Kalendarium, 20-08-2017

Poradnik zdrowia

Ryzyko hemoroidów rośnie z wiekiem

Senior

16-08-2017 00:13

Ryzyko wystąpienia hemoroidów podnosi nie tylko siedzący tryb życia czy niewłaściwa dieta, ale także wiek. Na chorobę hemoroidalną cierpi 25% osób po 30. roku życia i aż 50% po 50-tce. Spowodowane jest to mniejszą aktywnością fizyczną, jak i częstszymi zaparciami u osób starszych.

więcej

Lato – czas wypoczynku, ale nie od zdrowej diety!

Ciąża i dziecko

14-08-2017 00:22

Wakacje to czas, w którym trudno oprzeć się pokusom – szczególnie jeśli chodzi o kaloryczne przekąski. Właśnie wtedy najczęściej pozwalamy sobie i swoim dzieciom na wiele ustępstw od prawidłowej diety. Podczas urlopu powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co spożywają najmłodsi członkowie rodziny. Jakie zdrowe przekąski zaproponować maluchowi? Jak planować posiłki na urlopie? Na te oraz inne pytania związane z żywieniem najmłodszych odpowiadają edukatorzy żywieniowi programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

więcej

Skoki na główkę - ryzykowna rozrywka

Zdrowie

12-08-2017 01:38

Mimo licznych akcji edukacyjnych, w Polsce co roku przybywa kilkuset młodych ludzi sparaliżowanych w wyniku pechowego skoku na główkę. Zdarzają się również skoki śmiertelne. Przed brawurą przestrzegają: Dr Artur Zaczyński, neurochirurg Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center oraz pływak Jacek Czech, który sam doświadczył urazu.

więcej

Oczyszczanie jelita grubego

Dieta

10-08-2017 01:06

Jelito odgrywa niezwykle ważną rolę dla zdrowia całego naszego ciała. Jego stan wpływa na każdy inny organ, a w konsekwencji na naszą ogólną kondycję. Niezdrowe, może bezpośrednio wywoływać dysfunkcje i choroby wątroby, serca, mózgu i dowolnego innego narządu. Dbanie o jego zdrowie jest wyjątkowo istotne dla naszego ogólnego samopoczucia. W ten sposób możemy zapobiec lub nawet wyeliminować wiele schorzeń ciała.

więcej

5 prostych kroków, by uratować ludzkie życie - czyli jak zostać bohaterem - Dawcą szpiku

Transplantacja

08-08-2017 01:47

Niektórzy od zawsze czuli, że są po to by pomagać innym, kolejnych popycha do tego nagły impuls, a jeszcze inni chcieliby, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Uratowanie czyjegoś życia, chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym… swoim szpikiem.

więcej

Szczęście - nieuchwytny motyl?

Eros i Psyche

06-08-2017 02:33

Kiedy zaczniesz osiągać zrozumienie i nie będziesz pozwalać na to, aby manipulacje stosowane przez Ego uchodziły mu na sucho, podejmiesz pierwsze kroki prowadzące do prawdziwego szczęścia. Takie uczucie nie zależy od występowania jakichkolwiek zewnętrznych czynników czy okoliczności. Ono po prostu istnieje i znajduje się w Twoim wnętrzu.

więcej

Niechciane pamiątki z wakacji, czyli zasady postępowania po powrocie z egzotycznych podróży

Poradnik pacjenta

04-08-2017 01:43

Jeśli po powrocie z egzotycznych wakacji masz stany podgorączkowe, gorączkę, biegunkę, skurczowe bóle brzucha, bóle stawów, udaj się jak najszybciej do lekarza i nie zapomnij poinformować go o tym, że spędziłeś wakacje w odległym od Polski miejscu.

więcej

Nowotwory łagodne i złośliwe - kiedy dochodzi do uzłośliwienia nowotworu?

Zdrowie

02-08-2017 11:15

Nowotwory to choroby, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia podziałów komórek organizmu - dzielą się one w niekontrolowany sposób, a te nowo powstałe nie różnicują się w komórki prawidłowe. Utrata kontroli nad podziałami komórkowymi jest spowodowana mutacjami genów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nowotworów można wyróżnić zmiany łagodne i złośliwe, jednak czasami niegroźne nowotwory łagodne również mogą ulec uzłośliwieniu.

więcej

Nadmiar sodu w diecie niemowląt i małych dzieci

Ciąża i dziecko

31-07-2017 08:16

Sód uczestniczy w regulacji istotnych dla życia procesów metabolicznych. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak w nadmiarze może być szkodliwy, szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Mimo że najmłodsi nie powinni spożywać nadmiernych ilości sodu, wyniki badań jednoznacznie wskazują na zwiększoną podaż tego pierwiastka w ich diecie.

więcej

Ostuda

Skóra

29-07-2017 04:15

Latem każda kobieta pragnie pięknej opalenizny. Niekiedy jednak kontakt skóry ze słońcem skutkuje ostudą – nieestetycznymi przebarwieniami wynikającymi z nierównomiernego rozłożenia melaniny. Problem ten dotyczy najczęściej kobiet w ciąży, stosujących pigułki antykoncepcyjne lub przechodzących menopauzę. Melanodermię (inna nazwa ostudy) mogą wywoływać również zaburzenia miesiączkowania, przewlekła choroba wątroby albo niektóre leki.

więcej