Kalendarium, 23-02-2017

Poradnik zdrowia

Mięśniaki macicy. Różne oblicza choroby – różne formy leczenia

Poradnik pacjenta

17-02-2017 08:45

Ze względu na mało charakterystyczne objawy mięśniaki macicy często diagnozowane są przez przypadek, w zaawansowanym etapie choroby. Jednak niezależnie od stopnia powstałej zmiany wybór odpowiedniej terapii powinien uwzględniać rozwiązania najbardziej optymalne dla pacjentki i dostosowane do jej planów życiowych. Co ważne, współczesna medycyna dysponuje wieloma opcjami, które pozwalają spersonalizować leczenie u pacjentek w każdym wieku.

więcej

Fizykoterapia z wykorzystaniem kompresjoterapii

Poradnik pacjenta

03-02-2017 11:01

Kompresjoterapia to wykorzystanie kontrolowanego ucisku pod postacią pneumatycznego drenażu żylno-limfatycznego, bandażowania czy odzieży uciskowej. Ma ona zastosowanie we współczesnej rehabilitacji osób z obrzękami limfatycznymi, po mastektomii, a także w schorzeniach urazowo-ortopedycznych.

więcej

Sprawdź stan odżywienia swojego organizmu! Test dla pacjentów z chorobą nowotworową

Poradnik pacjenta

27-01-2017 10:57

Niedożywienie w przypadku pacjentów onkologicznych może negatywnie wpływać na samopoczucie chorych, powodzenie terapii, prowadzić do powikłań po zabiegach, a w niektórych przypadkach uniemożliwiać nawet podjęcie lub kontynuację leczenia. W ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” przygotowaliśmy test stanu odżywienia dla pacjentów z chorobą nowotworową.

więcej

Sprawa prosta(ty)

Poradnik pacjenta

19-01-2017 10:46

Rak prostaty zajmuje obecnie drugie (po raku płuc) miejsce w niechlubnym rankingu najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Od 1980 r. liczba zachorowań na niego wzrosła kilkukrotnie – obecnie co roku tylko w naszym kraju diagnozuje się około 10 tys. nowych przypadków. 4 tys. Polaków rocznie właśnie z jego powodu umiera. Jest jednak i dobra wiadomość – dostępny jest szeroki wachlarz badań, które pozwalają przewidzieć rozwój tej choroby nawet z 20-letnim wyprzedzeniem.

więcej

Znowu boli cię głowa? Wylecz zatoki!

Poradnik pacjenta

07-01-2017 10:29

Od pewnego czasu często boli cię głowa? Pewnie myślisz, że to po prostu kolejna migrena albo że winny temu jest stres, niewyspanie albo wręcz przeciwnie – zbyt długi sen. A czy wiesz, że „winowajcy” warto poszukać zupełnie gdzieś indziej? Bóle głowy są też jednym z objawów zapalenia zatok – szacuje się, że cierpi na nie już 5 milionów Polaków. Jak sprawdzić, czy dotyczy to także ciebie?

więcej

Diagnostyka infekcji i ich wpływ na rozwój prenatalny dziecka

Poradnik pacjenta

26-12-2016 11:11

Diagnostykę infekcji zagrażających w czasie ciąży dziecku tak naprawdę powinno przeprowadzić się już wówczas, gdy zaczynamy myśleć o powiększeniu rodziny. Ten sposób diagnozowania i przygotowania się do roli mamy określa się mianem diagnostyki prekoncepcyjnej. Mimo, że większość tych badań jest nieobowiązkowa (o ile nie ma wskazań do ich wykonania) to mogą okazać się niezwykle istotne dla zdrowia nienarodzonego dziecka.

więcej

Badania wykonywane w diagnostyce schorzeń trzustki - stan zapalny, kamica trzustkowa i rak trzustki

Poradnik pacjenta

08-12-2016 00:08

Trzustka jest niewielkim gruczołem, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Jest położona w górnej części jamy brzusznej i dzięki swojej budowie może działać wewnątrzwydzielniczo (uwalniać do krwi hormony odpowiedzialne za proces przemiany węglowodanów) i zewnątrzwydzielniczo (produkując sok trzustkowy, który bierze udział w trawieniu tłuszczów, węglowodanów i białek). Trzustka jest jednak organem bardzo podatnym na uszkodzenia - wywołane m.in. przez prowadzenie szkodliwego trybu życia, przebyte infekcje, urazy, a także o podłożu genetycznym.

więcej

Jaskra – niebezpieczna choroba oczu

Poradnik pacjenta

27-11-2016 20:30

Jaskra polega na powolnym i nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego. Jest jedną z podstawowych przyczyn ślepoty na świecie. Pomimo ogromnego postępu w diagnostyce – rozpoznanie jej jest często trudne w początkowym etapie i nierzadko wymaga długoletniej obserwacji. Przypuszcza się, że około 2 proc. osób po 40. roku życia cierpi na jaskrę. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Temat jaskry przybliży specjalista chorób oczu, lek. med. Ewa Anielska.

więcej

Rehabilitacja i leczenie po mastektomii

Poradnik pacjenta

14-11-2016 10:52

Różowa wstążka - światowy symbol października. W mediach na całym świecie wiele mówi się o profilaktyce raka piersi, a także o metodach leczenia nowotworu, m.in. mastektomii. Jednak w tym temacie warto edukować nie tylko w tym miesiącu. Zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić także życiu „po” operacji, które często jest niezwykle trudnym okresem dla kobiety. Mastektomia, jak twierdzi wiele pań dotkniętych chorobą, to nie koniec świata, a dopiero początek długiej, ale możliwej do przebycia drogi po własne zdrowie. Pomocna okaże się tutaj kompleksowa rehabilitacja i zabiegi. Jakie?

więcej

Badanie genów metabolizmu i otyłości cz.2

Poradnik pacjenta

07-11-2016 12:36

Osoby mające dolegliwości związane z trawieniem czy metabolizmem, które uniemożliwiają odchudzanie, wykonać powinny badania genetyczne. Dotyczą one m.in. genów odpowiadających za tolerancję glutenu, laktozy czy używek, a także związanych ze zwalczaniem wolnych rodników czy z metabolizmem witamin. Dzięki nim można dobrać najbardziej optymalną dla siebie dietę.

więcej