Kalendarium, 18-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Kalendarzyk małżeński

Eros i Psyche

13-12-2015 00:42

Kalendarzyk małżeński
Kalendarzyk małżeński


Podstawą naturalnej regulacji poczęć, czyli tzw. kalendarzyka małżeńskiego, jest znajomość cyklu miesiączkowego kobiety. Jakie są plusy i minusy tej metody antykoncepcji? Przeczytaj!

Cykl miesiączkowy ma dwie fazy: pierwszą, zwaną folikularną i drugą - lutealną. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki, a średni czas trwania jednego cyklu miesiączkowego wynosi 28 dni. Około 14. dnia cyklu występuje owulacja, czyli jajeczkowanie, zaraz po nim rozpoczyna się druga faza cyklu. Od momentu wystąpienia miesiączki mamy już kolejny cykl i cały proces się powtarza. Długość cyklu może ulegać dość istotnym zmianom. Pierwsza faza cyklu może się dowolnie wydłużać, nawet do kilkudziesięciu dni i dłużej w skrajnych przypadkach. Natomiast druga faza cyklu jest stała i rzadko trwa dłużej niż 18 dni.

Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 12 do 24 godzin w ciągu całego cyklu. To bardzo krótki czas i na podstawie znajomości cyklu od dawna ludzie próbują wpływać na prokreację.

Metoda zapobiegania ciąży zwana kalendarzykiem małżeńskim opiera się na 12-miesięcznej obserwacji cyklu. Na tej podstawie obliczamy dni płodne: od najkrótszego cyklu w roku odejmujemy 20, np. 25 - 20 = 5, tzn., że pierwszy płodny dzień to 5. dzień cyklu, następnie od najdłuższego cyklu odejmujemy 11, np. 32 - 11 = 21, co oznacza, że ostatni płodny dzień w cyklu to dzień 21. Oznacza to konieczność wstrzemięźliwości seksualnej pomiędzy 5. a 21. dniem cyklu.

Inną odmianą naturalnej regulacji poczęć jest tzw. metoda termiczna. Zaobserwowano, że w pierwszej fazie cyklu podstawowa temperatura ciała jest niska, a podnosi się tuż po owulacji (około 0,5 stopnia). Podstawową temperaturę ciała mierzy się rano, tuż po przebudzeniu, w pochwie lub jamie ustnej. Powinno się używać jednego, przeznaczonego do tego celu termometru i zapisywać codziennie wyniki na specjalnym diagramie. Dni płodne rozpoczynają się 6 dni przed skokiem temperatury i utrzymują się do trzech dni po skoku. Oczywiście, wcześniej niezbędna jest co najmniej 6-miesięczna obserwacja cyklu. Niestety, na wartość temperatury mogą wpływać wszelkie choroby infekcyjne przebiegające ze wzrostem temperatury, brak snu, wysiłek fizyczny, wypity alkohol.

Kalendarzyk małżeński oraz metodę termiczną można wzbogacić o obserwację śluzu w okolicy przedsionka pochwy. W okresie owulacji śluz jest obfity, ciągliwy, przezroczysty, wyglądem przypomina białko jajka. Po upływie czterech dni od szczytowego objawu śluzu kończy się okres płodności. Jednak ustalenie, kiedy rozpoczyna się okres płodny nie jest wcale proste. Na wygląd śluzu wpływają infekcje dróg rodnych, współżycie, a nawet kosmetyki do higieny intymnej.

W podsumowaniu chciałabym w punktach przedstawić zalety i wady naturalnych metod regulacji poczęć.

Zalety:

    brak ubocznych efektów i ingerencji w organizm.
    brak kosztów

Wady:


    zawodność, wskaźnik Pearla wynosi średnio 25.
    długi okres wstrzemięźliwości seksualnej.

Renata Banach

Źródło: rossnet

Czytaj też:  Antykoncepcja - Centra Wiedzy
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Kalendarzyk małżeński


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej