Kalendarium, 23-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Gdy boli ucho…

Zdrowie

24-09-2008 11:06

Gdy boli ucho…
Gdy boli ucho…


Przeziębienie, grypa oraz stany zapalne zatok, migdałków czy infekcje w obrębie nosa i gardła stanowią poważne zagrożenie dla ucha. Ostre zapalenie tego narządu powoduje dotkliwy ból, nasilający się przy każdym ruchu głowy. Szybka pomoc laryngologa likwiduje dolegliwość chroniąc przed trwałym pogorszeniem słuchu.

Zapaleniom ucha sprzyja wychłodzenie wskutek np. przeciągów. Chorobę powodują bakterie - paciorkowce i gronkowce - oraz wirusy, które najczęściej docierają do ucha środkowego z gardła poprzez trąbkę słuchową.

Zaglądamy do ucha
Ucho składa się z trzech części, stan zapalny może objąć każdą z nich.

    Ucho zewnętrzne: małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny, zakończony błoną bębenkową.

    Ucho środkowe: jama bębenkowa, zawierająca kosteczki słuchowe, połączone trąbką słuchową z gardłem.

    Ucho wewnętrzne: błędnik błoniasty, w którym znajduje się około 20 tys. słuchowych komórek, które odbierają dźwięki.


Gdy boli ucho zewnętrzne
Małżowina uszna choruje często wskutek podrażnienia i uszkodzenia naskórka, np. podczas nieumiejętnego czyszczenia ucha.

Objawy: małżowina swędzi, skóra staje się napięta, zaczerwieniona, pokryta wydzieliną. Powstaje obrzęk i ból, nasilający się podczas ruchów szczęki.

Domowa pomoc: chwilową ulgę przynosi rozgrzewający kompres albo nacieranie skóry za uchem amolem, spirytusem czy olejkiem kamforowym.

Jeżeli choruje ucho środkowe.

Zapalenia ucha środkowego

Przebiegają w różnoraki sposób: bywają wysiękowe i ropne, ostre i przewlekłe, często - powracające. Stanowią nagminną dolegliwość dzieci. Niemowlę sygnalizuje ból ucha dotykając je rączką. Jest przy tym niespokojne, płacze, krzyczy.

Objawy: silny ból, odczuwany w głowie za małżowiną uszną, nasilający się do momentu pojawienia się wycieku z ucha. Bólowi towarzyszy szum w ucho oraz pogorszenie słuchu. Choroba często rozpoczyna się nocą i towarzyszy jej wysoka gorączka, obniżająca się podczas dnia. Mogą pojawić się dreszcze, poty i bardzo złe samopoczucie.

Domowa pomoc: gdy ból staje się dokuczliwy można podać dziecku paracetamol w dawce, stosownej do wieku. Dorosły może wpuścić do ucha 5 kropli Antotalginu.

Jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Zapalenie ucha wewnętrznego
Odczuwanemu w głowie uporczywemu bólowi towarzyszą nudności, wymioty, czasami zawroty głowy. Przy ostrym zapaleniu może dojść do skrzywienia twarzy albo znacznego ograniczenia jej ruchomości po stronie chorego ucha.

Chory wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, nawet - transportu na ostry dyżur do szpitala.

Jak pomóc uchu?
Nie wolno zaniedbać żadnej postaci zapalenia ucha ani poprzestawać na doraźnym tłumieniu bólu - bo może dojść do powikłań, trwale upośledzających słuch. Tylko prawidłowe leczenie chroni przed komplikacjami.

    Dla obkurczenia błony śluzowej nosa i nosowej części gardła oraz przywrócenia drożności trąbki słuchowej podaje się krople do nosa.

    W większości zapaleń ucha niezbędne są dość duże dawki penicyliny /np. Ospen/ albo cefalosporyny /np. Oracef, dla dzieci Cedax/.

    Lekarz dobiera krople do ucha, np. z antybiotykiem oraz środkiem przeciwbólowym.

    Czasami konieczna jest paracenteza - czyli drobne nacięcie błony bębenkowej, chroniące przed samoistnym pęknięciem - najczęściej rozległym i zagrażającym powikłaniami. Przez nacięcie w błonie bębenkowej wypływa wysięk z jamy bębenkowej. Nacięcie goi się w ciągu kilku dni nie powodując pogorszenia słuchu.

    Jeżeli doszło do samoistnego przebicia błony bębenkowej - może być potrzebne długotrwałe leczenie, polegające na oczyszczaniu przewodu słuchowego z wydzieliny oraz zakraplaniu antybiotyku. Czasami nawet staje się konieczne operowanie ucha.

Małgorzata Kłeczek/linemed.pl

Czytaj też:  Uszy - bóle
                    Uszy - osłabienie słuchu


powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Gdy boli ucho…


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

22-01-2018 10:42

Trzustka odgrywa kluczową rolę w procesach trawiennych oraz wytwarza hormony. Bez niej prawidłowa przemiana materii w organizmie jest niemożliwa. Więc bądź dla niej dobry!

więcej