Kalendarium, 23-07-2017

Poradnik zdrowia

Antykoncepcyjny niezbędnik wakacyjny

Eros i Psyche

15-07-2017 03:33

Wakacje w pełni! Słońce i wolny czas mają na nas znaczący wpływ – często stajemy się bardziej beztroskie i skłonne do szaleństwa. Nie ma w tym nic złego, jeśli zachowamy odrobinę rozsądku. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie antykoncepcji.

więcej

Skąd ten lęk?

Eros i Psyche

05-07-2017 08:17

Czynniki biologiczne warunkują nasze samopoczucie i zachowanie w takim samym stopniu, jak emocje i cechy charakteru. W przypadku skrajnych przejawów lęku społecznego do procesów biologicznych uznawanych za czynniki wpływające na powstawanie lęku zaliczają się: dobór naturalny lub procesy ewolucji, aspekty genetyczne oraz wahania poziomu określonych neuroprzekaźników w mózgu.

więcej

Czego neuroplastyczność uczy nas o pociągu seksualnym i miłości. Nabywanie gustów i zamiłowań

Eros i Psyche

13-06-2017 11:21

Ludzie wykazują niezwykły stopień seksualnej plastyczności w porównaniu do innych stworzeń. Różnimy się tym, co chcemy robić z naszymi partnerami podczas aktów seksualnych. Różnimy się tym, gdzie w naszych ciałach doświadczamy podniecenia seksualnego i spełnienia. Ale przede wszystkim różnimy się tym, kto lub co nas pociąga. Ludzie często mówią, że konkretny „typ” jest dla nich atrakcyjny lub ich „podnieca” i te typy są zupełnie różne w przypadku różnych osób.

więcej

Masturbacja - temat tabu

Eros i Psyche

21-05-2017 11:00

Masturbacja (onanizm), która jest sposobem rozładowywania potrzeb seksualnych bez udziału osób trzecich, od zawsze była tematem tabu. Mimo to przyznaje się do niej około 95% mężczyzn i 70% kobiet.

więcej

Pozwolenie na odkrywanie siebie i swojej seksualności

Eros i Psyche

26-04-2017 10:20

Dyskusje o seksualności są niemożliwe w rodzinach, w których codzienna komunikacja jest silnie ograniczona. Jeżeli trudno jest porozmawiać z rodzicami o czymkolwiek, to z całą pewnością nie ułatwi to rozmowy o seksie. W innych rodzinach z kolei komunikacja nie jest utrudniona, ale kwestie seksualne czy cielesne są tematami tabu.

więcej

Co mówi o nas zdjęcie na profilu Facebooka?

Eros i Psyche

31-03-2017 09:25

Z uwagi na to, że dość szybko, w ułamku sekundy właściwie, wyrabiamy sobie zdanie na temat drugiej osoby, powinniśmy bardzo uważać na to, jak prezentujemy się na zdjęciu, które umieszczamy na Facebooku lub portalu randkowym. I tak na Facebooku – co tak bardzo nie dziwi – akceptuje się zapytania o to, czy mamy chłopaka lub dziewczynę, jeśli osoba ze zdjęcia posiada atrakcyjne zdjęcie na swoim profilu. Dziwi jednak to, że lepiej w ogóle nie mieć żadnego zdjęcia, niż załączyć takie, na którym nie wygląda się dobrze! Jak to naukowcy wszystko potrafią zbadać...

więcej

Zasady w związku. Nie upokarzaj swojego partnera

Eros i Psyche

07-03-2017 01:10

Niezwykle to przygnębiające i założę się, że znasz ludzi, którzy postępują w ten sposób. Również i ja znam osoby, które czerpią jakąś dziwną przyjemność z publicznego poniżania swojego partnera, deprecjonowania jego osiągnięć, tłamszenia go. Nierzadko zastanawiamy się, co jeszcze trzyma te osoby przy ich partnerach, skoro mają o nich tak niskie mniemanie?

więcej

Współczesna mowa ciała

Eros i Psyche

11-02-2017 12:08

Ludzie porozumiewają się ze sobą na różne sposoby. Najbardziej oczywistym jest, rzecz jasna, mówienie. Niezwykle ważne są tutaj słowa – zarówno pisane, jak i mówione. Interpretacji można także poddać ton głosu. Komunikacja może jednak przebiegać bezgłośnie – na podstawie ekspresji ciała, w tym także twarzy. Interpretacji poddaje się sposób stania, poruszania, siedzenia oraz gestykulowania – w ten sposób robimy pierwsze wrażenie.

więcej

Przeobraź swój strach

Eros i Psyche

13-01-2017 10:10

Strach jest czymś, czego doświadczamy w ciągu całego naszego życia, zwłaszcza kiedy dążymy w nim do większej autentyczności. Bycie kimś, kim naprawdę jesteśmy, wyrażanie siebie w autentyczny sposób, bycie odważnym oraz sięganie w życiu po to, czego chcemy, może wywoływać w nas silny strach. Nasze obawy dotyczące porażki, osiągania sukcesów, odrzucenia, rozczarowania, oceny innych często mają wpływ na naszą zdolność do bycia sobą i w wielu przypadkach mogą powstrzymywać nas od wyrażania własnego zdania oraz od tego, czego naprawdę pragniemy. Wielu z nas ucieka lub kryje się przed obawami, ponieważ wydają się one czymś przerażającym, niewygodnym lub kłopotliwym. Jednakże rzeczom, które mają dla nas w życiu duże znaczenie, często towarzyszy strach. Próbując żyć autentycznie, nieuchronnie spotykamy na swojej drodze wiele obaw.

więcej

Model rozwojowy długotrwałych związków miłosnych

Eros i Psyche

18-12-2016 16:36

Długotrwałe związki miłosne rosną i rozwijają się w czasie, zupełnie tak jak ludzie. I tak jak oni, DZM przechodzą przez zdefiniowane, przewidywalne stadia wzrostu, zaznaczone początkami oraz końcami i cechujące się określonymi zachowaniami.

więcej