Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Grzyby chorobotwórcze (wywołujące grzybice)

Zdrowie

24-03-2009 08:53

Grzyby chorobotwórcze
Grzyby chorobotwórcze


Mianem grzybic (mikoz) określa się choroby wywoływane przez grzyby. Patogeny grzybicze nazywamy mykomycetami. Grzyby patogenne natomiast to takie grzyby, które mogą zaszkodzić zdrowiu człowieka.


Wyróżniamy 3 grupy grzybów patogennych:

Dermatofity
Jak wskazuje nazwa grzybów (z gr. derma - skóra), dermatofity umiejscawiają się na skórze, paznokciach i we włosach. U niektórych pacjentów dają o sobie znać jedynie w postaci małych plamek przypominających piegi. Natomiast równie dobrze mogą spowodować rozległe uszkodzenia skóry, którym towarzyszy bolesny świąd.

Dermatofity powlekają skórę człowieka swoją plechą i odżywiają się żywymi komórkami skóry.
Grzyby z tego rodzaju często pojawiają się na stopach oraz w predysponowanych do tego fałdach skórnych, na przykład w pachwinach, na sromie czy pod pachami. Są sprawcami powszechnie występującej grzybicy stóp, którą niekiedy wywołują także drożdżaki. Potwierdza to tezę profesora dr. hab. Rietha, zgodnie z którą: „Te same grzyby mogą wywołać różne choroby, a różne grzyby mogą powodować te same objawy chorobowe".


Obecność dermatofitów na skórze jest dla człowieka bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, gdyż często powodują silny świąd - nie do wytrzymania. Jest też dobra wiadomość - na szczęście nie zagrażają życiu.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów dermatofitów: Epidermophyton fłoccosum, Microsporum canis, Trichophyton rubrum, Trichophyton verrucosum.

Drożdżaki
W ciągu ostatnich lat nauka znacznie pogłębiła swoją wiedzę na temat drożdżaków (zwłaszcza na temat gatunków z rodzaju Candida), a ich znaczenie w wielu dziedzinach medycyny wyraźnie wzrosło.
Najbardziej rozpowszechnionym drożdżakiem z tego rodzaju, ale nie jedynym patogennym grzybem, jest Candida albicans (dosłownie „białe drożdże"). Do najważniejszych drożdżaków z rodzaju Candida należą: Candida albicans, Candida glabrata, Candida guilliermondi, Candida krusei, Candida tropicalis.

Rozróżnienie poszczególnych gatunków z rodzaju Candida jest kluczowe w diagnostyce grzybic, gdyż różne leki przeciwgrzybicze działają w odmienny sposób na poszczególne grzyby. Na przykład szkodliwe Candida krusei oraz Candida glabrata znacznie gorzej reagują na nystatynę niż Candida albicans.
Niektóre gatunki, jak na przykład Candida parapsilosis, w doświadczeniach przeprowadzonych na zwierzętach ujawniły swoje działanie rakotwórcze. Inne, jak na przykład Candida albicans, najczęściej rozwijają się w jamie ustnej i w przewodzie pokarmowym człowieka - nie znajdziemy ich w przyrodzie. Niekiedy ten rodzaj drożdżaków osiada na przedmiotach w bezpośrednim otoczeniu człowieka, na przykład na szczoteczkach do zębów, szklankach itp.

Nie ulega wątpliwości, że drożdżaki są bezpośrednio odpowiedzialne za wywoływanie licznych chorób lub przynajmniej częściowo przyczyniają się do ich powstania.

Niekiedy lekarz wyjaśnia pacjentowi problem zakażenia grzybiczego, sugerując niejako, że grzyby są integralną częścią fizjologicznej mikroflory jelitowej. Owszem, drożdżaki z rodzaju Candida występują powszechnie, ale mogą się nimi zarazić jedynie osoby o obniżonej odporności. Jak wykazały badania przeprowadzone przez profesora dr. hab. Rietha, drożdżaki z rodzaju Candida nie należą do typowego składu flory jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego.

Pleśnie
Co prawda największych problemów przysparzają nam zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida, lecz nie należy lekceważyć działania pleśni. W tej grupie grzybów (między innymi) trzeba upatrywać głównych winowajców wywołujących reakcje alergiczne.

Najbardziej powszechnie występujące uczulenie na roztocza również pośrednio ma związek z pleśniami. Roztocza odżywiają się ludzkimi łuskami skórnymi. Jeśli wcześniej pleśnie zmieniły ich skład enzymatyczny, wówczas roztoczom łatwiej konsumować skórę.

Pleśnie dominują zwłaszcza w łazienkach. Rozwijają się jedynie w środowisku ciepłym i wilgotnym, szczególnie szybko tworzą zarodniki (spory), które człowiek wdycha, a w konsekwencji wywołują schorzenia alergiczne zwłaszcza ze strony narządów oddechowych.

Obok pleśni szkodliwych, jak na przykład Aspergillus niger, istnieją też nieszkodliwe, choćby te występujące w serach pleśniowych (pleśń szlachetna), w których gustują smakosze.

O tym, jak groźne mogą okazać się produkty przemiany materii wydalane przez grzyby, przekonano się w Anglii w 1960 roku. Wówczas w bardzo krótkim czasie padło 100 tysięcy indyczek i prawie 20 tysięcy kaczek i przepiórek. Badania laboratoryjne paszy wykazały obecność wielu gatunków grzybów z rodzaju Aspergillus. Najczęściej występującym gatunkiem jest Aspergillus flavus. Od niego pochodzi nazwa aflatoksyny (czyli mikotoksyny wytwarzane przez grzyby z tego rodzaju).

Aflatoksyny należą do najsilniej działających substancji rakotwórczych pochodzenia roślinnego. Są niezwykle odporne na wysokie temperatury. Nie dadzą się zniszczyć nawet w trakcie pieczenia. Występują powszechnie w produktach spożywczych, takich jak: mleko, przyprawy, wyroby mięsne, owoce, warzywa oraz różnego rodzaju orzechy.

Obok gatunka Aspergillus niger także grzyby z gatunku Aspergillus fumigatus są szczególnie niebezpieczne dla dróg oddechowych. Zagrożone są zwłaszcza osoby, które z racji wykonywanego zawodu na co dzień przebywają w piekarniach czy serowniach lub często stykają się z ziemią ogrodową.

Do najważniejszych gatunków pleśni należą: Aspergillus niger, Aspergillus flavus, Aspergillus fumigates, Mucor racemosus, Geotrichum candidum, Penicilinum notatum.

Źródło: P. Mohr „Grzybice"; wyd. AWM

Czytaj też:
Zatrucia pokarmowe - Salmonelloza
Objawy infekcji grzybicznychpowrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Grzyby chorobotwórcze (wywołujące grzybice)
Gość: ja | 19:01 29.10.2009 | odpowiedz »
Bardzo to sexiaste.;dd


zobacz także:

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego

04-12-2017 00:41

Palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna, nadmierny stres czy złe odżywianie – to prosta droga do wielu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

więcej

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej