Kalendarium, 01-05-2017

Poradnik zdrowia

Intymność w kwiecie wieku

Senior

12-04-2017 10:21

W kwiecie wieku hormony strajkują, a to wiele zmienia w duszy i w ciele. Ale nie jesteśmy przecież niewolnicami hormonów. Są sposoby, by powstrzymać, a nawet odwrócić niekorzystne zmiany.

więcej

Badania krwi po 50tce

Senior

06-12-2016 11:39

Żyjemy dłużej, później staramy się o pierwsze dziecko, jednak ludzki organizm niezmiennie podlega procesowi starzenia. Aby jak najdłużej zachować zdrowie, seniorzy regularnie wykonywać powinni badania krwi. Nie tylko morfologię i lipidogram, ale i badania w kierunku chorób wątroby i nerek, cukrzycy czy hormonów.

więcej

Jak prawidłowo opiekować się swoim rodzicem?

Senior

01-11-2016 20:11

Opieka nad bliskim w podeszłym wieku wymaga nie tylko zaangażowania, ale i znajomości, np. zasad zdrowego odżywiania się seniorów. Starsze osoby mają wiele potrzeb, ich świat wymaga jednak małego przemeblowania i dostosowania do nowych warunków. Rolą opiekuna jest nie tylko umiejętne wprowadzenie zmian, ale i przekonanie do nich bliskiego. Kilku wskazówek w tym zakresie udziela Anna Sobolewska z ośrodka MEDI-system OSTROWIA.

więcej

Afazja po udarze mózgu – istotna rola rehabilitacji

Senior

22-08-2016 19:52

Udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce około 70 tysięcy osób, w tym prawie połowa pacjentów do końca życia zmaga się z większą lub mniejszą niepełnosprawnością. Jednym z częstych następstw udaru, obok paraliżu, jest afazja, czyli utrata zdolności mowy. Kluczową rolę w powrocie chorego do sprawności odgrywa profesjonalna rehabilitacja.

więcej

Poradnik - jak znaleźć “drugi dom” dla seniora

Senior

01-07-2016 11:23

„Czy to właściwe miejsce dla mojej mamy/taty? Czy żona/mąż będzie się dobrze czuł w nowym miejscu?” – to częste pytania towarzyszące osobom powierzającym opiekę nad chorym bliskim placówce opiekuńczej. Wybierając takie miejsce należy przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pobytu. MEDI-system, lider w stacjonarnej opiece długoterminowej, radzi jak sprawdzić czy dana placówka zapewni właściwą opiekę oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka, który ma przedłużyć lub przywrócić sprawność seniora.

więcej

Funkcjonalna, wygodna i bezpieczna – jak urządzić łazienkę przyjazną dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Senior

03-05-2016 00:03

Łazienka przystosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych powinna gwarantować im swobodne poruszanie się oraz możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Radzimy, jakie urządzić łazienkę bez barier.

więcej

Poradnik: Jak dobrze wybrać opiekuna domowego

Senior

05-03-2016 10:52

Ośrodek opieki długoterminowej czy wsparcie pielęgnacyjne w domu?  Profesjonalna opiekunka czy turnus rehabilitacyjny? – to tylko niektóre dylematy, przed którymi staje rodzina w momencie pojawienia się potrzeby objęcia osoby bliskiej specjalistyczną troską.

więcej

Woda na dobry dzień seniora

Senior

21-01-2016 11:14

Woda jest niezbędnym elementem codziennej diety osób w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabiera w przypadku seniorów. Nawet niewielki brak płynów w organizmie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie, a długotrwałe odwodnienie może stać się przyczyną rozwoju chorób przewlekłych. Dlatego osoby starsze powinny szczególnie dbać o regularne spożycie wody.

więcej

Jak kondycja narządów wpływa na zdrowie seniorów?

Senior

22-12-2015 00:32

Wraz z wiekiem spada wydajność wątroby i nerek, czyli narządów odpowiedzialnych za oczyszczanie naszego organizmu. Osteoporoza, która zwiększa podatność na złamania kości, dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 70 roku życia. Jednak seniorzy w celu kontroli organizmu, nie mogą zapomnieć również o hormonach - tarczycy i płciowych, które czuwają nad spójnym działaniem narządów.

więcej

Rola rehabilitacji w powrocie osoby starszej do zdrowia

Senior

04-11-2015 03:37

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia. Odgrywa istotną rolę w przypadku chorych w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Usprawnianie, które jest jej efektem, w dużym stopniu wpływa na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych. Szczególnie jest to widoczne w przypadku starszych pacjentów.

więcej