Kalendarium, 23-03-2017

Poradnik zdrowia

Dlaczego warto ćwiczyć zimą na świeżym powietrzu?

Fitness i Wellness

05-02-2017 11:11

Zima to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Krótki dzień, śnieg i niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z aktywności fizycznej, a pozostali wybierają ćwiczenia w pomieszczeniach. Tymczasem ruch zimą na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści i naprawdę warto z niego korzystać. Co nam daje?

więcej

Najpierw trening, potem zjazd

Fitness i Wellness

30-12-2016 10:19

Rozpoczął się już sezon narciarski. Odkurzamy narty, zamawiamy miejsca w pensjonatach i... zapominamy o najważniejszym. Przygotowaniu kondycyjnym.

więcej

Bieganie. Mity i przesądy. Czy każdy powinien oceniać swoje codzienne treningi, aby nie przekraczać granic swoich możliwości?

Fitness i Wellness

20-11-2016 12:57

Wiele lat temu odkryłem, że jeśli bieganie nie ma wykraczać poza to, do czego zdolny jest dany sportowiec, jego treningi należy modyfikować w większym stopniu, niż przewidywał to nasz pierwotny harmonogram.

więcej

Optymalna dieta dla biegaczy. Jedz zdrowo i biegnij po sukces

Fitness i Wellness

10-10-2016 21:29

Dieta nakierowana na cel. Świadoma kontrola nad odżywianiem

więcej

Świat na dwóch kółkach

Fitness i Wellness

14-09-2016 08:32


Tani, zdrowy i ekologiczny. Czy znasz najlepszy sposób, by dostać się do pracy, odwiedzić przyjaciółkę, wybrać się do lasu? Oczywiście, to rower.

więcej

Problemy z kolanami u biegaczy

Fitness i Wellness

12-07-2016 00:31

W związku ze zginaniem i rotacją, kolano ma złożoną budowę. W przypadku osób regularnie biegających, narażone jest na duże obciążenia, które skutkować mogą uszkodzeniami. Aby ich uniknąć należy nie przeciążać się, zachować odpowiednią wagę i stosować właściwe obuwie, a w razie problemów, wykonać badanie rezonansem magnetycznym.

więcej

Bieganie. Mity i przesądy. Bieganie przedłuży Twoje życie

Fitness i Wellness

21-05-2016 09:47

Cóż, wygłaszając takie stwierdzenie, nie ryzykujesz raczej pomyłki, choć nie ma jednoznacznych dowodów przemawiających za prawdziwością tej tezy.

więcej

Zdrowie na siłę

Fitness i Wellness

11-04-2016 00:05

Dojeżdżamy na siłownię sześć kilometrów samochodem. Wszystko po to, by na sztucznej, mechanicznej bieżni pokonać ten sam odcinek drogi. Brzmi absurdalnie, prawda? Na szczęście można prościej, naturalniej i przede wszystkim… zdrowiej. Okazuje się, że nie zawsze potrzebujemy godziny ekstra, by nasz trening przyniósł satysfakcjonujące efekty. Co więcej, nie musimy nieustannie przeciążać swoich stawów i mięśni podczas pasywnych i nudnych ćwiczeń na siłowni. Zdrowszym wyjściem staje się coraz modniejszy trening funkcjonalny. Nowość? Nic bardziej mylnego.

więcej

Bieganie. Mity i przesądy. Czy potrzebujemy tłuszczu?

Fitness i Wellness

13-03-2016 00:01

Nie jest tajemnicą, że jeżeli chcesz osiągać bardzo dobre wyniki, najlepiej mocno ograniczyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Sądzę, że gdy John Walker bił na przykład rekord świata w biegu na dystansie 1 mili, ograniczył poziom tkanki tłuszczowej do 3 procent, męska czołówka specjalistów od dystansu maratońskiego utrzymuje z kolei tę wartość na poziomie 5 procent.

więcej

Bieganie. Mity i przesądy. Jak ważna jest regularność treningu bez względu na warunki?

Fitness i Wellness

05-02-2016 00:09

To kwestia motywacji i samokontroli — szczególnie, jeżeli biegasz z innymi osobami. Treningi powinny być wykorzystywane w taki sposób, by pasowały do Twoich potrzeb, a nie cudzych wymogów. Niech inni ćwiczą w swoim tempie i podejmują taki wysiłek, na jaki mają ochotę, Ty zaś realizuj treningi dopasowane do Twoich założeń i tego, jak bardzo chcesz się zmęczyć.

więcej