Kalendarium, 18-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Antykoncepcja - Metody naturalne

Eros i Psyche

04-11-2012 03:04

Antykoncepcja
Antykoncepcja


To metody oparte na znajomości swojego organizmu, polecane głównie zdyscyplinowanym i bardzo uważnym kobietom. Najlepiej stosować je łącznie w celu zwiększenia prawdopodobieństwa trafnego rozpoznania dni płodnych i niepłodnych.

Polegają głównie na obserwacji cyklu miesięcznego i określeniu okresu płodnego. Należy pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety przez kilkadziesiąt godzin – nawet do 5 dni. Oznacza to, że kobieta chcąca zabezpieczyć się przed ciążą powinna przestać współżyć co najmniej na pięć dni przed owulacją. Przewidzenie owulacji na kilka dni przed jest trudne i dlatego skuteczność metod w pierwszym okresie cyklu jest bardzo mała. Po ustaleniu momentu owulacji, należy odczekać około 24 godzin, by komórka jajowa straciła zdolność do zapłodnienia.
Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. Okres ten liczony jest od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia (pierwszy dzień cyklu), do dnia poprzedzającego następne krwawienie (ostatni dzień cyklu). Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w cyklu miesiączkowym są kontrolowane przez hormony wytwarzane przez jajniki:

1. Estrogen - powoduje wzrost błony śluzowej macicy, a jednoczenie „informuje” organizm, kiedy dojrzewająca komórka zostanie uwolniona z jajnika. Zwykle następuje to w połowie cyklu i określane jest jako jajeczkowanie (owulacja).

2. Progestagen - wydzielany w drugiej połowie cyklu kontroluje dalsze zmiany zachodzące w błonie śluzowej macicy, przygotowując ją do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli w ciągu cyklu nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonów obniża się, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i zostaje wydalona z organizmu. Właśnie ten proces stanowi istotę krwawienia miesiączkowego.

Do metod naturalnych zaliczana jest metoda termiczna (wskaźnik Pearla: 1 – 20). Polega ona na systematycznym, codziennym mierzeniu i dokładnym zapisywaniu temperatury ciała (tuż po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka, zawsze tym samym termometrem). Na początku stosowania metody termicznej najlepiej przez co najmniej sześć cykli współżyć tylko po owulacji.
U zdrowej kobiety w czasie jajeczkowania temperatura ciała nieznacznie spada, a następnie podnosi się nawet do 37,5°C utrzymując się na takim poziomie w drugiej połowie cyklu. Po upływie pierwszych trzech dni od owulacji rozpoczyna się okres niepłodny. Dzień owulacji można zauważyć jako skok temperatury do poziomu ponad 37°C. Okres zalecanej wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych to pięć dni przed owulacją oraz cztery dni po niej.

Inną naturalną metodą jest metoda objawowa Billingsów - ocena śluzu szyjkowego (wskaźnik Pearla: 1 - 25), opierająca się na obserwacji śluzu szyjki macicy. Obserwacja śluzu musi być prowadzona regularnie - codziennie i uważnie. Polega ona na pobieraniu (po umyciu rąk) fragmentu śluzu z przedsionka pochwy na opuszek palca lub na płatek ligniny.
Tuż po miesiączce ilość naturalnej wydzieliny jest niewielka - jest to okres zwany fazą suchą. Śluz ma wtedy kolor biały i postać maleńkich, nieciągnących się grudek. Bezpośrednio przed, jak i po owulacji, czyli w środku cyklu, poziom estrogenu w organizmie kobiety osiąga największy poziom, a wydzielina gruczołów śluzowych w macicy zmienia się. Początek fazy płodnej rozpoczyna się, gdy kobieta może wyczuć narastającą wilgotność w obrębie pochwy i przedsionka pochwy. Śluz z matowego staje się wtedy przejrzysty i lepki. Wydzielina ta nie tylko reguluje wędrówkę plemników, ale także odżywia je. Jest podobna do surowego białka kurzego i łatwo daje się rozciągać tworząc długie nitki. Objawy te najczęściej trwają trzy dni, zaś najbardziej płodnym jest ostatni dzień, w którym śluz posiada wyżej opisane cechy (tzw. szczyt płodności). Zapłodnienie jest możliwe w ciągu trzech dni po szczycie.

Nie można stwierdzić, czy szczyt płodności już minął tak długo, jak utrzymuje się uczucie śliskości. Dzień szczytu można rozpoznać tylko w dniu następnym, gdy śluz zmieni się wyraźnie i zniknie odczucie śliskości u wejścia do pochwy.
 
Cechy śluzu, w zależności od fazy cyklu miesięcznego:

        śluz estrogenny (okołoowulacyjny)            śluz gestagenny (poowulacyjny)

        przejrzysty                                                  nieprzejrzysty

        szklisty                                                        mętny, kłaczkowaty, gęsty

        ciągnący się                                                nie ciągnący się

        daje uczucie wilgotności w pochwie           nie ma uczucia wilgotności w pochwie

        śliski lepki                                                    nie śliski

 
Wady i zalety metod naturalnych

Metody te wymagają większej samodyscypliny niż inne środki. Nie powinny być polecane nastolatkom, kobietom karmiącym piersią, osobom o nieregularnych cyklach fizjologicznych czy wchodzącym w wiek przekwitania. Zaletą metod naturalnych jest fakt, iż nie wymagają ponoszenia kosztów, recept ani wizyt lekarskich. Są bezpieczne i nie niosą żadnego zagrożenia dla zdrowia, bo nie ingerują w pracę organizmu.

Źródło: www.swiadomerodzicielstwo


Czytaj też:  Czy to ciąża?
                    Gdy nie ma miesiączki
                    Miesiączka - Zaburzenia
                    ABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz - cz.1
                    Antykoncepcja - Centra Wiedzy

Obejrzyj też :Linemed TV- Pytania do specjalisty

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Antykoncepcja - Metody naturalne


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej