny cofają się do przełyku. U niektórych osób choroba ta ma charakter nawrotowy i powoduje częste dolegliwości o charakterze zgagi.

Zapalenie przełyku

temat tygodnia

30-12-2016 21:49

Zapalenie przełyku u większości osób wywołane jest przemieszczaniem się soków żołądkowych w kierunku dolnej części przełyku (zwanym refluksem żołądkowo-przełykowym).

Choroby z autoagresji

temat tygodnia

28-08-2016 00:16

Bez układu immunologicznego organizm człowieka byłby bezbronny nie tylko wobec niebezpiecznych drobnoustrojów, ale nawet tych potencjalnie niegroźnych. Zabójczy mógłby okazać się zwykły katar wywołany przez rinowirusy. Jednak czasem ten sprawnie działający system zawodzi. I zamiast chronić organizm, atakuje go, wywołując choroby.

Omamy

temat tygodnia

28-06-2014 19:35

Kiedy widzisz rozmaite rzeczy, kiedy słyszysz glosy lub odczuwasz coś, czego inni ludzie nie widzą, nie słyszą lub nie czują, nie I zawsze musi to być powód do niepokoju. Jednak w niektórych sytuacjach halucynacje mogą okazać się objawem towarzyszącym ciężkim chorobom fizycznym lub psychicznym albo też skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

Krwioplucie

temat tygodnia

18-03-2014 20:49

Kasłanie z krwiopluciem jest zawsze sygnałem alarmowym. Jeśli krew nie pojawiła się na skutek drobnego skaleczenia w ustach, należy koniecznie udać się do lekarza.

Łaknienie nadmierne

temat tygodnia

18-03-2014 16:15

Jeśli jesteś wciąż bardzo głodny i masz ochotę na zjedzenie jeszcze czegokolwiek, może to być naturalna reakcja twego organizmu potrzebującego więcej pokarmu. W wielu przypadkach jednakże utrzymujący się przez dłuższy czas wilczy apetyt jest przejawem jakiegoś zaburzenia. Zastanów się, dlaczego musisz być taki żarłoczny, pomyśl, dlaczego w żaden sposób nie potrafisz zaspokoić apetytu

Łaknienie — brak

temat tygodnia

18-03-2014 16:13

Jeśli jedzenie przestało ci smakować lub każdy jego kęs „staje w gardle", to przyczyną tego, że nie masz apetytu, mogą być rozmaite choroby. Ale nie można także wykluczyć, że wszystko jest następstwem nadmiernego psychicznego obciążenia.

Kaszel

temat tygodnia

16-03-2014 00:06

Kaszel jest normalną reakcją dróg oddechowych na podrażnienie wywołane przez ciała obce, chemikalia, wirusy itp. Jeśli jednak kaszlesz bez żadnego z wymienionych powodów, może to być wyrazem zwykłego zakłopotania.

Zachowanie odmienne

temat tygodnia

13-03-2014 19:00

Jeśli zauważyłeś zmiany w swym zachowaniu lub też dostrzegasz, że osoby, z którymi się stykasz, jakoś dziwnie zmieniły sposób bycia, wcale nie musi to oznaczać, iż jest to skutek zaburzeń umysłowych czy innych. Niektóre maniery są po prostu inne od tych, które ty uważasz za normalne. Lecz zdarza się, oczywiście, że niektóre takie „odchylenia od normy" istotnie są powiązani z jakimiś psychicznymi czy fizycznymi schorzeniami.

Zaparcie

temat tygodnia

08-03-2014 00:14

O zaparciu można mówić dopiero wówczas, kiedy nie możesz opróżnić swego jelita przez trzy lub cztery dni. Zazwyczaj za to, że się ono rozleniwiło, należy winić złe odżywianie się, zbyt ubogie w błonnik. Kiedy jednak obstrukcja trwa dłużej, może być sygnałem alarmowym lub objawem towarzyszącym poważnej chorobie.

Reumatyzm - Nie daj się złamać

temat tygodnia

23-10-2013 19:55

Mówimy o łamaniu w kościach, rwaniu na niepogodę, strzykaniu. Nazywamy to reumatyzmem lub, ze staropolska, artretyzmem albo gośćcem. Według fachowej terminologii to różne odmiany chorób reumatycznych.

Jądra - zmiany

temat tygodnia

10-10-2013 13:53

Jądro wytwarza komórki rozrodcze i męskie hormony płciowe. Jeśli boli, zmienia kształt lub jest obrzęknięte, są to zawsze sygnały alarmowe.

Bolesność dolnego odcinka kręgosłupa

temat tygodnia

29-09-2013 19:52

Podczas całego naszego życia jesteśmy zmuszeni do wykonywania ruchów w kręgosłupie, które wpływają szkodliwie na struktury międzykręgowe. Wynika to z zachowania krążka międzykręgowego w czasie ruchów zgięcia kręgosłupa, gdyż jądro miażdżyste przemieszcza się przeciwnie do kierunku kręgów.

Prącie - choroby

temat tygodnia

08-09-2013 13:22

Kiedy odczuwasz ból prącia lub też z cewki moczowej wydobywa się jakaś wydzielina, są to zazwyczaj objawy zapalenia. Powtarzające się takie symptomy mogą jednak wskazywać, że boisz się świadomie lub nieświadomie kontaktów seksualnych i w ten sposób rozbrajasz narząd?

Tycie

temat tygodnia

08-09-2013 13:01

Jeśli bardzo przybierasz na wadze, raczej rzadko należy szukać przyczyny w zakłóceniach hormonalnych lub innych schorzeniach. Zazwyczaj wzrost masy ciała jest następstwem zbyt tłustego jedzenia oraz nadużywania alkoholu. Może powinieneś postawić sobie pytania: "Czym zastąpić jedzenie?", "Jak bronić się przed odkładaniem się na ciele tłuszczowego pancerza?", "Czym zapychać żołądek?".

Wymioty

temat tygodnia

07-09-2013 14:04

Wymioty są często reakcją obronną przed substancjami, których organizm nie toleruje. Mogą jednak być również zjawiskiem towarzyszącym wielu chorobom. Jeśli uważasz, że wszystko, co jest na talerzu, przyprawia cię o mdłości, że to, co zjesz, i tak zwrócisz, byłby czas rozpoznać, co ci tak ciężko zalega w żołądku, iż musisz go opróżnić.