Kalendarium, 24-09-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Anoreksja... seksualna

Eros i Psyche

12-09-2008 09:13

Anoreksja seksualna
Anoreksja seksualna


Brak pożądania seksualnego, według Światowej Organizacji Zdrowia, jest schorzeniem ujętym na liście patologii w dziale dysfunkcje seksualne. Ten brak zainteresowania zaangażowaniem się w seks, czy to spowodowany przez przyczyny medyczne, czy też fizjologiczne (problemy w zakresie układu endokrynologicznego, zaburzenia hormonalne, niewydolność nerek czy terapia lekami) albo też psychologiczne (na przykład bardzo restrykcyjne wychowanie lub niska samoocena), jest bardzo często związany ze stylem życia osoby cierpiącej na apatię seksualną.


Różne postacie anoreksji
Oprócz anoreksji związanej z odżywianiem, istnieje także coś, co znane jest jako anoreksja seksualna, w której przyjemność stanowi synonim nudności, tzn. stan nieprzyjemnych doznań, gdzie samo słowo „seks" kreuje panikę, a słowo „pożądanie" zostaje zastąpione zwrotem „nie jestem zainteresowany".
Takie nienormalnie słabe zainteresowanie seksem, które przez amerykańskiego badacza Patricka Carnesa nazwane zostało anoreksją seksualną oznacza, że dana osoba nie poszukuje kontaktów seksualnych, nawet jeżeli one są dostępne, oraz utrzymuje swoją zdolność reakcji pod ścisłą kontrolą.


Stres, bycie osobą ekstremalnie zajętą obowiązkami w pracy i obowiązkami rodzinnymi oraz niezdolność do przeciwstawienia się problemom generowanym przez takie sytuacje, często wyjaśnia utratę apetytu seksualnego.

Apatia seksualna nie dotyczy jedynie braku zainteresowania odbyciem stosunku, lecz obejmuje też brak zainteresowania jakimikolwiek praktykami seksualnymi, są to m.in.: masturbacja, posiadanie myśli erotycznych, marzeń czy fantazji seksualnych. Takie osoby nie uważają nikogo za postać atrakcyjną seksualnie, zwłaszcza kogoś, kto mógłby stać się ich partnerem seksualnym, ale jednocześnie też nie odczuwają żadnej frustracji z powodu niemożności puszczenia wodzy swej seksualności. Aby dokonać oceny, czy stanowi to problem, należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Liczba odbytych przez taką osobę stosunków seksualnych nie stanowi pojedynczego wskaźnika lub tez czynnika determinującego.

Przyczyny
Takie wysoce negatywne perspektywy, które sprawiają, że osoba cierpiąca zwraca się ku stereotypowym rodzajom zachowań lub nawyków, często stanowią wytwór niewłaściwego wychowania seksualnego, które narzuciło ścisłe rygory w sferze życia seksualnego danej osoby. Mozę to obejmować przekonanie, iż to jedynie mężczyzna jest tą stroną, która powinna inicjować seks, kobieta z kolei jest tą stroną, która może lub powinna odrzucać jego zaloty lub tylko czekać, istnieje tylko jedna droga w sferze seksu: najważniejszą rzeczą jest, aby mężczyzna miał orgazm.

Niektóre osoby mają irracjonalne obawy dotyczące różnych rodzajów aktywności seksualnej, niekiedy kwalifikowanych jako fobie seksualne. W pewnym momencie życia osiągają one punkt, w którym stają się awersją seksualną. Juz samo myślenie o pewnych czynnościach seksualnych wystarcza, by osiągnąć intensywne reakcje fizyczne, takie jak wzrost częstości akcji serca, intensywne pocenie się, napięcie mięśniowe, nudności itd.

Stosownie do stwierdzeń seksuologów, pożądanie seksualne jest zjawiskiem o podłożu psychologicznym, powstającym w oparciu o struktury znajdujące się w mózgu i regulowane jest za pomocą neurotransmiterów, które albo nasilają je, albo też hamują. Nie jest to zatem sprawa prosta lub zachodząca jedynie w sposób mechaniczny, ponieważ będąc zjawiskiem, które może być sterowane przy pomocy umysłu, anoreksja seksualna jest często związana z osobistymi doświadczeniami i wiemy, że jest ich tak wiele, jak wielu jest ludzi.
Często okazuje się też, że problem ten nie jest skojarzony z jakąś określoną kwestią, lecz raczej ze zbiorem specyficznych sytuacji, które się wydarzyły i które mogą się wydarzyć, jak również z obecnością pewnych niedoborów hormonalnych.

Źródło: „Encyklopedia zdrowia. Życie seksualne” wyd. Bellona

Czytaj też:
Sekrety gry wstępnej
Seks oralny

Erotyczny masaż stóp
powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Anoreksja... seksualna
Gość | 20:52 18.09.2008 | odpowiedz »
super artykul. oby takich wiecej


zobacz także:

Zapomniałam zażyć pigułkę antykoncepcyjną, co teraz?

13-09-2017 00:13

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana...

więcej

Antykoncepcyjny niezbędnik wakacyjny

15-07-2017 03:33

Wakacje w pełni! Słońce i wolny czas mają na nas znaczący wpływ – często stajemy się bardziej beztroskie i skłonne do szaleństwa. Nie ma w tym nic złego,...

więcej

Czego neuroplastyczność uczy nas o pociągu seksualnym i miłości. Nabywanie gustów i zamiłowań

13-06-2017 11:21

Ludzie wykazują niezwykły stopień seksualnej plastyczności w porównaniu do innych stworzeń. Różnimy się tym, co chcemy robić z naszymi partnerami podczas...

więcej