Kalendarium, 21-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Jej orgazm

Eros i Psyche

18-06-2010 10:14

Orgazm
Orgazm


W przeciwieństwie do orgazmu mężczyzny nie jest decydujący dla przetrwania gatunku. I w przeciwieństwie do orgazmu mężczyzny jest też znacznie mniej pewny. Fizjologiczne tlo jest jednak identyczne: napływ krwi, zwiększenie napięcia, skurcze, a wszystkiemu towarzyszy przyspieszony oddech, podwyższone tętno i ciśnienie krwi.
 

Na podstawie opisów orgazmów formułowanych przez mężczyzn i kobiety specjaliści nie byli w stanie zidentyfikować, który opis pochodzi od której płci. Różnica, jeśli jakakolwiek istnieje, zapewne najwyraźniej ujawnia się w symbolice. Dla kobiet związane z orgazmem zaufanie jest silnie połączone z samym związkiem. Orgazm jest nie tylko znakiem zaangażowania, ale je tworzy — stąd kobieta, całkiem skądinąd słusznie, może mieć opory przed osiągnięciem orgazmu z partnerem, którego nie jest jeszcze gotowa pokochać.


Wciąż toczą się żywe dyskusje na temat różnicy między rozmaitymi typami orgazmów: „łechtaczkowym", „pochwowym", „waginalnym", „cewki moczowej", „szyjki macicy", „wieloogniskowym", „punktu G". Nie sądzimy, aby miało to jakiekolwiek znaczenie, co jest źródłem orgazmu, póki orgazm jest osiągany. Uważamy natomiast, że trzeba obalić mit, zgodnie z którym istnieje tylko jeden właściwy sposób osiągania orgazmu . Dla prawdziwych kochanków jedynym pytaniem jest, co się sprawdza u danej partnerki i danego partnera w danym momencie.

Podstawowym warunkiem orgazmu u kobiety jest to, aby pozostawała rozluźniona i spokojna: z prac neurologa Gerta Holstege'a wynika, że podczas orgazmu blokadzie ulegają sygnały napływające z ośrodków odczuwania strachu w mózgu kobiety — a jeśli tak się nie stanie, kobieta po prostu nie może przeżyć orgazmu. Dlatego właśnie kobiety łatwiej i częściej osiągają orgazm w stałym związku niż w przygodnym seksie (oczywiście swoje znaczenie ma tutaj również uczenie się siebie wzajem). Nowi kochankowie mogą się przekonać, że lepiej pozwolić kobiecie decydować o przebiegu stosunku i własnych ruchach - ponieważ zaufanie buduje się z czasem, kobieta może nauczyć mężczyznę, co się w jej wypadku sprawdza, i dopiero potem powoli oddawać mu kontrolę.

Faktem pozostaje, że dla większości kobiet — podobnie jak dla wielu mężczyzn — ręka lub język są najszybszą drogą do orgazmu. Mężczyzna nie powinien się czuć tym faktem zagrożony — szybkość jest znacznie mniej warta niż jakość — ale go wykorzystać. Przyglądanie się, jak kobieta osiąga swój pierwszy orgazm za pomocą np. wibratora, jest nie tylko podniecającym widokiem dla mężczyzny, lecz również pozwala kobiecie rozbudzić się cieleśnie i zrelaksować psychicznie. Mężczyzna może później pójść za jej przykładem i dać jej drugi orgazm ręką lub językiem, zanim oboje przejdą do stosunku.
Pozycja może być równie ważna dla jej orgazmu, jak i dla jego — eksperymentujcie. Zapewne okaże się, że kluczowe jest tu nachylenie miednicy - są kobiety, które muszą wygiąć ciało w łuk, przez co odsuwają genitalia, niektóre podają je w górę. Zakładając, że oboje partnerów cechuje odpowiednia fizjologia, można zalecić technikę CAT , która łączy penetrację z przyjemnością łechtaczkową; można też, wsunąć tam dłoń (lub wibrator) — co najłatwiejsze jest, kiedy się wchodzi od tyłu lub kiedy kobieta jest na górze.

Słowo o kobiecym wytrysku. Zdarza się spontanicznie, nie ma więc powodów do paniki ani - jak to uczynił pewien mężczyzna, któremu zdawało się, że kobieta oddaje na niego mocz - składania pozwu o rozwód. Jeśli chcecie go wywołać, najpewniejsza metodą jest delikatna, stała stymulacja punktu G . Jeśli mimo konsekwentnych starań nie nastąpi, jej orgazm nie stanie się przez to mniej przyjemny.

Dwa słowa do niej na temat udawania. Proszę, nie rób tego. To nie tylko trudne - niewiele kobiet jest w stanie udawać skurcze pochwy, a żadna nie potrafi wywołać u siebie znamiennego seksualnie zaróżowienia piersi i szyi — ale również potrafi przejść w nawyk i tym sposobem w jednej chwili zdecydujesz o swojej przyszłości, przyszłości samowyrzeczenia i zakłamania w związku. Im bardziej udajesz, tym trudniej ci nie udawać — i tym trudniej prosić o to, czego potrzebujesz, abyś w ogóle nie musiała udawać. W pełnym miłości związku powinno być możliwe mieć orgazm tylko od czasu do czasu, a wciąż być kochaną.

Ale jeśli „od czasu do czasu" to znacznie mniej, niż chcesz, powinno się jakoś dać zaradzić tej sytuacji. Jeśli kobieta może swobodnie osiągnąć orgazm sama, jest jasne, że chodzi o technikę — wtedy żadnych kłopotów nie powinno wam sprawić zrozumienie, że to, co jest jej konieczne do szczytowania, nie musi być równoznaczne z tym, czego, jego zdaniem, ona potrzebuje.
Jeśli wciąż będziecie mieli trudności, warto zobaczyć się ze specjalistą — istnieją dolegliwości i leki, które wpływają na naturalne zdolności. Niezłym pomysłem może też być skonsultowanie się z fachowcem od zdrowia psychicznego — wychowanie niektórych kobiet czy też seksualne traumy, jakich doświadczyły, tworzą u nich taki zespół lękowy na tle kwestii seksualnych, że orgazm staje się niemal niemożliwy . Zawsze warto przyjrzeć się temu, co się dzieje w waszym związku — dlaczego kobieta miałaby osiągać orgazm z kimś, kogo nie lubi, nawet jeśli ta antypatia jest przelotna i spowodowana czymś banalnym?

Jeszcze raz powtórzę, ponieważ warto o tym mówić bez końca — zbudujcie sobie szeroki repertuar, skuteczne techniki nie muszą zawsze pozostawać te same, mogą się zmieniać z chwili na chwilę. Stara kobieta z arabskiego podręcznika seksualnego Ogród rozkoszy, której rada dla niespełnionych par brzmiała, żeby próbowały tylu rozmaitych metod, ile tylko możliwe, miała rację w 500% i ma ją do dzisiaj.

Źródło: A.Comfort,S.Quilliam  "Nowa radość seksu" wyd.Zysk i S-ka

Czytaj też
: Jego orgazm
                  Orgazm przy okazji
                  Totalne dopasowanie…
                  Strefy erogenne kobiety


powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Jej orgazm


zobacz także:

Trudni ludzie

16-01-2018 01:16

Praca jest sprawdzianem charakterów. To tu wychodzą na jaw wszystkie słabości i negatywne cechy. Bywa jednak, że chodzi o coś więcej niż zwykłe wady:...

więcej

Nie dziś kochanie

21-12-2017 00:01

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Ale czym innym jest kilkudniowy brak ochoty na seks, krótki celibat, a czym innym trwała niechęć do...

więcej

Czy to obsesja, czy to jest kochanie?

19-10-2017 09:21

Wybuchy zazdrości, potrzeba kontrolowania partnera, a wszystko – w imię wielkiego uczucia. Czy tak postępuje kobieta, która naprawdę kocha swojego...

więcej