Kalendarium, 23-03-2017

Poradnik zdrowia

Po pierwsze nie szkodzić – czyli jak dbać o swoje stawy?

Zdrowie

12-03-2017 11:38

Dolegliwości związane ze stawami zwykle kojarzone są z osobami starszymi. Niestety coraz częściej problem ten dotyka osób młodych, a nawet dzieci. Przyczyną są uwarunkowania genetyczne, ale również siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zła dieta czy otyłość. Jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, ponad 25% populacji Polski ma nadwagę, co daje nam 5 miejsce w Europie. A im więcej ważymy, tym większe obciążenie muszą znosić stawy. Prowadzi to do powstania łagodnych kontuzji i zapaleń po poważne schorzenia układu ruchu, czyli choroby reumatyczne. Szacuje się, że cierpi na nie niemal co 4 Polak, czyli blisko 10 mln osób. Jak zatem dbać o ten cenny dla naszego zdrowia mechanizm?

więcej

Teoria rzeki – Jakie są sposoby oczyszczania organizmu?

Zdrowie

10-03-2017 12:19

Jesteśmy jak rzeka. W dzieciństwie czysta i tętniąca życiem (chociaż niestety coraz rzadziej), z biegiem lat coraz wolniejsza, brudniejsza i tylko na wpół żywa. Smutny to fakt, że niejedna rzeka umiera na długo zanim dotrze do morza! Czy tak musi być? Czy jest już za późno? Wierzę, że NIE! Podobnie jak istnieją sposoby oczyszczania rzek i ścieków, tak my możemy zadbać o siebie i dostojnie wpłynąć do morza w zaplanowanym dla nas czasie. (Ciekawostka: niektórzy naukowcy twierdzą, że zaplanowani zostaliśmy na 150 lat życia!).

więcej

Twój parasol na wiosnę – 5 sposobów na wiosenne przesilenie

Zdrowie

01-03-2017 11:10

Brak słońca, dieta uboga w cenne dla organizmu minerały, brak witamin – to wszystko powoduje, że organizmowi ciężko dostosować się do zmian, które niesie za sobą kolejna pora roku, dlatego nie dla wszystkich nadejście wiosny oznacza zastrzyk energii i chęć do działania. Niektórzy odczuwają w tym okresie osłabienie, brak koncentracji i senność. To może być wiosenne przesilenie. Podpowiadamy, jak skutecznie sobie z nim radzić i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

więcej

5 mitów na temat wątroby

Zdrowie

21-02-2017 11:06

Wątroba to niezwykle istotny narząd w naszym organizmie, pełniący wiele różnorodnych funkcji. Można ją porównać do nowoczesnej fabryki, w której 24h na dobę odbywają się niezliczone procesy. Zdrowa i sprawnie działająca wątroba jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wiedza o wątrobie nie jest rozpowszechniona, stąd spotykamy się z wieloma mitami na jej temat.

więcej

5 szkodliwych nawyków dla naszych oczu

Zdrowie

07-02-2017 11:03

Chyba każdy z nas zapytany o to, czy należy dbać o wzrok, udzieliłby odpowiedzi twierdzącej. Jednak zdarza się, że w rzeczywistości nie przykładamy specjalnej uwagi do profilaktyki dobrego widzenia, a często nawet nieświadomie utrwalamy nawyki, które mogą zaszkodzić naszym oczom.

więcej

Dna moczanowa. Męska choroba

Zdrowie

31-01-2017 12:00

Dna moczanowa doczekała się wielu określeń: artretyzm, podagra, skaza moczanowa. Dotyczy całego organizmu, ale dolegliwości lokalizują się głównie w stawach. Choroba występuje 20-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

więcej

Rak nerki - profilaktyka może ochronić Cię przed nowotworem

Zdrowie

21-01-2017 11:00

Podstawową funkcją nerki jest oczyszczanie krwi z produktów metabolicznych. Proces filtracji krwi odbywa się w jej komórkach nerkowych zwanych nefronami i to właśnie tutaj najczęściej dochodzi do rozwoju raka nerki. Rak nerki ma zróżnicowane podłoże - istnieje kilka typów raka nerki, a każdy różni się przebiegiem klinicznym. Ich rozpoznanie stwierdza się na podstawie badania histopatologicznego.

więcej

Zimowa odporność w 5 smakach

Zdrowie

11-01-2017 16:08

Zima to nie tylko chłód i śnieg, ale również czas zwiększonego ryzyka przeziębień i infekcji. Pierwsze mrozy to właściwy moment, żeby wspomóc i uodparniać organizm, aby wystrzec się długich dni spędzonych w łóżku z temperaturą. Jak naturalnie wzmocnić organizm? Co jeść, aby nasz układ immunologiczny miał siłę do walki z wirusami radzi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalista medycyny rodzinnej, dietetyk kliniczny i sportowy Grupy LUX MED.

więcej

Sezon na infekcje

Zdrowie

03-01-2017 10:48

Czy to przeziębienie, czy grypa? A może zapalenie krtani? Dręczą nas wątpliwości. Przy zwykłym przeziębieniu możemy kurować się sami. Angina wymaga antybiotyków, a chorego na grypę powinien zbadać lekarz. Skąd mamy wiedzieć, czy organizm sobie poradzi z wirusem, czy też potrzebuje pomocy?

więcej

Zakrzepica żył głębokich – cichy zabójca

Zdrowie

28-12-2016 10:59

Zakrzepica żył głębokich to poważna choroba, która dotyka średnio jednej-dwóch osób na tysiąc. Chociaż ryzyko jej wystąpienia rośnie z wiekiem, to coraz częściej zmagają się z nią również ludzie młodzi. Nieleczona i zbyt późno wykryta może spowodować śmiertelnie niebezpieczną zatorowość płucną. Warto więc dowiedzieć się o niej czegoś więcej i poznać objawy, które powinny nas zaalarmować.

więcej