Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

Toksyczny dom

Zdrowie

10-04-2017 11:02

Na rynku znaleźć można imponującą różnorodność produktów związanych z budową i remontami, sprzątaniem i upiększaniem naszych domów. Pierwsze, jakie przychodzą na myśl, to dywany, kanapy, pościele, produkty czyszczące i odświeżacze powietrza. Zrozumienie, które z tych produktów zawierają dodatki, bezpieczne lub groźne, jest istotne podczas tworzenia zdrowego i nietoksycznego domu.

więcej

Zdrowie ciała opiera się na trzech filarach: odżywianiu, ruchu i odpoczynku

Zdrowie

02-04-2017 01:05


Zdrowie ciała opiera się na trzech filarach: odżywianiu, ruchu i odpoczynku.

więcej

Rak mózgu - przyczyny, objawy, badania i leczenie

Zdrowie

23-03-2017 11:22

Guzy mózgu stanowią ok. 3% wszystkich nowotworów złośliwych - najczęściej występują u dzieci przed 10. rokiem życia i u dorosłych w 4-6 dekadzie życia. W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 3 tysięcy pierwotnych guzów mózgu, a ponad 2 tys. chorych umiera. Guzy mózgu należą do źle rokujących nowotworów, łatwiej poddają się leczeniu u dzieci niż u osób dorosłych.

więcej

Po pierwsze nie szkodzić – czyli jak dbać o swoje stawy?

Zdrowie

12-03-2017 11:38

Dolegliwości związane ze stawami zwykle kojarzone są z osobami starszymi. Niestety coraz częściej problem ten dotyka osób młodych, a nawet dzieci. Przyczyną są uwarunkowania genetyczne, ale również siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zła dieta czy otyłość. Jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, ponad 25% populacji Polski ma nadwagę, co daje nam 5 miejsce w Europie. A im więcej ważymy, tym większe obciążenie muszą znosić stawy. Prowadzi to do powstania łagodnych kontuzji i zapaleń po poważne schorzenia układu ruchu, czyli choroby reumatyczne. Szacuje się, że cierpi na nie niemal co 4 Polak, czyli blisko 10 mln osób. Jak zatem dbać o ten cenny dla naszego zdrowia mechanizm?

więcej

Teoria rzeki – Jakie są sposoby oczyszczania organizmu?

Zdrowie

10-03-2017 12:19

Jesteśmy jak rzeka. W dzieciństwie czysta i tętniąca życiem (chociaż niestety coraz rzadziej), z biegiem lat coraz wolniejsza, brudniejsza i tylko na wpół żywa. Smutny to fakt, że niejedna rzeka umiera na długo zanim dotrze do morza! Czy tak musi być? Czy jest już za późno? Wierzę, że NIE! Podobnie jak istnieją sposoby oczyszczania rzek i ścieków, tak my możemy zadbać o siebie i dostojnie wpłynąć do morza w zaplanowanym dla nas czasie. (Ciekawostka: niektórzy naukowcy twierdzą, że zaplanowani zostaliśmy na 150 lat życia!).

więcej

Twój parasol na wiosnę – 5 sposobów na wiosenne przesilenie

Zdrowie

01-03-2017 11:10

Brak słońca, dieta uboga w cenne dla organizmu minerały, brak witamin – to wszystko powoduje, że organizmowi ciężko dostosować się do zmian, które niesie za sobą kolejna pora roku, dlatego nie dla wszystkich nadejście wiosny oznacza zastrzyk energii i chęć do działania. Niektórzy odczuwają w tym okresie osłabienie, brak koncentracji i senność. To może być wiosenne przesilenie. Podpowiadamy, jak skutecznie sobie z nim radzić i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

więcej

5 mitów na temat wątroby

Zdrowie

21-02-2017 11:06

Wątroba to niezwykle istotny narząd w naszym organizmie, pełniący wiele różnorodnych funkcji. Można ją porównać do nowoczesnej fabryki, w której 24h na dobę odbywają się niezliczone procesy. Zdrowa i sprawnie działająca wątroba jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wiedza o wątrobie nie jest rozpowszechniona, stąd spotykamy się z wieloma mitami na jej temat.

więcej

5 szkodliwych nawyków dla naszych oczu

Zdrowie

07-02-2017 11:03

Chyba każdy z nas zapytany o to, czy należy dbać o wzrok, udzieliłby odpowiedzi twierdzącej. Jednak zdarza się, że w rzeczywistości nie przykładamy specjalnej uwagi do profilaktyki dobrego widzenia, a często nawet nieświadomie utrwalamy nawyki, które mogą zaszkodzić naszym oczom.

więcej

Dna moczanowa. Męska choroba

Zdrowie

31-01-2017 12:00

Dna moczanowa doczekała się wielu określeń: artretyzm, podagra, skaza moczanowa. Dotyczy całego organizmu, ale dolegliwości lokalizują się głównie w stawach. Choroba występuje 20-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

więcej

Rak nerki - profilaktyka może ochronić Cię przed nowotworem

Zdrowie

21-01-2017 11:00

Podstawową funkcją nerki jest oczyszczanie krwi z produktów metabolicznych. Proces filtracji krwi odbywa się w jej komórkach nerkowych zwanych nefronami i to właśnie tutaj najczęściej dochodzi do rozwoju raka nerki. Rak nerki ma zróżnicowane podłoże - istnieje kilka typów raka nerki, a każdy różni się przebiegiem klinicznym. Ich rozpoznanie stwierdza się na podstawie badania histopatologicznego.

więcej