Kalendarium, 23-03-2017

Poradnik zdrowia

Jaskra – podstawowe informacje

Poradnik pacjenta

14-03-2017 13:25

Jaskrą nazywana jest grupa chorób oka o charakterze chronicznym i postępującym, w których dochodzi do stopniowego niszczenia nerwu wzrokowego. Efektem jest ograniczenie pola widzenia i obniżenie ostrości wzroku. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem WHO groźniejszą, ponieważ uszkodzenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne.

więcej

Przegląd zdrowia – ważny punkt w kalendarzu

Poradnik pacjenta

09-03-2017 21:25

Podstawą zdrowego stylu życia jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i profilaktyka. Badania okresowe powinny znaleźć się w każdym kalendarzu. Pamiętając o nich można uchronić się przed wieloma przykrymi i groźnymi dla zdrowia chorobami. Niestety nadal są one stosunkowo zbyt mało popularne wśród Polaków. Temat profilaktyki przybliży dr n. med. Marzena Gajewska, internista.

więcej

Diagnostyka XXI wieku

Poradnik pacjenta

27-02-2017 09:28

Nie ma dziś części ciała, której nie można obejrzeć w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki niezwykłemu postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie w ostatnich latach, jesteśmy w stanie zidentyfikować chorobę, której objawów jeszcze nie odczuwamy.

więcej

Mięśniaki macicy. Różne oblicza choroby – różne formy leczenia

Poradnik pacjenta

17-02-2017 08:45

Ze względu na mało charakterystyczne objawy mięśniaki macicy często diagnozowane są przez przypadek, w zaawansowanym etapie choroby. Jednak niezależnie od stopnia powstałej zmiany wybór odpowiedniej terapii powinien uwzględniać rozwiązania najbardziej optymalne dla pacjentki i dostosowane do jej planów życiowych. Co ważne, współczesna medycyna dysponuje wieloma opcjami, które pozwalają spersonalizować leczenie u pacjentek w każdym wieku.

więcej

Fizykoterapia z wykorzystaniem kompresjoterapii

Poradnik pacjenta

03-02-2017 11:01

Kompresjoterapia to wykorzystanie kontrolowanego ucisku pod postacią pneumatycznego drenażu żylno-limfatycznego, bandażowania czy odzieży uciskowej. Ma ona zastosowanie we współczesnej rehabilitacji osób z obrzękami limfatycznymi, po mastektomii, a także w schorzeniach urazowo-ortopedycznych.

więcej

Sprawdź stan odżywienia swojego organizmu! Test dla pacjentów z chorobą nowotworową

Poradnik pacjenta

27-01-2017 10:57

Niedożywienie w przypadku pacjentów onkologicznych może negatywnie wpływać na samopoczucie chorych, powodzenie terapii, prowadzić do powikłań po zabiegach, a w niektórych przypadkach uniemożliwiać nawet podjęcie lub kontynuację leczenia. W ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” przygotowaliśmy test stanu odżywienia dla pacjentów z chorobą nowotworową.

więcej

Sprawa prosta(ty)

Poradnik pacjenta

19-01-2017 10:46

Rak prostaty zajmuje obecnie drugie (po raku płuc) miejsce w niechlubnym rankingu najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Od 1980 r. liczba zachorowań na niego wzrosła kilkukrotnie – obecnie co roku tylko w naszym kraju diagnozuje się około 10 tys. nowych przypadków. 4 tys. Polaków rocznie właśnie z jego powodu umiera. Jest jednak i dobra wiadomość – dostępny jest szeroki wachlarz badań, które pozwalają przewidzieć rozwój tej choroby nawet z 20-letnim wyprzedzeniem.

więcej

Znowu boli cię głowa? Wylecz zatoki!

Poradnik pacjenta

07-01-2017 10:29

Od pewnego czasu często boli cię głowa? Pewnie myślisz, że to po prostu kolejna migrena albo że winny temu jest stres, niewyspanie albo wręcz przeciwnie – zbyt długi sen. A czy wiesz, że „winowajcy” warto poszukać zupełnie gdzieś indziej? Bóle głowy są też jednym z objawów zapalenia zatok – szacuje się, że cierpi na nie już 5 milionów Polaków. Jak sprawdzić, czy dotyczy to także ciebie?

więcej

Diagnostyka infekcji i ich wpływ na rozwój prenatalny dziecka

Poradnik pacjenta

26-12-2016 11:11

Diagnostykę infekcji zagrażających w czasie ciąży dziecku tak naprawdę powinno przeprowadzić się już wówczas, gdy zaczynamy myśleć o powiększeniu rodziny. Ten sposób diagnozowania i przygotowania się do roli mamy określa się mianem diagnostyki prekoncepcyjnej. Mimo, że większość tych badań jest nieobowiązkowa (o ile nie ma wskazań do ich wykonania) to mogą okazać się niezwykle istotne dla zdrowia nienarodzonego dziecka.

więcej

Badania wykonywane w diagnostyce schorzeń trzustki - stan zapalny, kamica trzustkowa i rak trzustki

Poradnik pacjenta

08-12-2016 00:08

Trzustka jest niewielkim gruczołem, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Jest położona w górnej części jamy brzusznej i dzięki swojej budowie może działać wewnątrzwydzielniczo (uwalniać do krwi hormony odpowiedzialne za proces przemiany węglowodanów) i zewnątrzwydzielniczo (produkując sok trzustkowy, który bierze udział w trawieniu tłuszczów, węglowodanów i białek). Trzustka jest jednak organem bardzo podatnym na uszkodzenia - wywołane m.in. przez prowadzenie szkodliwego trybu życia, przebyte infekcje, urazy, a także o podłożu genetycznym.

więcej