Kalendarium, 24-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Ostuda

Skóra

29-07-2017 04:15

Ostuda
Ostuda


Latem każda kobieta pragnie pięknej opalenizny. Niekiedy jednak kontakt skóry ze słońcem skutkuje ostudą – nieestetycznymi przebarwieniami wynikającymi z nierównomiernego rozłożenia melaniny. Problem ten dotyczy najczęściej kobiet w ciąży, stosujących pigułki antykoncepcyjne lub przechodzących menopauzę. Melanodermię (inna nazwa ostudy) mogą wywoływać również zaburzenia miesiączkowania, przewlekła choroba wątroby albo niektóre leki.

Nienaturalne przebarwienia skóry pojawiają się najczęściej na twarzy (czole, policzkach, nosie, podbródku), a niekiedy na ramionach i szyi. Przebarwienia mają zwykle charakter brązowych, nieregularnych plam wyraźnie oddzielających się od reszty skóry. Nasilają się podczas opalania i zazwyczaj występują u kobiet o ciemnej karnacji, co wynika z dużej zawartości melaniny w ich skórze.

Dokładne przyczyny ostudy nie są znane. Jej pojawieniu się nie towarzyszą stan zapalny ani żadne inne objawy. Nie jest to dolegliwość zaraźliwa ani niebezpieczna. Największym problemem wynikającym z ostudy jest niekorzystny efekt estetyczny.

Leczenie melanodermii polega w pierwszej kolejności na usunięciu jej przyczyny. Jeśli są to środki antykoncepcyjne lub leki (preparaty hormonalne, przeciwpadaczkowe), warto je odstawić. Z reguły zmiany na skórze cofają się wtedy same. U niektórych kobiet przebarwienia znikają też po urodzeniu dziecka. Natomiast jeśli ustalenie ich przyczyny jest niemożliwe, warto zastosować odpowiednią profilaktykę. Polega ona na używaniu kremów z filtrem o każdej porze dnia. Powinna również polegać na całkowitej rezygnacji lub na dokładnym analizowaniu składu kosmetyków. Wiele z nich może mieć działanie fotouczulające lub fototoksyczne.

Ostatnim, ale i najważniejszym etapem walki z ostudą powinno być leczenie objawowe. Polega ono na stosowaniu kosmetyków wybielających przebarwienia na skórze. Do niedawna w ich składzie można było znaleźć hydrochinon. Jako środek usuwający przebarwienia jest znany od 1961 r., używano go też m.in. przy wywoływaniu filmów fotograficznych. Jego działanie polega na hamowaniu zachodzących z udziałem tyrozynazy wczesnych reakcji enzymatycznych, które prowadzą do produkcji melaniny z aminokwasu tyrozyny. Udowodniono jednak, że w wyższych dawkach może być toksyczny dla komórek, powodując podrażnienie skóry. Z powodu licznych informacji o jego niekorzystnym działaniu w 2001 r. Komisja Europejska zakazała jego używania w produktach kosmetycznych. Ciągle jednak można spotkać na rynku preparaty zawierające jego pochodne.

Bezpieczną alternatywą dla nich jest np. B-rezorcynol – najnowocześniejszy składnik aktywny, który pomaga w walce z przebarwieniami. Substancja ta łączy się z tyrozynazą dokładnie w miejscu, gdzie przyłączana jest do enzymu tyrozyna. To blokuje jego działanie i hamuje syntezę melaniny, jednak tylko w nadmiernie aktywnych melanosomach. Dzięki temu skóra, na którą zastosowano B-rezorcynol, nie blednie, a jedynie usuwane są z niej ciemniejsze przebarwienia. Częstymi składnikami preparatów wybielających są również: kwas kojowy, kwas azeleinowy lub arbutyna tretinoiny.

Istnieją też domowe sposoby na usuwanie przebarwień, np. maseczka z soku cytryny i picie soku z pietruszki i selera. Trudno znaleźć jednak dowody na ich skuteczność, a efekty działania pojawiają się podobno dopiero po kilku miesiącach. Skuteczniejsze, choć znacznie droższe, są zabiegi w gabinetach kosmetycznych i lekarskich.

mgr farmacji Łukasz Waligórski

Źródło: Farmacja i Ja

Czytaj też: 
Skóra. Usuwanie przebarwień oraz przyczyny ich powstawania
                    Skóra i Uroda - Poradnik Zdrowia
                    Opalanie/Kąpiele słoneczne - Centra Wiedzy
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Ostuda


zobacz także:

7 błędów powiększania ust

10-11-2017 00:26

Z jednej strony powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej. Z drugiej wzbudza on wiele kontrowersji, a nawet lęków. Oto 7...

więcej

Znamiona skórne

24-11-2017 01:51

Znamiona skórne (z łac. naevus) to bardzo popularne, występujące niemal u wszystkich osób zmiany wśród których można wyróżnić znamiona...

więcej

Trądzik u dorosłych – fakty i mity

29-10-2017 02:15

Okres bycia nastolatkiem masz już za sobą a trądzik pozostał? Nie jesteś sama! Niemal połowa dorosłych kobiet zmaga się z trądzikiem u dorosłych.

więcej