Kalendarium, 23-01-2018

Poradnik zdrowia

Pokrzepiający sen

Zdrowie

28-10-2017 02:50

Zdrowy, głęboki i pokrzepiający sen to podstawa dobrego samopoczucia i wysokiego poziomu energii każdego dnia.

więcej

Choroby pasożytnicze oczu

Zdrowie

24-10-2017 00:55

Choroby pasożytnicze należą do rzadko spotykanych w okulistyce. Warto jednak pamiętać, iż pasożyty, zwłaszcza niewykryte, mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń oka, dlatego też świadomość dotycząca pasożytów gałki ocznej oraz objawów im towarzyszących, jest niezwykle istotna.

więcej

Prowadzisz kanapowy styl życia? Grozi ci nie tylko nadwaga

Zdrowie

10-10-2017 08:54

Większość z nas w ciągu dnia głównie siedzi – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, na sofie przed telewizorem czy z laptopem. Wiele słyszeliśmy już o tym, że w ten sposób narażamy się na nadwagę. Lekarze zwracają jednak uwagę, że nadmiar kilogramów to nie jedyne, co nam grozi, jeśli prowadzimy mało aktywny, a wręcz kanapowy tryb życia.

więcej

Brzuch staje się coraz większy, a serce i kręgosłup cierpią…

Zdrowie

02-10-2017 12:31

Należy zacząć od tego, że duży brzuch przeszkadza swojemu właścicielowi normalnie funkcjonować. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możemy dopiąć koszuli, czy też bluzki, a marynarka przestaje na nas pasować. Wszystko się opina, brzuch ani drgnie, a osoba, której dotyczy problem, z pewnością się już do niego przyzwyczaiła. Gdyby urósł on z dnia na dzień, na pewno odczułaby w samopoczuciu ogromną zmianę, jednak zazwyczaj jest to efekt wieloletniego zaniedbania. Taki wielki brzuch uniemożliwia uprawianie jakiegokolwiek sportu czy też najzwyklejsze zawiązanie butów.

więcej

Kiedy bolą uszy

Zdrowie

24-09-2017 00:10

Mówi się, że uszy bolą, gdy słuchamy źle wykonywanej muzyki lub niemądrego przemówienia. Jednak czasami uszy bolą naprawdę. Często jest to wina nas samych. Warto wiedzieć, jak bólu uszu można jednak uniknąć.

więcej

3 kroki profilaktyki raka tarczycy

Zdrowie

17-09-2017 00:01

Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się badać tarczycę. Poznaj 3 kroki profilaktyki w ramach kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną”.

więcej

Najczęściej pojawiające się wady wzroku

Zdrowie

04-09-2017 00:25

Zmysł wzroku, choć niezwykle istotny, jest również bardzo wrażliwy. Jedne wady są więc wynikiem naszych działań i nieodpowiedniego dbania i narząd wzroku, inne zaś są naturalnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie z biegiem czasu.

więcej

Ręka na klawiaturze – jak uniknąć cieśni nadgarstka?

Zdrowie

25-08-2017 00:32

Pracownik biurowy spędza wiele godzin z ręką na klawiaturze. Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do przewlekłej dolegliwości – zespołu cieśni nadgarstka. Co robić, aby mimo wielogodzinnej pracy przy komputerze utrzymać rękę w jak najlepszej kondycji? Porad udziela dr Paweł Nowicki, specjalista ortopeda, chirurg ręki ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

więcej

Skoki na główkę - ryzykowna rozrywka

Zdrowie

12-08-2017 01:38

Mimo licznych akcji edukacyjnych, w Polsce co roku przybywa kilkuset młodych ludzi sparaliżowanych w wyniku pechowego skoku na główkę. Zdarzają się również skoki śmiertelne. Przed brawurą przestrzegają: Dr Artur Zaczyński, neurochirurg Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center oraz pływak Jacek Czech, który sam doświadczył urazu.

więcej

Nowotwory łagodne i złośliwe - kiedy dochodzi do uzłośliwienia nowotworu?

Zdrowie

02-08-2017 11:15

Nowotwory to choroby, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia podziałów komórek organizmu - dzielą się one w niekontrolowany sposób, a te nowo powstałe nie różnicują się w komórki prawidłowe. Utrata kontroli nad podziałami komórkowymi jest spowodowana mutacjami genów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nowotworów można wyróżnić zmiany łagodne i złośliwe, jednak czasami niegroźne nowotwory łagodne również mogą ulec uzłośliwieniu.

więcej