Kalendarium, 22-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Skuteczna ochrona przed słońcem

Skóra

12-06-2016 10:40

Skuteczna ochrona przed słońcem
Skuteczna ochrona przed słońcem


Na szczęście kilka lat temu skończyła się moda na czekoladową skórę. Obecnie dużo się mówi o szkodliwości promieniowania słonecznego oraz powtarza, że nierozsądne opalanie sprzyja powstawaniu nowotworów. Dlatego coraz więcej osób sięga po kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Przyjrzyjmy się tym preparatom i sprawdźmy, jak dobrać odpowiedni.

Z kosmosu dociera do nas promieniowanie UVA, UVB, UVC i latem nie sposób się przed nim schować. Dlatego przed każdym (!) wyjściem trzeba posmarować odkryte części ciała odpowiednim preparatem. Badania pokazują, że pamięta o tym coraz więcej osób, z roku na rok rośnie liczba sprzedanych kosmetyków ochronnych.

Fluid czy sztyft?
Pomagając w wyborze kosmetyku ochronnego, na początek warto ustalić, jaki rodzaj aplikacji najbardziej jej odpowiada: czy lubi wklepywać krem i nie przeszkadza jej tłusty film na skórze, czy może woli nakładać lekkie mleczko, które błyskawicznie się wchłania. Dużą popularnością cieszą się preparaty w aerozolu (zwłaszcza dla małych dzieci, bo łatwo się je aplikuje). Wygodne do stosowania punktowego (np. na przebarwienia, znamiona, a także usta) są kremy w sztyfcie. Następnie trzeba ustalić, czy pacjentka ma alergię. Jeśli tak, należy poszukać kremu bezzapachowego i hipoalergicznego. Warto też zaoferować próbkę, by mogła przetestować reakcję skóry na kosmetyk. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub szczypanie, to znaczy, że preparat wywołał uczulenie. Może tak się zdarzyć w przypadku kremu z filtrami chemicznymi, zwłaszcza zawierającego alergizujacy ozybenzon.

Pochłaniający czy odbijający UV?
Polecając pacjentce kosmetyk przeciwsłoneczny, należy przede wszystkim skupić się na jego najważniejszym składniku – filtrze. Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów, zależnie od mechanizmu działania – fizyczne i chemiczne. Pierwsze (nazywane mineralnymi) to np. tlenek cynku, tlenek tytanu, krzemionka, kaolin. Ich zadaniem jest nieprzepuszczenie do skóry i odbicie promieni słonecznych. Działają jak mikrolustra. Niestety, mają mniejszą siłę działania w porównaniu z filtrami chemicznymi (zwanymi absorbującymi).

Filtry chemiczne, takie jak: oktokrylen, oxybenzon, trisiloxan drometrizolu i jego pochodne (może być pod nazwą handlową: silatrisol), butyl methoxydibenzoylomethane (Parsol 1789), kwas paraaminobenzoesowy, kwas cynamonowy, euselox, mogą pochłaniać nawet do 97% promieniowania słonecznego. Za najskuteczniejsze uważa się kosmetyki, które zawierają mieszankę filtrów fizycznych i chemicznych.

Informacja o skuteczności kosmetyków z filtrami kryje się pod skrótem SPF, czyli Sun Protection Factor i wartościami od 2 do 100 (ochrona przed promieniowaniem UVB) oraz skrótem IPD i wartościami od 10 do 90 lub IPPD i wartościami od 2 do 28 (ochrona przed promieniowaniem UVA). Skrót SPF określa, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu, zanim pojawią się pierwsze objawy oparzenia, czyli rumień. Jeśli przyjmiemy, że oparzenie pojawia się po 15 minutach, to stosując krem z SPF 20, możemy bezpiecznie przebywać na słońcu 20 razy dłużej, czyli 300 minut. Niestety, nie można tak łatwo ocenić stopnia ochrony przed promieniowaniem UVA (nie pojawiają się objawy na skórze), więc zakłada się, że im większe wartości IPD lub IPPD, tym większa ochrona.

Dla brunetki czy blondynki?
Zanim polecimy krem przeciwsłoneczny, warto porozmawiać chwilę o tym, jaki jest fototyp jej skóry. To na tej podstawie dobiera się wysokość filtrów przeciwsłonecznych. Należy więc zapytać ją, jak zwykle wygląda jej skóra po 30-minutowym przebywaniu latem na pełnym słońcu (uwaga! chodzi o reakcję skóry w Polsce) i na tej podstawie można ocenić jej typ skóry:

    fototyp I – rumień, nigdy opalenizna, a jedynie zaczerwieniona skóra. Tak po półgodzinnym opalaniu wyglądają najczęściej osoby z jasną skórą i niebieskimi oczami albo rudowłosi z niebieskimi oczami. Potrzebują najwyższej ochrony, czyli preparatów z SPF powyżej 25;
    fototyp II – rumień, ale i niewielka opalenizna. Dotyczy zwłaszcza blondynów o jasnej skórze. Należy polecić im kremy z SPF minimum 20;
    fototyp III – niewielki rumień, opalenizna. Taką skórą mogą pochwalić się szatyni i bruneci z piwnymi oczami i jasnobrązową skórą. Dla nich najlepsze  będą preparaty z SPF powyżej 10;
    fototyp IV – bez rumienia, silna opalenizna. Dotyczy osób z jasnobrązową skórą, ciemnymi oczami, najczęściej brunetów. Dla nich są preparaty z SPF powyżej 8;
    fototyp V – odznaczają się nim mieszkańców strefy podzwrotnikowej (np. Egiptu);
    fototyp VI – do tej grupy zaliczają się osoby rasy czarnej.

Dwóm ostatnim grupom pacjentów można polecić kremy o najniższym SPF.

Przed decyzją warto także zapytać pacjentkę, gdzie będzie używała preparatu przeciwsłonecznego. Jeśli jedzie w tropiki albo w góry, gdzie promieniowanie jest silniejsze, lepiej polecić jej kosmetyk z wyższym filtrem niż ten przeznaczony dla jej fototypu.

Każdemu kto, kupuje kosmetyki ochronne, należy przypomnieć, jak właściwie je stosować. Należy posmarować skórę 15-20 minut przed wyjściem na zewnątrz, by skóra wchłonęła składniki preparatu. Co 2-3 godziny należy pokrywać skórę kolejną warstwą kremu i trzeba to robić po każdej kąpieli, nawet gdy kosmetyk jest wodoodporny. Za każdym razem należy nakładać grubą warstwę.

Słońce może być groźne – dr n. med. Tomasz Pniewski:

Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce może spowodować m.in.: oparzenie słoneczne, przedwczesne starzenie się skóry (promieniowanie uszkadza kolagen), jak również wystąpienie ciężkich schorzeń skóry i tkanki podskórnej (np. tocznia). Dlatego bezwzględnie należy chronić skórę, używając odpowiednich preparatów z filtrami przeciwko promieniowaniu UVB oraz UVA. Szczególnie należy troszczyć się o skórę najmłodszych. Badania naukowe dowodzą, że oparzenia słoneczne przebyte w dzieciństwie sprzyjają powstawaniu nowotworów, w tym najgroźniejszego – czerniaka.

tekst: Marta Nowik

Źródło:  Farmacja i Ja

Czytaj też:  Fotodermatozy, pojedynek skóry ze słońcem
                    Przewodnik po substancjach fotouczulających
                    Poradnik Wakacyjny- Zdrowie na urlopie
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Skuteczna ochrona przed słońcem


zobacz także:

7 błędów powiększania ust

10-11-2017 00:26

Z jednej strony powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej. Z drugiej wzbudza on wiele kontrowersji, a nawet lęków. Oto 7...

więcej

Trądzik u dorosłych – fakty i mity

29-10-2017 02:15

Okres bycia nastolatkiem masz już za sobą a trądzik pozostał? Nie jesteś sama! Niemal połowa dorosłych kobiet zmaga się z trądzikiem u dorosłych.

więcej

Jesienne peelingi. Sprawdź, który jest dla ciebie

12-10-2017 00:02

„Jakieś tam kwasy, złuszczanie, ale czym dokładnie, nie pamiętam” – tak o wizytach w salonach kosmetycznych mówi wiele kobiet. I nie do końca...

więcej