Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Dlaczego śnimy?

Eros i Psyche

19-09-2008 09:00

Dlaczego śnimy?
Dlaczego śnimy?


Odpowiedź na to pytanie jest kwestią dyskusyjną i często zależy od tego, kogo zapytamy. Wielu naukowców twierdzi, że chociaż sam sen jest odmiennym stanem świadomości, to marzenia senne same w sobie są ubocznym produktem aktywności elektrycznej mózgu i wzorców fal mózgowych — wynikiem aktywności mózgu mającej na celu zregenerowanie organizmu podczas snu.


Wyładowania elektryczne stymulują neurony i w zależności od tego, gdzie dotrze impuls, przywoływane są różne obrazy. Na przykład jeśli stymulacji ulegną neurony w obszarze mózgu, który odpowiada za równowagę, może się przyśnić upadek i całe ciało może drgnąć przez sen, próbując utrzymać równowagę.

Jednakże nie wszyscy akceptują takie wyjaśnienie. Niektórzy psychoanalitycy, jak na przykład Freud, uważają, iż sny są ujściem dla podświadomych pragnień — również takich, które mogą być społecznie nie do przyjęcia — lub pozwalają rozwiązywać konflikty.


Według tych badaczy sny mają dodatkowe znaczenie, z którego śniący nie zdaje sobie sprawy. Każdy element snu symbolizuje najskrytsze pragnienia, konflikty i motywy. Chociaż sny rzeczywiście mogą mieć głębokie znaczenie psychologiczne, nie istnieje żaden sprawdzony i obiektywny sposób interpretacji ich znaczeń.

W wielu kulturach uważa się, że sny mają charakter proroctw lub pozwalają na kontakt ze światem duchowym. Nic dziwnego, że przykłada się do nich ogromne znaczenie i są interpretowane z całą powagą. W ten sposób sny mogą mieć bezpośredni wpływ na życie poszczególnych członków danej kultury, a nawet na całe społeczeństwo.

Inni twierdzą, że sny są bezpośrednim wynikiem doświadczeń życiowych i nieświadomą kontynuacją świadomych myśli i działań. Podczas snu człowiek może wyrażać niepokój lub zmartwienie dotyczące problemu, który jest obecny w jego życiu. Może być również w stanie rozwiązać ten problem, interpretując obrazy, myśli i emocji pochodzące ze snu.

Istnieją oczywiście jeszcze inne wyjaśnienia. Sny są nieustannie badane i interpretowane — tak przez zwykłych ludzi, jak i naukowców. Jednakże nikomu jeszcze nie udało się w pełni i w sposób naukowy wyjaśnić przyczyn, dla których mamy marzenia senne.

źródło: dr L. Warwick „Psychologia. Tajemnice ludzkich uczuć”; wyd. Septem

Czytaj też:  Sen i Bezsenność - Centra Wiedzy

powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Dlaczego śnimy?
Gość: Ba | 22:43 08.01.2011 | odpowiedz »
Ale bujdy
Gość: robertcb | 02:15 31.01.2011 | odpowiedz »
Bajki z tymi wyładowaniami elektrycznymi w neuronach. Owszem, takie zjawisko ma miejsce, jednak nie jest to nasza świadomość ani sny. Co do snów. Jesteśmy oprowadzani przez byty duchowe po równoległych wszechświatach, których istnienie przewiduje kwantowa teoria wielu światów Hugh Everetta III. Szczegółowe wyjaśnienie jest tu: http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html


zobacz także:

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej

Zapomniałam zażyć pigułkę antykoncepcyjną, co teraz?

13-09-2017 00:13

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana...

więcej

15 Technik wiarygodnych komplementów

04-11-2017 01:50

Nawet jeśli komplement jest naprawdę szczery, można będzie go nazwać udanym dopiero wtedy, gdy ktoś w niego uwierzy. Badania przeprowadzone w latach 50.ubiegłego wieku...

więcej