Kalendarium, 19-11-2017

Poradnik zdrowia

Podstawy metabolizmu — mechanizm działania

Dieta

18-11-2017 00:56

Prawdopodobnie wielokrotnie natykałaś/natykałeś się na pojęcia metabolizm lub przemiana materii, na przykład wtedy gdy pojawiła się kolejna modna dieta, w artykułach o żywieniu i sporcie, w programach telewizyjnych lub słyszałaś o nich od znajomych przesiadujących na siłowni. Wszędzie ludzie starają się Ciebie przekonać, że wiedzą najlepiej, w jaki sposób poprawić Twój metabolizm, dzięki czemu szybko schudniesz. W istocie możesz wierzyć w wiele nieprawdziwych informacji na temat przemiany materii i wagi.

więcej

Blaski i cienie przeszczepu serca

Transplantacja

16-11-2017 00:10

Przeszczep ratuje życie wielu pacjentom mającym nieodwracalne uszkodzenia serca. Zabieg ten przeprowadzany jest u chorych, u których alternatywne możliwości leczenia nie przyniosły rezultatów. Transplantacja jest skomplikowanym zabiegiem, niosącym ze sobą duże ryzyko operacyjne oraz ryzyko wystąpienia powikłań, ale prawda jest taka, że jest też jedyną szansą na życie. Szybki rozwój medycyny wpływa na wzrost liczby osób przeżywających tę trudną operację.

więcej

Cukrzyca epidemią XXI wieku!

Ciąża i dziecko

14-11-2017 00:36

W listopadzie w wielu miastach na całym świecie rozbłyśnie błękitne światło – symbol chorych na cukrzycę. Podświetlone Empire State Building, wieża Eiffla czy choćby opera w Sydney pokazują, że cukrzyca dotyczy każdego zakątka naszej planety. Zachorowalność na cukrzycę stale rośnie, a ONZ określa ją jako pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Można zachorować na nią na każdym etapie życia, niestety dolegliwości związane z wysokim poziomem cukru we krwi obserwowane są już nawet u dzieci poniżej 5. roku życia. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, obchodzonego 14 listopada, warto zastanowić się, jak w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka rodzice mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy w przyszłości.

więcej

Nienasycone kwasy tłuszczowe – czym są i jaka jest ich rola w diecie niemowlęcia?

Ciąża i dziecko

12-11-2017 11:18

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do właściwego funkcjonowania ważnych organów człowieka – mózgu i wzroku. Dostarczanie organizmowi dziecka odpowiedniej ich ilości już na najwcześniejszych etapach jego rozwoju, zwłaszcza w 1000 pierwszych dni życia, liczonym od poczęcia, może pozwolić mu uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że urozmaicona dieta bogata w kwasy tłuszczowe korzystnie wpływa na zdrowie malucha teraz i w przyszłości.

więcej

7 błędów powiększania ust

Skóra

10-11-2017 00:26

Z jednej strony powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej. Z drugiej wzbudza on wiele kontrowersji, a nawet lęków. Oto 7 błędów, przez które powiększanie ust nie zawsze ma dobrą prasę. Poznaj tajniki dobrej i złej wolumetrii zdradza dr Magdalena Szymańska-Bueno, ekspert medycyny estetycznej i specjalista dermatolog Centrum WellDerm w Warszawie.

więcej

Katar nie zawsze oznacza przeziębienie. Sprawdź jak je odróżnić od alergii.

Poradnik pacjenta

08-11-2017 00:14

Alergolodzy biją na alarm – coraz więcej dzieci w Polsce cierpi na katar alergiczny. Zwiększa się również liczba chorujących na astmę. Sprawdź czy objawy Twojego dziecka dają podstawy do niepokoju. Czym jest alergia, jak ją diagnozować i leczyć – tego dowiecie się od alergologa, dr Jolanty Kidoń z Poradni Pediatrycznej należącej do Grupy LUX MED.

więcej

10 sposobów na endorfiny

Zdrowie

06-11-2017 01:10

Wiesz, co łączy gimnastykę, śledzie i tryptofan? Wszystkie są odpowiedzialne za dobry nastrój. Naucz się to wykorzystywać: jeśli poznasz podstawowe mechanizmy chemii mózgu, nauczysz się sterować swoim samopoczuciem i na zawołanie produkować hormony szczęścia: endorfiny i serotoninę. Zacznij od rana!

więcej

15 Technik wiarygodnych komplementów

Eros i Psyche

04-11-2017 01:50

Nawet jeśli komplement jest naprawdę szczery, można będzie go nazwać udanym dopiero wtedy, gdy ktoś w niego uwierzy. Badania przeprowadzone w latach 50.ubiegłego wieku wykazały, że 71 procent respondentów uważało daną treść (o ile odpowiadała ich wyobrażeniom) za prawdziwą, gdy rozmówca był z ich punktu widzenia „wiarygodny”. Tylko 36 procent uznawało wypowiedź za prawdziwą w sytuacji, gdy rozmówca został uznany za „niewiarygodnego”. Możemy przy tym dalej różnicować: prawdopodobieństwo odnosi się do wypowiedzi, zaś wiarygodność do rozmówcy. Wynika z tego, że komplement musi być prawdopodobny, a rozmówca wiarygodny. Tylko jak to osiągnąć?

więcej

Celiakia: kiedy nie tolerujemy glutenu

Dieta

02-11-2017 00:10

Celiakia, nazywana także nietolerancją glutenu, jest poważną chorobą, w której układ immunologiczny atakuje jelito cienkie osób predysponowanych genetycznie. Mimo iż często uważana jest za chorobę autoimmunologiczną, w dosłownym znaczeniu tego słowa nie jest taką chorobą.

więcej

Rumień pieluszkowy czy odparzenie pieluszkowe? Oto jest pytanie… Wyjaśnienie i profilaktyka

Ciąża i dziecko

31-10-2017 00:32

Nawet połowa niemowląt w pierwszym roku życia cierpi na odparzenia pieluszkowe.  Aktualnie zalecenia dotyczące postepowania z pieluszkowym zapaleniem skóry skupiają się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych, a nie na leczeniu istniejących odparzeń.

więcej