Kalendarium, 22-11-2017

Poradnik zdrowia

Leczenie zębów srebrem i złotem

Poradnik pacjenta

22-11-2017 00:25

Nanotechnologia to innowacja dla świata stomatologii. Nowa metoda leczenia zębów, która na bazie koloidalnego roztworu cząstek srebra i złota pozwala rozwiązać główny problem jakim są zakażenia wtórne. Dzięki nowoczesnej technologii można uzyskać większą trwałość i skuteczność leczenia stomatologicznego co oznacza mniej wizyt u dentysty.

więcej

Katar nie zawsze oznacza przeziębienie. Sprawdź jak je odróżnić od alergii.

Poradnik pacjenta

08-11-2017 00:14

Alergolodzy biją na alarm – coraz więcej dzieci w Polsce cierpi na katar alergiczny. Zwiększa się również liczba chorujących na astmę. Sprawdź czy objawy Twojego dziecka dają podstawy do niepokoju. Czym jest alergia, jak ją diagnozować i leczyć – tego dowiecie się od alergologa, dr Jolanty Kidoń z Poradni Pediatrycznej należącej do Grupy LUX MED.

więcej

Cała prawda o mammografii

Poradnik pacjenta

30-10-2017 00:29

W profilaktyce raka piersi kluczową rolę odgrywa mammografia. Tymczasem wokół tego podstawowego badania narosło wiele mitów, które zniechęcają do jego wykonywania. Czas się z nimi rozprawić.

więcej

Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU

Poradnik pacjenta

22-10-2017 08:48

Największym skarbem Cieplic są lecznicze wody termalne. W Cieplicach jedynie Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU posiada koncesję na wydobycie leczniczych wód termalnych, tym samym jako jedyny ośrodek na terenie Cieplic wykorzystujemy do zabiegów wodnych największy skarb tej ziemi, znany w lecznictwie od 1281 roku.

więcej

Udar mózgu – dlaczego odpowiednie żywienie jest takie ważne? Wywiad z dietetykiem, dr n. zdr. Magdaleną Milewską

Poradnik pacjenta

13-10-2017 00:08

Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia w Polsce. Rocznie odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu. Choć ich przebieg i rokowania są różne, to w przypadku prawie każdego pacjenta odpowiednia dieta może odgrywać istotną rolę podczas powrotu do zdrowia. Co i w jaki sposób jeść, a czego unikać oraz czym jest żywienie medyczne? – między innymi na te pytania odpowiada dr n. zdr. Magdalena Milewska, dietetyk, ekspert kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

więcej

Jak powstaje nowotwór - rodzaje, geny, mutacje i etapy

Poradnik pacjenta

04-10-2017 14:46

Nowotwór jest chorobą, w której część komórek organizmu dzieli się w niekontrolowany sposób, a komórki nowo powstałe nie różnicują się w prawidłowe komórki poszczególnych tkanek. Utratę kontroli nad podziałami komórek powodują mutacje genów kodujących białka, które biorą udział w cyklu komórkowym - genów supresorowych i protoonkogenów.

więcej

Implanty - co warto o nich wiedzieć?

Poradnik pacjenta

26-09-2017 00:01

Implanty zębowe to elementy, które zastępują korzeń utraconego zęba. Wszczepiane przez chirurga stomatologa imitują naturalne zęby. Nadal jednak są nieznanym tematem dla wielu osób. Kiedy warto je zastosować i jakie dają efekty - wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

więcej

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Poradnik pacjenta

19-09-2017 00:01

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi około 44 milionów osób, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, do 2050 r. ta liczba może wzrosnąć prawie trzykrotnie. Jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie i jednym z ważniejszych problemów społecznych – to choroba, która wyniszcza nie tylko pacjentów, ale równie silnie oddziałuje na ich opiekunów. Lek, który pozwoliłby w pełni wyleczyć chorobę Alzheimera, nie został jeszcze odkryty, ale istnieją różne formy wsparcia, o których warto wiedzieć.

więcej

Terapia manualna - patent na zdrowie

Poradnik pacjenta

06-09-2017 00:08

Badania kliniczne pokazują, że długotrwały ból odcinka szyjnego to jeden z najpopularniejszych powodów wizyt u fizjoterapeutów. Szacuje się, że nawet 90% populacji skarży się na tego typu problem. Tradycyjne zabiegi medyczne bardzo często nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Co możemy zrobić, żeby sobie pomóc? Skuteczną alternatywą w sposobie leczenia jest terapia manualna. Na czym polega?

więcej

Rak tarczycy – jak pomóc sobie i bliskim?

Poradnik pacjenta

29-08-2017 00:09

Stres i niepewność towarzyszące diagnozie onkologicznej są podobne do stresu pourazowego, jaki przechodzą żołnierze. Nie są w stanie go zmniejszyć nawet informacje o pomyślnych prognozach leczenia. Tak dzieje się w przypadku raka tarczycy, który mimo dobrych rokowań, przed pacjentami stawia więcej pytań, niż odpowiedzi. Sprawdź jak możesz pomóc sobie lub swoim bliskim, którzy mierzą się z chorobą.

więcej