Kalendarium, 18-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

ABC antykoncepcji czyli Jeszcze nie teraz cz.3

Eros i Psyche

08-11-2010 10:01

Antykoncepcja
Antykoncepcja


Nie ma idealnej dla wszystkich metody zapobiegania ciąży, dlatego powinnaś znać wszystkie, by wybrać najlepszą dla siebie. Oto trzeci odcinek o antykoncepcji. Tym razem omawiamy m.in. najskuteczniejsze środki hormonalne.


Hormonalne środki antykoncepcyjne

Pigułka antykoncepcyjna w różnych rankingach słusznie wygrywa jako wynalazek, który dał prawdziwą wolność kobiecie. Przede wszystkim z powodu swej niezwykłej skuteczności w zapobieganiu ciąży.

Wieloskładnikowa pigułka
W największym skrócie: pigułka hamuje jajeczkowanie, a na dodatek tak zagęszcza śluz w szyjce macicy, że plemniki nie mogą przedostać się do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej, gdyby mimo tej blokady powstała. Pigułka daje więc podwójne zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą.

Popularność tabletek hormonalnych w rozwiniętych gospodarczo państwach jest ogromna, zwłaszcza po udoskonaleniu ich składu chemicznego, czyli zmniejszeniu dawek hormonów. Polki - jak wynika z ankiet - wciąż obawiają się niepożądanych skutków stosowania pigułki. Rzeczywiście, preparaty wieloskładnikowe, nawet jeśli należą do najnowszej generacji, zmieniają gospodarkę hormonalną w ciele kobiety. Wprowadzenie dodatkowej porcji syntetycznych estrogenów, progesteronu, gestagenu wywołuje efekt domina. Może się zmieniać poziom cukru we krwi, przemiana materii, retencja wody w organizmie. Dlatego dobór, dawkowanie, czas trwania kuracji muszą być stale kontrolowane przez lekarza-specjalistę po wnikliwym wywiadzie, a często dodatkowych badaniach. Może być bowiem tak, że pigułka wywoła depresję, bóle głowy, zaburzenia wątroby i krążenia.

Z drugiej jednak strony pigułka antykoncepcyjna może chronić przed niektórymi nowotworami czy endometriozą. Często stosuje się ją jako lek regulujący zaburzenia hormonalne, co prowadzi do wyregulowania cyklu miesięcznego, zaniku zespołu przedmiesiączkowego, skraca czas krwawień.

Zalety pigułki antykoncepcyjnej:

*  daje gwarancję, że nie zajdzie się w niepożądaną ciążę,

*   może mieć działanie lecznicze,

*   niekiedy poprawia wygląd: leczy trądzik, zapobiega przetłuszczaniu się włosów i skóry,

*   reguluje cykle miesiączkowe,

*   wymusza regularne wizyty u ginekologa.

Wady tabletki antykoncepcyjnej:

*   może powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych, z plamieniem, nadwrażliwymi piersiami, tyciem i depresjami włącznie,

*   wymaga dyscypliny, trzeba ją łykać codziennie; kiedy zapomni się o pigułce, trzeba ją połknąć najpóźniej w momencie, kiedy się o tym przypomni, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, zapominanie o tabletce przez kilka dni sprawia, że ochrona jest nieskuteczna,

*   nie mogą jej stosować kobiety mające problemy z ukladem krążenia, cukrzycą, zagrożone rakiem sutka, z chorą wątrobą i wysokim poziomem cholesterolu,

*   palenie papierosów wyklucza pigułkę!

*   tabletki hormonalne mogą wzmacniać lub osłabiać dzialanie wielu leków, ginekologa trzeba poinformować o prowadzonych równolegle kuracjach,

*   są dość drogie. 

Plasterek antykoncepcyjny
Ma podobny skład jak dwuskładnikowa pigułka, czyli syntetyczny estrogen oraz gestagen. Plasterek przykleja się raz w tygodniu np. na pośladek, ramię. Wtedy hormony stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Po trzech tygodniach następuje tydzień bez plasterka, w tym czasie pojawia się krwawienie.

 Zalety plasterka antykoncepcyjnego:

*   wysoka pewność antykoncepcji,

*   łatwiejsza aplikacja niż w przypadku pigułki, o której trzeba codziennie pamiętać,

*   ochrona przewodu pokarmowego i  wątroby.


Wady plasterka:

*   Takie same jak pigułki,

*   czasem plasterki wywołują uczulenia, podrażnienia skóry.


Zastrzyk domięśniowy
Jest to hormonalna antykoncepcja, stosowana raz na trzy miesiące. Tak długo preparat zawarty w zastrzyku hamuje owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy.

 Zalety zastrzyku domięśniowego:

*   nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu preparatu,

*   takie same jak pigułki.


Wady zastrzyku:

*   możliwe są bóle głowy, gorsze samopoczucie psychiczne,

*   zwiększa się ryzyko przytycia,

*   mimo gorszego samopoczucia, nie można odstawić leku,

*   takie same jak pigułki.

Minipigułka
Czyli pigułka jednoskładnikowa, która nie zawiera estrogenu, lecz niską dawkę gestagenu. Minipigułka najnowszej generacji przede wszystkim zagęszcza śluz w szyjce macicy, lecz również hamuje jajeczkowanie. Tym się różni od minipigułek poprzedniej generacji, które nie były tak skuteczne jak pigułki dwuskładnikowe.

Zalety minipigułki:

*   może być stosowana przez kobiety, które nie powinny zażywać pigułek z estrogenami,
 
*   mogą ją łykać kobiety palące papierosy,

*   jest bardzo skuteczna,

*   wymusza regularne kontrole u ginekologa.

Wady minipigułki:

*   wymaga dużej dyscypliny w stosowaniu - co do godziny. Kiedy się o tym zapomni, pigułka traci skuteczność,

*   krwawienia miesiączkowe mogą być nie tak regularne, jak przy pigułce dwuskładnikowej,
 
*   czasem powoduje nudności,

*   jest dość droga.

Rada prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza:
Hormonalną antykoncepcję polecam tym młodym kobietom, które współżyją często. Przypominam: są to preparaty silnie działające, muszą być podawane pod stałą kontrolą lekarza.

Nie dla młodych
Specjaliści nie polecają stosowania przez młodych, rozpoczynających współżycie ludzi:

Stosunek przerywany
Polegający na tym, że partner w ostatniej chwili przed wytryskiem wycofuje członek z pochwy. Niedoświadczonemu, bardzo pobudzonemu mężczyźnie, trudno zapanować nad własnymi odruchami w tym szczególnym momencie. Stałe praktykowanie stosunku przerywanego prowadzi do nerwic, rozdźwięków między partnerami. Poza tym nie daje żadnej pewności, ponieważ część plemników może wydzielić się wcześniej, przed wytryskiem.

A wystarczy jeden, żeby zapłodnić komórkę jajową. Specjaliści nie uważają stosunku przerywanego za formę antykoncepcji.

Spirala domaciczna
Jest bardzo skuteczna, lecz nie aplikuje się jej kobietom, które jeszcze nie urodziły dziecka. Powinien założyć ją lekarz ginekolog, po badaniach i przeprowadzonym wywiadzie z pacjentką. Nie każda kobieta może bowiem stosować spiralę. Na liście przeciwwskazań znajdują się:

*   przewlekłe stany zapalne narządów rodnych,

*   uczulenia na metal, który zawiera spirala,

*   przebyta ciąża pozamaciczna,

*   bardzo obfite miesiączki,

*   choroby serca,

*   choroby obniżające odporność.

Działanie spirali polega głównie na zmianie śluzu szyjkowego i niedopuszczaniu plemników do macicy. Wywołuje jałowy odczyn zapalny, który nie jest szkodliwy dla organizmu kobiety, ale utrudnia zapłodnienie, uniemożliwiając zagnieżdżenie się jajeczka. Jeśli spirala zawiera hormony, to ich działanie podobne jest do działania tych, które stosowane są do produkcji tabletek antykoncepcyjnych.

Przeciwnicy uważają spiralę za środek wczesnoporonny, lecz specjaliści zapewniają, iż nie ma tu mowy o poronieniu, ponieważ spirala nie dopuszcza do ciąży.

Zalety spirali:

*   Może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, a także palące papierosy.

*   Spirala z hormonem zapobiega endometriozie, zmniejsza ryzyko nowotworu trzonu macicy, łagodzi napięcie przed miesiączką i ból w czasie jej trwania (czasem powoduje zupełny zanik menstruacji).

Wady spirali:

*   Zwiększa ryzyko infekcji i stanów zapalnych dróg rodnych.

*   Może powodować nadmiernie obfite i bolesne miesiączki oraz plamienia między miesiączkami.

Barbara Viper

Źródło: Magazyn Skarb

Czytaj też: ABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz cz.1
                   ABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz cz.2
                   Czy to ciąża?
 


powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: ABC antykoncepcji czyli Jeszcze nie teraz cz.3
Gość: Klara | 14:27 11.04.2011 | odpowiedz »
Wydaje mi się, że jak pigułka jest dobrze dobrana, to skutków ubocznych nie odczuwamy. Wiadomo przez pierwsze 3 opakowania, może być różnie ponieważ nasza gospodarka hormonalna musi się przyzwyczaić do dostarczanych z zewnątrz hormonów. Ja biorę pigułki sylvie20 już od ponad roku i nie wyobrażam sobie innej metody antykoncepcyjnej niż pigułki. Jak dla mnie bardzo wygodna i skuteczna metoda.
Gość: blackagula | 15:03 28.03.2012 | odpowiedz »
Poszukujemy kobiet, które miały źle dobraną antykoncepcję hormonalną. Jeśli miałaś problemy zdrowotne związane z zażywaniem tabletek hormonalnych, zgłoś się do programu Miasto Kobiet: a.lubawska@tvn.pl 516444962


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej