Kalendarium, 22-11-2017

Poradnik zdrowia

Podstawy metabolizmu — mechanizm działania

Dieta

18-11-2017 00:56

Prawdopodobnie wielokrotnie natykałaś/natykałeś się na pojęcia metabolizm lub przemiana materii, na przykład wtedy gdy pojawiła się kolejna modna dieta, w artykułach o żywieniu i sporcie, w programach telewizyjnych lub słyszałaś o nich od znajomych przesiadujących na siłowni. Wszędzie ludzie starają się Ciebie przekonać, że wiedzą najlepiej, w jaki sposób poprawić Twój metabolizm, dzięki czemu szybko schudniesz. W istocie możesz wierzyć w wiele nieprawdziwych informacji na temat przemiany materii i wagi.

więcej

Celiakia: kiedy nie tolerujemy glutenu

Dieta

02-11-2017 00:10

Celiakia, nazywana także nietolerancją glutenu, jest poważną chorobą, w której układ immunologiczny atakuje jelito cienkie osób predysponowanych genetycznie. Mimo iż często uważana jest za chorobę autoimmunologiczną, w dosłownym znaczeniu tego słowa nie jest taką chorobą.

więcej

Cukier – Podstawowy składnik odżywczy?

Dieta

27-10-2017 03:47

Podobnie jak oddychanie, spanie i ruch również jedzenie jest podstawową potrzebą życiową każdego żywego organizmu. Oznacza to, że musimy to robić, nawet bezwiednie, aby utrzymać się przy życiu. Jedzenie i picie zaopatrują nasz organizm w substancje odżywcze, energię oraz niezbędne do życia płyny. W najlepszym przypadku gwarantuje nam to, że organizm będzie zdrowy i zachowa swoją zdolność do regeneracji. Cukier stanowi przy tym najważniejsze źródło energii dla ludzkich komórek.

więcej

Żelazo

Dieta

17-10-2017 00:01

Żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków zapewniających prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Uważany jest za niezbędny dla zdrowia człowieka. Jest składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen z płuc do wszystkich komórek ciała. Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, objawiającej się m.in. przewlekłym zmęczeniem i obniżoną koncentracją.

więcej

Pokonać nałóg cukrowy

Dieta

06-10-2017 00:38

Podobnie jak nikotyna i alkohol cukier nie jest już uważany przez ekspertów za nieszkodliwą używkę, lecz za niebezpieczną dla zdrowia substancję, która prowadzi do uzależnienia lub nawet nałogu. Nowsze badania wskazują podobieństwo pomiędzy wilczym apetytem na czekoladę, lody śmietankowe i inne słodycze a potrzebą odczuwania stanu odurzenia narkotykami, ponieważ po spożyciu w organizmie wydzielają się opioidy. Substancje te mają właściwości podobne do morfiny, działają pobudzająco i/lub uspokajająco, rozluźniająco, odurzająco oraz uśmierzają ból – i na dłuższą metę zmieniają nasz mózg.

więcej

Rośliny strączkowe – dlaczego warto je jeść

Dieta

27-09-2017 00:36

Rośliny strączkowe, typu fasola, groch, soczewica, ciecierzyca czy soja, są w naszym kraju bardzo mało popularne, choć dietetycy jednomyślnie uznają je za obowiązkowy element zbilansowanej diety. Dlaczego i w jaki sposób włączyć je do jadłospisu? Komu szczególnie polecane są strączki? Co zrobić, by uniknąć problemów jelitowych po ich konsumpcji?

więcej

Terapia postna

Dieta

15-09-2017 00:54

Najefektywniejszym sposobem na odtrucie organizmu jest poszczenie. W ten sposób natura pobudza i uzdrawia ciało. Chore zwierzęta poszczą instynktownie. Gdy opanuje nas choroba, również nie chce nam się jeść. W ten sposób zwalczające infekcję – lub inne zagrożenie – ciało oznajmia nam, że wolałoby nie zajmować się przy okazji przetwarzaniem pożywienia. Cała energia organizmu ma zostać przekierowana na proces leczniczy.

więcej

Odchudzanie - jak uniknąć efektu jo-jo?

Dieta

02-09-2017 01:06

O efekcie jo-jo mówimy wówczas, kiedy po celowej redukcji masy ciała następuje jej ponowny przyrost. Nierzadko przybywa wówczas więcej kilogramów niż udało się stracić podczas odchudzania.

więcej

Oczyszczanie jelita grubego

Dieta

10-08-2017 01:06

Jelito odgrywa niezwykle ważną rolę dla zdrowia całego naszego ciała. Jego stan wpływa na każdy inny organ, a w konsekwencji na naszą ogólną kondycję. Niezdrowe, może bezpośrednio wywoływać dysfunkcje i choroby wątroby, serca, mózgu i dowolnego innego narządu. Dbanie o jego zdrowie jest wyjątkowo istotne dla naszego ogólnego samopoczucia. W ten sposób możemy zapobiec lub nawet wyeliminować wiele schorzeń ciała.

więcej

Rola warzyw i owoców w zwalczaniu negatywnych skutków stresu oksydacyjnego

Dieta

17-07-2017 10:12

Każdego dnia nasz organizm musi poradzić sobie w walce ze skutkami trybu życia współczesnego człowieka. Stres, zanieczyszczenie środowiska, używki, nieprawidłowa dieta. To wszystko powoduje, że w naszych organizmach zaburzona zostaje równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami, których nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia a antyoksydantami, które pomagają zwalczać negatywny wpływ wolnych rodników na nasz organizm. Gdzie szukać sprzymierzeńców w walce z wolnymi rodnikami? Po jakie produkty sięgać, aby odzyskać zachwianą równowagę i zwiększyć ilość antyoksydantów, tak by móc cieszyć się dobrym zdrowiem i dłużej zachować młody wygląd?

więcej