Kalendarium, 24-11-2017


Szczegóły leku

Nazwa leku: Acifolik

Nazwa międzynarodowa: Folic acid

Producent: Hasco-Lek

Działanie:

Kwas foliowy należy do grupy witamin B. Jest metabolizowany w organizmie do czynnej postaci - kwasu tetrahydrofoliowego, który bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych. Uczestniczy m.in. w syntezie związków purynowych i pirymidynowych, syntezie DNA i metabolizmie aminokwasów. Pełni także istotną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe, zwłaszcza w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego i tkankach płodu. Jego podawanie kobietom będącym w ciąży oraz w okresie poprzedzającym zajście w ciążę zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.

Wskazania:

Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia u potomstwa wad cewy nerwowej.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na kwas foliowy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Działania niepożądane:

Rzadko obserwowano zaburzenia żołądkowo-jelitowe i reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd).

Interakcje:

Leki przeciwdrgawkowe, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgruźlicze i antagoniści kwasu foliowego (aminopteryna, metotreksat, pirymetamina, trimetoprim, kotrimoksazol, sulfasalazyna) zwiększają zapotrzebowanie na kwas foliowy. Kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoiny (m.in. fenytoina) - konieczne może być zwiększenie ich dawki.

Dawkowanie:

Doustnie, co najmniej przez miesiąc poprzedzający zajście w ciążę oraz w I trymestrze ciąży: 0,4 mg na dobę.

Dostępne postaci leku:

tabl.: (400 µg) 30 szt.; 1 tabl. zawiera 0,4 mg kwasu foliowego.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

powrót do listy