Kalendarium, 23-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Gardłowa sprawa

Zdrowie

08-01-2018 01:37

Gardłowa sprawa
Gardłowa sprawa


Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

Sezon chorobowy trwa w najlepsze. Zimno zabija zarazki (dlatego mrozimy jedzenie w zamrażarce), toteż zbyt ciepła zima jeszcze bardziej sprzyja przeziębieniom i grypie. To najczęstsze przyczyny kaszlu i chrypki. Chrypka bywa także skutkiem nadużywania głosu czy alkoholu, przebywania w zadymionym pomieszczeniu lub na zbyt suchym powietrzu. Towarzyszy jej ból przy mówieniu, a niekiedy tymczasowy zanik głosu. Dzieje się tak, gdyż struny głosowe nie mogą stykać się prawidłowo na skutek obecnego w krtani stanu zapalnego.

Krótkotrwała chrypka jest najczęściej niegroźna i nie wymaga konsultacji lekarskich, ale jedynie odpoczynku dla nadwerężonego gardła. W czasie choroby trzeba przede wszystkim ograniczyć do minimum używanie głosu. Należy też unikać dymu papierosowego i napojów alkoholowych, a pomieszczenie, w którym przebywamy, trzeba krótko, ale intensywnie wietrzyć. Zbawienny wpływ mają inhalacje, które można zrobić samemu w domu. Oczyszczą one drogi oddechowe z wydzieliny, a także nawilżą przesuszoną błonę śluzową.

Pomogą też tabletki do ssania z szałwią, tymiankiem lub rumiankiem. Ratunkiem mogą być również zaparzone nasiona lnu lub siemienia lnianego. Mają dużo substancji śluzowych, dzięki czemu łagodzą podrażnienia i przesuszenie śluzówki gardła. Ciepłe okłady na szyję też powinny przynieść ulgę. Jeżeli mimo stosowania tych środków chrypka nie mija, trzeba iść do lekarza. W przypadku poważniejszej infekcji nie obejdzie się bez antybiotyku.

Chrypka nietypowa
Przewlekła chrypka może mieć też mniej oczywiste i poważniejsze przyczyny. Jeśli trwa nieprzerwanie około miesiąca, jej powodem mogą być takie choroby, jak: zapalenie krtani i tchawicy, niedoczynność tarczycy lub nawet nowotwór, nie tylko gardła i krtani, lecz także płuc. Dlatego zwłaszcza palacze – grupa wyjątkowo narażona na kłopoty związane z układem oddechowym – powinni mieć się na baczności, jeśli chrypka nie ustępuje przez dłuższy czas.

Jeśli byliśmy chorzy i gardło leczyliśmy zgodnie z zaleceniami, a mimo to problemy nie mijają, być może problem leży gdzie indziej. Na przykład na żołądku. Chrypka bywa nietypowym objawem choroby refluksowej. Kwaśna treść żołądka cofa się i trafia do przełyku, podrażnia delikatną krtań i wywołuje zachrypnięcie głosu.

Krtań jest odpowiedzialna nie tylko za mowę, ale poprzez to, że usytuowana jest na skrzyżowaniu drogi oddechowej i pokarmowej, zapobiega zachłyśnięciu się w trakcie jedzenia (dlatego osoby, które przewlekle chorują na gardło, mogą częściej się krztusić). Gdy więc oprócz chrypki miewasz uczucie pieczenia w żołądku, zamiast brać tabletki na gardło, zajmij się swoją dietą lub idź do gastrologa.

Wykrztuś to
Kaszel, który niekiedy występuje razem z chrypką, to odruch obronny organizmu, służący oczyszczeniu dróg oddechowych. Receptory kaszlowe ulokowane wokół strun głosowych mogą być podrażniane przez bakterie, kurz, alergeny, kawałki jedzenia lub wydzielinę z oskrzeli.

Właśnie ze względu na obecność wydzieliny kaszel dzieli się na mokry i suchy. Mokry powstaje wówczas, gdy dopadnie nas jeden z drobnoustrojów wywołujących grypę lub przeziębienie, przed którymi organizm broni się, wytwarzając w drogach oddechowych barierę w postaci wydzieliny śluzowej. Wraz z zarazkami jest ona transportowana w kierunku gardła i „wyrzucana” przez usta (lub przez nos – w przypadku kataru), dzięki czemu organizm się oczyszcza.

Mokry kaszel jest więc dobroczynny dla organizmu, w przeciwieństwie do kaszlu suchego. Ten potrafi być długotrwały i męczący. Co prawda też powstaje jako skutek podrażnienia receptorów, jednak nie w wyniku obecności wydzieliny, więc nie pełni funkcji oczyszczania. Za podrażnienie odpowiedzialne są niekiedy alergeny lub mikroorganizmy. Dlatego jeśli uparcie kaszlemy, choć nie jesteśmy przeziębieni ani chorzy na grypę, na wszelki wypadek lepiej zgłosić się do lekarza, żeby ustalić, czy nie mamy alergii.

Jeśli w pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu, na ścianach jest grzyb, a w powietrzu zbyt duża wilgoć, istnieje spore ryzyko, że problemy z układem oddechowym biorą się właśnie z wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Jaki to kaszel?
Kaszel może być nie tylko oznaką sezonowych infekcji, ale też poważniejszych chorób. Po jego rodzaju, a także po charakterystyce odkrztuszanej wydzieliny można rozpoznać przyczynę zakażenia.

Jeśli wydzielina ma białawy kolor, winne chorobie są prawdopodobnie wirusy; jeśli zaś robi się żółtozielonkawa, świadczy to najczęściej o nadkażeniu bakteriami. Bardzo niepokojącym objawem, z którym należy natychmiast udać się do lekarza, jest wykrztuszanie wydzieliny z krwią – może ona świadczyć o gruźlicy, która jest wciąż aktywna, albo o nowotworze płuc. Długotrwały kaszel, najpierw suchy, a potem mokry, połączony z gorączką i dusznościami może być objawem zapalenia płuc.

Jeśli cierpimy na kaszel świszczący i suchy, a jednocześnie mamy trudności z oddychaniem, powinniśmy zbadać się w kierunku astmy. Wysoki, charakterystycznie „piejący” kaszel może być także objawem kokluszu, na który choruje coraz więcej osób.

Za kaszel odpowiedzialne są nie tylko wirusy i bakterie. Również alergeny mogą być jego przyczyną, a na dłuższą metę powodować zapalenie oskrzeli. Natomiast tzw. kaszel palacza wywołuje długotrwałe narażenie na dym tytoniowy.

Dopiero po rozpoznaniu, jaki rodzaj kaszlu nam doskwiera, możemy podjąć kurację, gdyż każdy z nich leczy się w inny sposób. Kaszel mokry wspomagamy, a suchemu przeciwdziałamy. W przypadku kaszlu mokrego podajemy leki odpowiednie do rodzaju infekcji, na przykład przeciwgrypowe i przeciwzapalne. W przypadku dużej ilości gęstej wydzieliny w oskrzelach można sięgnąć po leki wykrztuśne.

Można też stosować naturalne lekarstwa, np. syrop z cebuli (posiekaną drobno główkę cebuli zasypujemy na noc cukrem). Natomiast kaszel suchy staramy się raczej zatrzymać, podając leki łagodzące podrażnienie receptorów i eliminujące odruch kaszlu. W przypadku zarówno kaszlu mokrego, jak i suchego ulgę może przynieść napar z tymianku, a także 10-30-minutowe inhalacje z dodatkiem rumiankowego naparu. Warto też utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju (przyda się wtedy nawilżacz powietrza lub mokre ręczniki rozłożone na kaloryferze).

W lekkim kaszlu mogą pomóc cukierki przeciwkaszlowe lub herbata słodzona miodem, a także zwykłe cukierki lub słodki płyn. Gdy drażniący kaszel pojawia się w nocy, można ułożyć wyżej poduszkę – powinno to ułatwić oddychanie. Natomiast najlepszą domową metodą na zapobieganie dolegliwościom gardła jest odpowiednie zimowe ubranie, a przede wszystkim ciepły szalik.

Źródło: ROSSnet
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Gardłowa sprawa


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

22-01-2018 10:42

Trzustka odgrywa kluczową rolę w procesach trawiennych oraz wytwarza hormony. Bez niej prawidłowa przemiana materii w organizmie jest niemożliwa. Więc bądź dla niej dobry!

więcej