Kalendarium, 18-01-2018

A - witamina, Encyklopedia zdrowia

powrót do listy

A - WITAMINA

Encyklopedia

Witamina A (Retinol) występuje w tkankach zwierzęcych, ale też powstaje w naszym organizmie pod wpływem światła słonecznego.

Witamina A odgrywa wielką rolę w procesie widzenia. Jej niedobór objawia się upośledzeniem widzenia po zmierzchu (ślepota zmierzchowa, kurza ślepota). Przy dłużej występujących niedoborach mogą pojawić się również zaburzenia ogólne polegające na zwyrodnieniu tkanki nerwowej, zmniejszeniu płodności, nadmiernym łuszczeniu się nabłonka, utrudnionym gojeniu się ran skóry.

Beta-karoten, szeroko rozpowszechniony w świecie roślinnym, jest prowitaminą A.

Witamina A jest magazynowana w organizmie. Podana w nadmiarze może powodować zatrucie zwane hiperwitaminozą. Objawia się ono w postaci złuszczającego zapalenia skóry, łysienia plackowatego. pękania warg. nadmiernej pobudliwości, bólów głowy, utraty apetytu i bólów kości.

Preparaty witaminy A znalazły zastosowanie w leczeniu ślepoty zmierzchowej, trudno gojących się ran. Jako środek pomocniczy do zwiększania odporności w przewlekłym nieżycie dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego. Witamina A wchodzi w skład preparatów złożonych, zawierających witaminy lub witaminy i minerały, stosowanych profilaktycznie w celu uzupełniania podaży witamin z pożywieniem.

więcej na ten temat: Witaminy

powrót do listy