Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

Kontuzja na stoku? Instrukcja postępowania krok po kroku

Pierwsza pomoc

12-12-2017 00:01

Patrząc na zaśnieżone trasy narciarskie, nie da się ukryć, że nadeszła już zima. Synoptycy prognozują dalszy spadek temperatur, opady śniegu, a także silny wiatr. Amatorzy białego szaleństwa już szykują sprzęt i formę, żeby wyruszyć na stok. Co jednak, jeśli w górach zaskoczy nas kolizja czy poważnie wyglądający upadek? Dr Krzesimir Sieczych, lekarz ortopeda z Carolina Medical Center w Warszawie, podpowiada, jak samemu rozpoznać kontuzję, jak postępować, żeby nie zrobić sobie większej krzywdy i kiedy wezwać pomoc.

więcej

Wakacyjna pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

23-07-2017 08:36

Beztroska, spokój, krótko mówiąc pełen relaks – tak powinny wyglądać wakacje. Niestety zdarza się, że wypoczynek coś nam zakłóca. Co robić, gdy przydarzy nam się oparzenie słoneczne? Jak rozpoznać udar? Jak poradzić sobie z zatruciem pokarmowym? Jak postępować po ukąszeniu przez pszczołę, a jak wtedy, gdy znajdziemy u siebie kleszcza? Warto odświeżyć swoją wiedzę na ten temat, dlatego między innymi na te pytania odpowiadamy razem z lekarzem.

więcej

Zdrowie na sygnale

Pierwsza pomoc

01-03-2016 10:26

Środek nocy, a ból nie przechodzi. Myślisz, że może warto wytrzymać do rana i dopiero wtedy wybrać się do lekarza? Nic bardziej mylnego! Jeśli czujesz, że coś zagraża twojemu zdrowiu, nie zwlekaj – niezależnie od pory czy dnia tygodnia jak najszybciej zgłoś się na oddział pomocy doraźnej. Razem z lekarzem medycyny ratunkowej Arkadiuszem Krakowieckim ze Szpitala Medicover sprawdziliśmy, jakich dolegliwości w szczególności nie należy bagatelizować, bo to właśnie z ich powodu najczęściej trafiamy na ostry dyżur.

więcej

Jak uratować komuś życie na wakacjach?

Pierwsza pomoc

27-07-2015 00:03

Wakacje to czas wyjazdów, odpoczynku i relaksu. Słoneczne letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą, w podróży lub realizacji rozrywek w mieście. Aby jednak długo wyczekiwany urlop spędzić bezpiecznie, warto posiadać wiedzę jak postępować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami utonięć, wypadków samochodowych lub utraty przytomności przez osoby w naszej obecności.

więcej

Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Ty też możesz pomóc

Pierwsza pomoc

22-06-2012 10:01

Nagłe Zatrzymanie Krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, czego wynikiem jest ustanie krążenia krwi oraz niedotlenienie organizmu człowieka. W następstwie czego po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Warto wiedzieć jak w takiej sytuacji postępować by uratować komuś życie.

więcej

Złamania kości

Pierwsza pomoc

15-02-2011 09:46

Czasem już w momencie wypadku dziecko słyszy strzyknięcie lub trzask łamanej kości. Złamanie kończyny objawia się zniesieniem lub ograniczeniem ruchów przy silnej bolesności, w miejscu złamania pojawia się obrzęk i niekiedy wylewy krwawe. W ciężkich przypadkach złamań uszkodzona kończyna ustawiona jest ukośnie (= złamanie z przemieszczeniem) lub odłam kości przebija się przez skórę (= złamanie otwarte).

więcej

Wstrząs anafilaktyczny

Pierwsza pomoc

02-07-2010 10:26

Na szczęście ta poważna reakcja o podłożu alergicznym zdarza się rzadko, nawet u osób cierpiących na gorączkę sienną. Niemniej u tych właśnie osób wstrząs przydarza się częściej niż u ludzi, którzy są wolni od reakcji alergicznych.

więcej

Sezon zimowy-kontuzje

Pierwsza pomoc

19-01-2010 11:12

Sezon zimowy został oficjalnie rozpoczęty. Powoli zapełniają się miejsca w pensjonatach i hotelach. Niestety śnieg, mróz i związane z nimi sporty, często stają się przyczyną powstania bolesnych kontuzji. Dlatego zanim wyjdziemy na świeżo ośnieżony stok zadbajmy nie tylko o sprzęt, ale też o nasze mięśnie i stawy.

więcej

Hipotermia

Pierwsza pomoc

27-03-2009 08:11

Organizm funkcjonuje podobnie jak termostat, utrzymując równowagę między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną. Gdy panuje bardzo intensywne zimno, ciało traci ciepło i nie jest w stanie wytwarzać go tak szybko, jak następuje jego utrata.

więcej

Ból ucha

Pierwsza pomoc

22-01-2009 09:50

Ból ucha, zwany też otalgią, stanowi jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Powoduje go zapalenie ucha środkowego i zewnętrznych jego struktur.

więcej