Kalendarium, 24-11-2017

Poradnik zdrowia

Skaza białkowa

Ciąża i dziecko

16-01-2008 12:20

Skazą białkową potocznie nazywa się alergię pokarmową na białko mleka krowiego. Największą grupą cierpiącą na ten rodzaj alergii są niemowlęta. Skaza białkowa zwykle samoistnie zanika przed drugim rokiem życia. Zanim jednak zaniknie, może bardzo dokuczyć i mamie i dziecku.

więcej

Zadbaj o umysł swojego dziecka

Ciąża i dziecko

30-11-2007 04:31

Lekarze wciąż przypominają, że sztuczne barwniki i konserwanty zawarte słodyczach i napojach gazowanych niekorzystnie wpływają na zdrowie najmłodszych. Najnowsze badania brytyjskich uczonych dowodzą, że chemiczne dodatki w żywności powodują u dzieci również wzrost agresji.

więcej

Ratunku! Mamy w domu nastolatka

Ciąża i dziecko

09-10-2007 15:14

Pojawiają się nagle. Mieszkają w jamach, które opuszczają tylko pod wpływem głodu. Porozumiewają się rozbudowanym systemem mruknięć i chrząknięć. Wydzielają tak intensywny zapach, że potrafisz zlokalizować zapomnianą część ich ubioru z odległości pięciu metrów. Kosmici? Nie. To tylko nastolatki.

więcej

Jedynacy. Jedyni?

Ciąża i dziecko

09-10-2007 01:32

W społeczeństwie funkcjonuje silny stereotyp jedynaka jako rozpieszczonego egocentryka, egoisty nieumiejącego się dzielić, poświęcać dla innych i pracować w grupie. Uważa się, że jedynacy nie mogą być dobrymi przyjaciółmi, ponieważ nie potrafią słuchać i mówią tylko o sobie.

więcej

Wzorowy pierwszoklasista

Ciąża i dziecko

- Być rodzicem

06-10-2007 16:11

Kiedy dziecko idzie do szkoły, zaczyna wymagać się od niego systematycznej nauki, do której nie jest przygotowane i której samo nie podoła. Potrzebuje więc dorosłych, którzy będą potrafili nauczyć je zasad skutecznej nauki i stworzą odpowiednie warunki do przyswajania wiedzy. Zadanie to spoczywa przede wszystkim na rodzicach.

więcej

Samodzielny przedszkolak

Ciąża i dziecko

- Być rodzicem

20-09-2007 15:49

Przedszkole to jeszcze nie szkoła, ale to tam rozpoczyna się pierwszy etap przygotowania dziecka do nauki i współżycia w grupie. Wiąże się to z opanowaniem pewnych umiejętności, które nazywane są mianem dojrzałości szkolnej.

więcej

Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt

Ciąża i dziecko

10-09-2007 08:25

Procedury pierwszej pomocy dla dzieci, zwłaszcza małych, różnią się od tych, które stosujemy wobec dorosłych. Dotyczą one głównie metod resuscytacji, choć nie tylko.

więcej