Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Psychoterapia grupowa

Eros i Psyche

16-03-2015 00:13

Psychoterapia grupowa
Psychoterapia grupowa


Psychoterapia grupowa może budzić większy dystans niż psychoterapia indywidualna, ale z drugiej strony posiada ona wiele zalet, których nie ma psychoterapia indywidualna. Omówimy w tym miejscu zalety psychoterapii grupowej, ponieważ korzyści korzystania z indywidualnego kontaktu są zwykle bardziej oczywiste. O ostatecznym wyborze powinien decydować pacjent po omówieniu z psychoterapeutą wątpliwości związanych z obiema formami leczenia.

Psychoterapia indywidualna gwarantuje, że psychoterapeuta i cały czas sesji będą przeznaczone dla jednej osoby, nie daje jednak do dyspozycji grupy, czyli innych osób, które mogą dostarczać mu informacji na temat rozumienia jego problemów, na temat tego jak jest odbierany, na temat tego jak inni radzą sobie z podobnymi jak on problemami.

Przekonanie, że w doświadczanych trudnościach pomóc może tylko fachowiec często jedną z przyczyn kłopotów: założenie, że sami jesteśmy bezsilni wobec atakujących nas objawów, i że inne osoby nie mają nam w tym zakresie nic do zaoferowania zdecydowanie utrudnia życie.

W czasie leczenia grupowego najczęściej powtarza się sposób funkcjonowania danej osoby w realnym życiu: wchodzi ona w podobną rolę, ma podobny poziom aktywności, przeżywa podobne konflikty. Grupa terapeutyczna jest więc rodzajem laboratorium gdzie można analizować trudności na bieżąco, w oparciu o procesy rozgrywające się „tu i teraz”.

Sytuacja kontaktu indywidualnego chroni również przed rywalizacją o uwagę psychoterapeuty. Jest to sytuacja bardziej komfortowa, ale jednocześnie uczucia związane z rywalizacją, z porównywaniem się z innymi są jednym z ważniejszych aspektów którymi psychoterapia się zajmuje. Grupa daje możliwość bezpośredniego przyjrzenia się temu jak czujemy się rywalizując o czas i uwagę, oraz przeżycia doświadczenia, że rywalizacja jest możliwa, że nie jest destrukcyjna.

Psychoterapia grupowa ma przeważnie bardziej intensywny przebieg niż psychoterapia indywidualna. Ważne dla uzyskiwania wglądu zjawisko przeniesienia może się odbywać nie tylko w relacji do psychoterapeuty, ale również w relacji do pozostałych pacjentów w grupie, jaki i w relacji do grupy jako całości.
Psychoterapia wymaga mówienia o rzeczach, z którymi sobie nie radzimy, o tematach intymnych i osobistych. Zrozumiałe jest, że łatwiej jest to robić w obecności jednej osoby, niż w obecności grupy osób, których na dodatek się nie zna. Jednocześnie obawa przed szczerym mówieniem innym o sobie jest również źródłem informacji na własny temat. Dlatego wysiłek włożony w zrozumienie tego lęku daje duże korzyści. Proces terapii w grupie ma swoje tempo i psychoterapeuta nie wymaga od pacjentów, aby od samego początku poruszali trudne dla nich tematy. Początkowy okres psychoterapii jest najczęściej poświęcony wzajemnemu poznawaniu się i omawianiu lęku związanego z mówieniem o sobie, który jest w mniejszym, lub większym stopniu wspólny dla wszystkich członków grupy.

Opracowanie Krzysztof Bąk

Źródło: Psychoterapia.org

Czytaj też:  Psychoterapia. Co to jest i jak działa?
                   Różne podejścia psychoterapeutyczne
                   Rozpoczęcie psychoterapii
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Psychoterapia grupowa


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej