Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

ABC antykoncepcji czyli Jeszcze nie teraz cz.1

Eros i Psyche

02-11-2010 10:15

Antykoncepcja
Antykoncepcja


Większość kobiet i mężczyzn chce się kochać, odkładając rodzicielstwo na bardziej sprzyjający czas. To znaczy, że muszą przejąć kontrolę nad własną płodnością. Jest wiele sposobów antykoncepcji, choć nie ma metody idealnej, równie dobrej dla wszystkich.

Seks króluje wszędzie - gołe panie w prowokujących pozach reklamują nawet maszyny budowlane.

Ale wiedza na temat skutków jego uprawiania, czyli poczęcia dziecka jest, zwłaszcza wśród młodzieży, znikoma.

Dr Urszula Sterna-Butrym, ginekolog w przychodni na warszawskich Jelonkach, mówi ze zgrozą, że studentki liczą cykl miesiączkowy od ostatniego, nie od pierwszego dnia menstruacji.

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz, który przeprowadza wśród młodych kobiet testy na temat znajomości zasad zapobiegania niepożądanej ciąży, twierdzi, że na ponad połowę pytań w ankiecie udzielane są błędne odpowiedzi.

To, że 79 proc. młodych Polaków rozpoczęło współżycie, stosując jakieś zabezpieczenie (przynajmniej tak deklarują w badaniach przeprowadzonych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego), zakrawa w tej sytuacji na cud.

Rodzice i szkoła powinny pomóc w zdobywaniu wiedzy o sterowaniu płodnością. A więc takiej, która pomoże obserwować swoje ciało, dotrzeć do specjalisty i zadać mu właściwe pytania. Ale nie robią tego, bo „nie czują się pewnie w tym temacie”.

A nie jest to temat prosty, bo nie ma idealnej dla wszystkich metody sterowania płodnością.

Zależy ona m.in. od tego jak często para się kocha, czy dziewczynie bardziej zależy na pewnym zabezpieczeniu, czy też obawia się skutków ubocznych pigułki, np. tycia. Internetowe dyskusje: „słuchajcie, lekarz przepisał mi... (tu pojawia się nazwa specyfiku), jak się po tym czujecie” nie mają sensu.

Problem polega na tym, aby każdy stosował metody antykoncepcji najlepiej dopasowane do własnych potrzeb. A więc: skuteczne, bezpieczne, łatwe w stosowaniu, niewywołujące konfliktów z partnerem ani złego samopoczucia, dostosowane do możliwości finansowych. Ponadto, co bardzo ważne, zgodne z zasadami wyznawanej religii czy obyczajami panującymi w środowisku, w którym się żyje.

Jest tyle metod antykoncepcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Choć wszystkie mają plusy i minusy.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz radzi, by decyzję o rozpoczęciu współżycia i antykoncepcji podejmować w oparciu o wiedzę na temat własnego cyklu miesiączkowego po przeprowadzeniu kilkumiesięcznej obserwacji terminów rozpoczęcia i zakończenia miesiączek, sporządzenia wykresów temperatury, która zmienia się w dni płodne, a także obserwacji śluzu w pochwie. Jest to szczególnie ważne, gdy kobieta decyduje się na naturalne metody zapobiegania ciąży.

Naturalne metody zapobiegania ciąży
Metody te polegają na ograniczaniu się do współżycia w dni niepłodne. Są to (uwzględniając żywotność plemników i zdolność komórki jajowej do zapłodnienia) trzy dni przed owulacją i dwa dni po owulacji. Bezpieczniej jest jednak zachować większy margines czasowy, np. sześć dni przed owulacją i trzy dni po.

Dni płodne można oznaczyć różnymi metodami:

Kalendarzyk małzeński, (metoda kalendarzowa, Ogino-Knausa)
Polega na wyliczeniu dni płodnych po obserwacji rytmu płodności - im dłużej trwa taka obserwacja, tym lepiej. Dni płodne wypadają zawsze 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Jeśli jako „margines bezpieczeństwa” doliczymy kilka dni przed i po owulacji, okaże się, że kobieta mająca regularne 28-dniowe cykle miesięczne jest płodna między 12. a 16. dniem cyklu i w tych dniach powinna unikać współżycia.

Sytuacja jednak bardzo się komplikuje, kiedy cykl miesiączkowy jest nieregularny, a to się często zdarza u nastolatek. Może trwać 21 dni, a w kolejnym miesiącu 35 dni. Obliczenie dni płodnych, zwłaszcza przed owulacją, staje się bardzo trudne, wręcz niemożliwe.

Metoda termiczna
Pomaga uściślić dni płodne poprzez mierzenie temperatury ciała. Z fizjologii płodności kobiety wynika bowiem, że przed jajeczkowaniem, czyli dniami płodnymi, ciepłota ciała nieznacznie spada - przeważnie o 0,3 stopnia, następnie podnosi się o 0,3-0,5 stopnia. Należy powstrzymać się przed współżyciem przez 9 dni - 6 dni przed spadkiem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu.

Temperaturę trzeba mierzyć w pochwie codziennie o tej samej porze, najlepiej rano, przed wstaniem z łóżka, tym samym termometrem. Wyniki należy nanosić na kratkowany papier. Wykresy prowadzone przez co najmniej pół roku pozwolą oznaczyć dni płodne. Jednak każda infekcja, przeziębienie może wiązać się z podwyższeniem temperatury i metoda termiczna w tej sytuacji zawodzi. Z tego samego powodu stwierdzenie „mam dni bezpłodne” na podstawie jednorazowego czy kilkurazowego mierzenia temperatury może wprowadzić w błąd.

Obserwacja śluzu (metoda Billingsów)
Ta dość popularna naturalna forma kontroli płodności wymaga obserwacji śluzu z pochwy, którego postać zmienia się w czasie cyklu menstruacyjnego. W pierwszej części cyklu, przed jajeczkowaniem, część kobiet odczuwa suchość w pochwie lub obserwuje gęsty wydzielany w niewielkiej ilości śluz. Jest on charakterystyczny dla okresu niepłodnego. Kilka dni przed owulacją śluz jest zupełnie inny - przezroczysty, śliski o specyficznym zapachu. Przypomina białko kurzego jajka. Po jajeczkowaniu śluz znów zanika, a u niektórych kobiet staje się gęsty, lepki, nieprzezroczysty. Współżycie można rozpocząć czwartego dnia po zmianie przezroczystego, obfitego śluzu płodnego, w gęsty, skąpy śluz niepłodny.

Metoda objawowo-termiczna
Łączy wszystkie poprzednio omówione metody, a poza tym pomaga wyznaczyć dni płodne na podstawie obserwacji objawów charakterystycznych dla owulacji: wrażliwości piersi, lekkiego plamienia, pobolewania w podbrzuszu.

Kalkulator dni płodnych
Jest to elektroniczny gadżet dostępny w aptekach. Za pomocą specjalnych testów pomaga zbadać poranną próbkę moczu. Wynik wyświetla się na czerwono (dni płodne) lub na zielono (niepłodne). Aparacik jest dość skuteczny (w 96 proc.), ale drogi, kłopotliwy w stosowaniu, wymagający pewnej dyscypliny. Zawodzi, gdy cykl miesiączkowy jest nieregularny.

Zalety naturalnych metod zapobiegania ciąży:

1. Są obojętne dla zdrowia.

2. Nie wymagają recepty lekarza.

3. Zbliżają partnerów, ponieważ wymagają wzajemnego zaufania.

4. Pozwalają dokładnie poznać własny rytm płodności.

5. Są dozwolone przez Kościół jako jedyne metody antykoncepcji, nie powodują więc konfliktu sumienia u osób, które chcą postępować zgodnie z zasadami swojej religii.

Wady:

1. Nie są zbyt skuteczne, ponieważ reakcje organizmu zmieniają się pod wpływem infekcji, stresu, zmiany klimatu. Czasem zmiany sygnalizujące dni płodne są tak subtelne, że trudno je odnotować. Zawodzą zwłaszcza u bardzo młodych kobiet, których cykl miesiączkowy jest jeszcze bardzo nieregularny.

2. Wymagają dyscypliny.

3. Są dość trudne do przyjęcia dla osób z dużym temperamentem seksualnym, a także kobiet odczuwających największą chęć współżycia właśnie w okresie płodnym (jest to ok.20 proc. kobiet).

4. Zawodzą u kobiet często zmieniających partnerów.

Rada prof. Lwa-Starowicza:
Naturalne metody sterowania płodnością polecałbym kobietom rozpoczynającym aktywność seksualną, jeśli współżyją rzadko, lecz regularnie z godnym zaufania, stałym partnerem. W takiej sytuacji możliwe jest ograniczenie do seksu w drugiej fazie niepłodności poowulacyjnej. Skuteczność sterowania płodnością jest wtedy wysoka, przekracza 90 proc.

Barbara Viper

Źródło: Magazyn Skarb

Czytaj teżABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz cz.2
                    ABC antykoncepcji czyli  Jeszcze nie teraz cz.3
                    Edukacja seksualna
                    Życie seksualne młodych Polaków
                    Czy to ciąża?

Obejrzyj też: Linemed TV- Pytania do specjalisty

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: ABC antykoncepcji czyli Jeszcze nie teraz cz.1


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej