Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Jak możesz pomóc partnerowi choremu na depresję?

Eros i Psyche

21-11-2008 11:14

Depresja najbliższej osoby
Depresja najbliższej osoby


Osoba chora na depresję może do tego stopnia skupiać się na swoich pesymistycznych myślach i uczuciach, że stają się one jej normalnym nastrojem. Nie można się od nich uwolnić. Dla chorych wszystko ma wady -jakby tkwili w kurczącej się, męczącej czarnej skrzynce mentalnej.


Chcesz zrozumieć chorego i pomóc mu. Zatem słuchaj uważnie, co mówi. Ale pilnuj się, żeby nie dać się wciągnąć w jego pesymistyczną czarną skrzynkę. Jeśli kochasz chorego na depresję i łączy Was wspólna przeszłość, jest to znacznie bardziej prawdopodobne, bo masz więcej empatii i bardzo chcesz pomóc. Prawie chcesz poczuć jego ból. Ale pomyśl - jaki wtedy byłby z Ciebie pożytek?

Jak możesz pomóc swojemu partnerowi?


 • Zadbaj o to, by Twój partner wiedział, że się o niego troszczysz i jesteś przy nim.
 • Pilnuj własnych granic i powiadom o tym partnera. Na przykład wtedy, gdy zadzwoni do Ciebie z jakąś płaczliwą opowieścią w chwili, kiedy naprawdę nie możesz rozmawiać, powiedzmy w pracy. Powiedz, kiedy możesz oddzwonić albo zająć się nim czy porozmawiać osobiście. Musisz mieć pewność co do tego, gdzie są wyznaczone Twoje granice, ponieważ Twój partner w depresji nie posiada żadnych granic.
 • Musisz sobie uświadomić, że osoba cierpiąca na depresję spędza mnóstwo czasu, zastanawiając się, jak się czuje. Czy Ci się to podoba, czy nie, raczej nie masz na to wpływu. Pomóż mu w zorganizowaniu sobie życia.
 • Pomóż partnerowi stawiać sobie niewielkie i realistyczne cele, co pozwoli mu zachować poczucie odpowiedzialności. Poważniejsze zadania mogą się wydawać przytłaczające, zatem zachęcaj do dzielenia ich na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia. Gdy depresja jest naprawdę poważna, nawet drobiazgi wydają się być zadaniami nie do wykonania. Możesz się spodziewać, że nie uda się osiągnąć tego, co zaplanowaliście - ale nie zdradzaj się z tym. Uszanuj to, że Twój partner się stara, i powiedz coś optymistycznego w ramach zachęty.
 • Unikaj usprawiedliwiania zachowania partnera. Unikaj pokazywania prostych rozwiązań. Jeśli to zrobisz, dasz choremu przyzwolenie na trwanie w poczuciu beznadziei i na postrzeganie siebie jako niepełnosprawnej ofiary.
 • Unikaj też traktowania partnera jak dziecka i robienia mu wymówek. Łatwiej to powiedzieć, niż wykonać, gdy czujesz złość i rozczarowanie. Może sądzisz, ze wiesz lepiej (i możliwe, że to prawda), ale jeśli to powiesz, tylko zwiększysz poczucie beznadziei partnera.
 • Mimo beznadziejnego nastroju, osoba w depresji musi zachować jakąś odpowiedzialność za własne życie.
 • Unikaj stów: „Nie martw się". Większość osób skupia uwagę na głównym czasowniku w zdaniu. Zatem jeśli mówisz: „Nie martw się", do adresata dociera: „Martw się". Możesz zmienić akcent, mówiąc: - Widzę, że możesz być zmartwiony, ale (dasz radę przez to przejść). Użycie stówka „ale" jest tu przydatne, bo umożliwia dostrzeżenie uczuć i dodanie czegoś optymistycznego.
 • Uważaj na ton swojego głosu.
 • Nie musisz wyzbywać się empatii, ale niech Twój głos będzie pozytywny i dość „konkretny". Brzmienie pełne empatii i słowa: „Wiem, musi ci być okropnie" albo „Naprawdę rozumiem, jak się czujesz" zachęcają tylko do częstszych narzekań. Jedyne, co osiągniesz, to przedłużenie pesymistycznego nastroju i ciągłe powtarzanie tego samego, a możliwe, że dasz się wciągnąć w ten pesymizm.
 • Zwróć uwagę na słowa, jakich używa chory, i podważaj je, gdy popada w pesymizm. W ten sposób możesz podważyć jego pesymistyczny nastrój i pomóc mu się z niego uwolnić dzięki odwróceniu uwagi. Osoby cierpiące na depresję bardzo często generalizują. Mówią o „wszystkim" i „w ogóle", używając szerokich, uogólnionych określeń. Możesz się temu sprzeciwić, żądając konkretów.
On mówi: To nie ma sensu.
Ty odpowiadasz: Co nie ma sensu?

On mówi: Moje życie jest do bani.
Ty odpowiadasz: Dlaczego sądzisz, że jest do bani?

On mówi: Nic nie umiem zrobić dobrze. Wszystko idzie źle. Nikogo nie obchodzę.
Ty odpowiadasz: Kogo konkretnie nie obchodzisz? Co konkretnie jest stratą czasu? Dlaczego tak uważasz? Z czym konkretnie sobie nie poradzisz?

Choć choremu na depresję się to nie spodoba, będzie zmuszony do przerwania swoich czarnych myśli i odpowiedzi. Może uda mu się też dostrzec, że to, co mówi, niekoniecznie jest tym, co ma na myśli. Będzie musiał rozszerzyć swoją wypowiedź lub wyrazić ją innymi słowami, albo z niej zrezygnować. Tak czy owak, negatywne nastawienie zostanie na chwilę przerwane, na czym oboje skorzystacie.

Źródło: Caroline Carr „Życie w cieniu depresji. Depresja Twojej drugiej połówki" ; wyd. Sensus

Czytaj też:
Dlaczego pojawia się depresja?
EEG Biofeedback- metoda leczenia depresji.
Depresja - Centra Wiedzy

powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Jak możesz pomóc partnerowi choremu na depresję?
Gość: majk | 20:10 31.03.2010 | odpowiedz »
nie chce mi się żyć ,od 2 lat cierpie na depresje biore 3 rodzaje leków przepisanych przez lekarza ,przytyłem 30 kg,mam dosyć tego
Gość | 15:58 10.01.2016 | odpowiedz »
trudna sprawa i trudne leczenie zachodzę w głowę jak pomóc mojemu synowi leczy się od ponad trzydziestu lat szpital leki nic nie pomaga jestem zdruzgotana


zobacz także:

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej

Zapomniałam zażyć pigułkę antykoncepcyjną, co teraz?

13-09-2017 00:13

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana...

więcej

15 Technik wiarygodnych komplementów

04-11-2017 01:50

Nawet jeśli komplement jest naprawdę szczery, można będzie go nazwać udanym dopiero wtedy, gdy ktoś w niego uwierzy. Badania przeprowadzone w latach 50.ubiegłego wieku...

więcej