Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

5 mitów na temat dawstwa szpiku

Transplantacja

19-12-2017 00:15

Co 3 Polak sądzi, że metodą pobrania szpiku jest… punkcja kręgosłupa. Takie są wyniki badania TNS Polska dla Fundacji DKMS „Nowotwory krwi i idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych oczami Polaków”. A to mit! Chociaż działania edukacyjne na temat idei dawstwa szpiku są w Polsce prowadzone od wielu lat, to wciąż istnieje potrzeba poszerzania świadomości w tym obszarze. Dzisiaj rozprawiamy się z 5 najpopularniejszymi mitami na temat dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

więcej

Blaski i cienie przeszczepu serca

Transplantacja

16-11-2017 00:10

Przeszczep ratuje życie wielu pacjentom mającym nieodwracalne uszkodzenia serca. Zabieg ten przeprowadzany jest u chorych, u których alternatywne możliwości leczenia nie przyniosły rezultatów. Transplantacja jest skomplikowanym zabiegiem, niosącym ze sobą duże ryzyko operacyjne oraz ryzyko wystąpienia powikłań, ale prawda jest taka, że jest też jedyną szansą na życie. Szybki rozwój medycyny wpływa na wzrost liczby osób przeżywających tę trudną operację.

więcej

5 prostych kroków, by uratować ludzkie życie - czyli jak zostać bohaterem - Dawcą szpiku

Transplantacja

08-08-2017 01:47

Niektórzy od zawsze czuli, że są po to by pomagać innym, kolejnych popycha do tego nagły impuls, a jeszcze inni chcieliby, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Uratowanie czyjegoś życia, chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym… swoim szpikiem.

więcej

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i szpiku kostnego ratują życie

Transplantacja

26-10-2010 09:42

W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku kostnego, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku. Jednak w Polsce sytuacja wygląda inaczej.

więcej

Przeszczep szpiku

Transplantacja

05-05-2010 10:38

Szpik jest gąbczastą czerwoną tkanką znajdującą się we wnętrzu kości. Szpik obecny w mostku, czaszce, talerzach biodrowych, żebrach i kręgosłupie zawiera komórki macierzyste, z których powstają krwinki białe, czyli leukocyty uczestniczące w walce z zakażeniami, krwinki czerwone, czyli erytrocyty przenoszące tlen i usuwające dwutlenek węgla z narządów i tkanek oraz płytki krwi będące fragmentami komórek, biorące udział w krzepnięciu krwi.

więcej

Podziel się życiem

Transplantacja

12-02-2009 09:11

Zjawił się chirurg, powiedział, że rany były tak poważne, że mózg żony już nie żyje. I wtedy łagodnie spytał: Co ma pan zamiar zrobić? Rozmowa z dr Kennethem Moritsugu, honorowym ambasadorem dawstwa i transplantacji.

więcej

Transplantacje na Podlasiu - jest lepiej

Transplantacja

06-02-2009 08:17

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Szpitalu Klinicznym AM w Białymstoku dokonano sześciu udanych transplantacji. Czy te informacje świadczą o poprawie sytuacji w podlaskiej transplantologii?

więcej

Polka przeszczepiła twarz

Transplantacja

17-12-2008 09:32

Pierwszego w USA, prawie całkowitego przeszczepu twarzy dokonali lekarze z kliniki w Cleveland - poinformowały władze szpitala. Zespołowi przewodniczyła dr Maria Siemionow, absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej, podaje tvn24.

więcej

W Polsce zwiększyła się liczba przeszczepów

Transplantacja

03-12-2008 09:57

Liczba przeszczepów w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększyła się - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zapowiedziała, że w przyszłym roku Ministerstwo Zdrowia będzie finansowało wszystkie przeszczepy wykonywane w szpitalach klinicznych. Kopacz podkreśliła na konferencji prasowej, że nastąpiło "odwrócenie złego trendu" i liczba przeszczepów zaczęła wzrastać - podaje PAP.

więcej

Diamentowa sztuczna nerka

Transplantacja

25-11-2008 16:57

Zbudowany z diamentowych warstw filtr dializacyjny może być skuteczniejszy i bardziej niezawodny niż konwencjonalny, a także na tyle mały, że da się go wszczepić do wnętrza ciała - podaje PAP.

więcej