Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Bieganie. Mity i przesądy. Czy ludzie potrzebują konkretnych powodów, by biegać?

Fitness i Wellness

26-11-2017 20:24

Bieganie. Mity i przesądy. Czy ludzie potrzebu...
Bieganie. Mity i przesądy. Czy ludzie potrzebują konkretnych powodów, by biegać?


To pytanie dotyczy tak naprawdę motywacji. Każdy biegacz jej potrzebuje — nieważne, czy takim czynnikiem popychającym do działania będzie po prostu pragnienie osiągnięcia przyzwoitej kondycji fizycznej, chęć spędzenia czasu z przyjaciółmi postrzegającymi aktywność fizyczną w kategoriach towarzyskich czy marzenie o zdobywaniu najwyższych laurów. Każdy powinien mieć jakiś cel, nawet jeżeli w przypadku poszczególnych osób takie zamierzenia będą bardzo różne.


Trener, który zna się na swoim fachu, potrafi motywować podopiecznych, właściwie ich oceniając, przemawiając do ich inteligencji i pomagając im zrozumieć to, że dysponują zdecydowanie większym potencjałem, niż im się wydaje. Dobry szkoleniowiec umie też pokazać sportowcom sposoby na najskuteczniejsze wykorzystanie ich wrodzonych zdolności — niewykluczone, że zawodnik, który kiepsko radzi sobie podczas wyścigów rozgrywanych na dystansie 1 mili, okaże się zwycięzcą na dystansie 3 czy 10 mil.
W czasach, w których rozpoczynaliśmy rewolucję związaną z joggingiem, silną motywację do podejmowania aktywności fizycznej zapewniała rozpowszechniona w społeczeństwie świadomość tego, że bardzo wiele osób, zwłaszcza biznesmenów, zagrożonych jest chorobą wieńcową. Ataki serca były w tamtym okresie najczęstszą przyczyną zgonów.  W umysłach wielu osób tliła się myśl, że należy coś robić, żeby chronić się przed takimi problemami; wielu ludzi martwiło się tym w głębi ducha, ale nie podejmowało żadnych działań, gdyż nikt nie wiedział, co mogłoby tak naprawdę zapewnić ochronę przed tym zagrożeniem.
Gdy przedstawiliśmy ludziom koncepcję joggingu, a oni zrozumieli, że jest to znajdująca
się w zasięgu ich możliwości aktywność, która — w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin, takich jak chociażby tenis czy squash — nie powoduje poważnego i potencjalnie śmiertelnego obciążenia niezbyt sprawnych organizmów i serc, wiele osób ruszyło do działania.
W przypadku osób uprawiających jogging wyłącznie z chęci utrzymania dobrej formy świetnym
rozwiązaniem jest rozpoczynanie dnia właśnie od podjęcia takiej aktywności. Nawet jeżeli oznacza to konieczność wczesnej pobudki, poranne bieganie zapewnia pozytywny bodziec psychologiczny zmieniający podejście do pozostałej części dnia.
Ruszasz wtedy do swoich codziennych zajęć z myślą: „Fajnie, udało mi się już dzisiaj poruszać, dzięki czemu lepiej się czuję”.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać jogging wieczorem — jedynym problemem jest
fakt, że po ciężkim dniu trzeba się zmuszać do podjęcia wysiłku, a zatem pojawia się pokusa, by w niektóre dni po prostu odpuścić sobie ruch. Znikają również opisane powyżej dodatkowe korzyści psychologiczne.
Jeżeli człowieka prowadzącego siedzący tryb życia uda się zachęcić do codziennego biegania po 15 minut, błyskawicznie odzyska on sprawność. Wiem, że wiele spośród osób, które zaraziliśmy ideą joggingu w początkowej fazie popularyzacji tej aktywności, miało głowy nabite rozmaitymi amerykańskimi stwierdzeniami głoszącymi, jakoby w celu osiągnięcia postępów należało biegać godzinę dziennie.
Dezorientację tych ludzi potęgowały plany treningowe czołowych sportowców znajdujących się pod moją opieką, gdyż grafiki te przewidywały po 160 kilometrów biegania tygodniowo.
Przyszłym amatorom joggingu wmawiano również, że dopiero po pokonaniu trasy maratonu
będą mogli powiedzieć o sobie, iż są w formie.
Wszystkie te osoby udało się jednak uspokoić zapewnieniem, że już 15  minut biegania
dziennie wystarczy, by w ciągu 18 miesięcy podwoiła się wydolność ich układów krążenia.
Teraz wiadomo, że osoby uprawiające jogging mogą nawet umieścić w planie swojej aktywności fizycznej dni wypoczynkowe, a ruch nadal będzie im przynosił wymierne korzyści. Nie jest tajemnicą, że jeżeli ktoś wykonuje więcej pracy, uzyska lepsze wyniki, warto jednak zdawać sobie sprawę z istnienia zapewniającego mnóstwo frajdy minimum, które naprawdę leży w zasięgu każdego człowieka.

Źródło:  A.Lydiard. G.Gilmour. "Wbiec na szczyt" wyd. Septem

Czytaj też:  Bieganie - Centra Wiedzy
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Bieganie. Mity i przesądy. Czy ludzie potrzebują konkretnych powodów, by biegać?


zobacz także:

Fakty i mity treningu siłowego dla kobiet potwierdza i obala Dorian Łomża – trener personalny z Carolina Medical Center

20-10-2017 19:20

Każda kobieta dba o siebie i chce dobrze wyglądać. Chce czuć się dobrze sama ze sobą, tryskać energią i być okazem zdrowia. Wbrew pozorom siłownia jest idealnym...

więcej

EMS, czyli trening pod napięciem! Najbardziej efektywna metoda treningowa XXI wieku

29-09-2017 01:04

Trening EMS to innowacyjna metoda ćwiczeń, która wykorzystuje technologię impulsów elektrycznych na potrzeby sportu i fitnessu. Pozwala na budowanie kondycji,...

więcej

Sport to zdrowie! Ale czy wiemy, jak się odżywiać będąc aktywnym?

10-09-2017 00:06

W wakacje często jesteśmy aktywni i uprawiamy sport na świeżym powietrzu. Po urlopie warto kontynuować aktywny tryb życia, ponieważ ruch i wysiłek fizyczny wpływają...

więcej