Kalendarium, 18-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

ABC antykoncepcji czyli Jeszcze nie teraz cz.2

Eros i Psyche

04-11-2010 10:09

Antykoncepcja
Antykoncepcja


Jest wiele sposobów antykoncepcji, choć nie ma metody idealnej, równie dobrej dla wszystkich. Oto metody mechaniczne i chemiczne.

Metody mechaniczne

Są to metody sztuczne. Polegają na stworzeniu mechanicznej bariery między plemnikami a komórką jajową.

 Prezerwatywa
Jest najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży, zwłaszcza wśród osób rozpoczynających współżycie. Ma tę dodatkową zaletę, że jako jedyny środek antykoncepcyjny chroni dodatkowo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Również tak groźnymi jak AIDS i wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Nowoczesne prezerwatywy są bardzo cienkie, coraz częściej wykonane z innych materiałów niż uczulający lateks, nasączone środkami plemnikobójczymi. Producenci prześcigają się w uatrakcyjnianiu prezerwatyw: mają one różne kolory, smaki, zapachy, wypustki. Chodzi o to, by krępujący moment zakładania prezerwatywy przez partnera zamienić w zabawę.

Współcześnie produkowane, elektronicznie kontrolowane prezerwatywy są, według oświadczeń producentów, niemalże niezawodne. Czym, wobec tego tłumaczyć fakt, że jednak nie należą do najbardziej skutecznych sposobów sterowania płodnością? Przede wszystkim błędami w kupowaniu i zakładaniu prezerwatyw.

Nie wolno kupować prezerwatyw na bazarkach, w podejrzanych sklepikach. Często handluje się tam kondomami, których termin ważności skończył się lub się kończy, przechowywanymi w nieodpowiednich warunkach (np. w cieple). Nie wiadomo także skąd te prezerwatywy pochodzą. Jeśli np. z Azji, może się okazać, że mają zbyt mały rozmiar, jeśli z USA - zbyt duży. Producenci dostosowują rozmiary kondomów do tzw. przeciętnych męskich parametrów w danym regionie świata.

Prezerwatywa jest produktem jednorazowym, trzeba ją wyrzucić po każdym stosunku.

Zakładamy, że została dokładnie przetestowana przez producenta, badanie jej szczelności poprzez np. nadmuchiwanie może ją uszkodzić.

Prezerwatywę nakłada się na członek w stanie wzwodu przed wprowadzeniem do pochwy. Najpierw czubek prezerwatywy opróżnia się z powietrza, następnie zsuwa napletek i zakłada. Na końcu prezerwatywy musi zostać trochę miejsca na nasienie, więc jej czubek nie może zbyt dokładnie przylegać do członka. Po wytrysku należy wycofać członek z pochwy, przytrzymując palcami brzeg prezerwatywy.

Rada prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza
„Prezerwatywa jest dobrym środkiem antykoncepcyjnym dla osób, które współżyją rzadko i nieregularnie. Jest konieczna, jeśli partnerzy seksualni często się zmieniają i nie można im w pełni zaufać”.

Zalety mechanicznych środków antykoncepcyjnych:

*  prezerwatywy (i bardzo rzadko dziś stosowane kapturki, diafragmy) chronią przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową,

*  są obojętne dla zdrowia,

*  nie wymagają recepty,

*  są tanie,

*  mogą wydłużać czas trwania stosunku.

Wady:

*  wymagają dyscypliny i samoopanowania od partnera,

*  stwarzają wrażenie bariery między partnerami,

*  zmniejszają wrażliwość na dotyk, a u niektórych mężczyzn osiągnięcie pełniej erekcji,

*  czasem brzydko pachną,

*  zawodzą, jeśli są nieprawidłowo zakładane.

Środki chemiczne
To globulki, pianki, kremy dopochwowe nasycone preparatami plemnikobójczymi. Zgodnie z instrukcją kobieta wprowadza je głęboko do pochwy kilka lub kilkanaście minut przed stosunkiem. Trzeba je zakładać przed każdym stosunkiem. Po zastosowaniu środków chemicznych nie można się podmywać, najlepiej wziąć prysznic.

Zalety środków chemicznych:

*  w zasadzie są obojętne dla zdrowia,

*  nie wymagają recepty,

*  mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne,

*  kobietom narzekającym na „suchość pochwy” ułatwiają stosunek.

Wady:

*  często uczulają,

*  niekiedy wywołują przykre uczucie „szczypania” i nadmiaru płynu w pochwie,

*  nie należy ich stosować w seksie oralnym,

*  są dość drogie,

*  nie są zbyt skuteczne, dla większej pewności dobrze jest połączyć tę metodę np. z kalendarzykiem.

Barbara Viper

Źródło: Magazyn Skarb

Czytaj też: ABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz  cz.1
                   ABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz cz.3
                   Czy to ciąża?

Obejrzyj też: Linemed TV-Pytania do specjalisty


powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: ABC antykoncepcji czyli Jeszcze nie teraz cz.2


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej