Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Zioła lekarstwem na trądzik młodzieńczy

Skóra

14-01-2009 09:43

Zioła a trądzik
Zioła a trądzik


Trądzik pospolity (Acno wlgaris) zwany jest młodzieńczym dlatego, że najczęściej występuje u młodzieży w wieku przejściowym, to znaczy - u chłopców w okresie mutacji, u dziewcząt w okresie pokwitania.


Ropny stan trądziku wytwarza się wokół tzw. zaskórnika, czyli czopu łojowego w podskórnych przewodach łojowych. W lżejszych formach trądzik uzewnętrznia się zwykłymi krostami, w dalszym jednak rozwoju, któremu sprzyjają: łojotok, zła przemiana materii, brak słońca i powietrza, zaburzenia w wydzielaniu gruczołów dokrewnych (np. tarczycy), zaburzenia w czynnościach przewodu pokarmowego czy wreszcie jednostronne odżywianie - krosty poczynają się zmieniać w coraz większe ropne wrzodziki, które, nawet po starannym wyleczeniu, zostawiają po sobie ślady w postaci mniejszych i większych dziur w skórze.

Dlatego też już z pojawieniem się pierwszych, podejrzanych krostek należy się zainteresować przyczynami wewnętrznymi, a nie tłumaczyć sprawy naiwnie: „to jest ostra krew", albo: „to przejdzie z wiekiem". Bo jednak ślady pozostają na długie lata.


Bardzo ważne jest świeże powietrze, kąpiele słoneczne i wodne. Jeśli to możliwe (wanna) to te wodne należy wzbogacić ziołami: tymiankiem, miętą, rumiankiem, skrzypem, korzeniem tataraku, igliwiem sosny lub świerku, które mieszamy w równych częściach i w łącznej ilości nie więcej niż 20 dag gotujemy w 2 - 3 litrach wody przez 15 minut. Uzyskany odwar wlewamy do wody kąpielowej.

W celu szybkiego usunięcia trądziku można również robić kompresy z odwaru kwiatu rumianku, kwiatu nagietka i kory wierzbowej zmieszanych w równych ilościach - gotować tę mieszankę krótko, a następnie małą łyżeczkę odwaru rozcieńczyć 1/4 szklanką wody i w tym płynie maczać gazę, którą przykładamy do twarzy na 1 godzinę i na dłużej.

Najważniejsze będą jednak zioła do użytku wewnętrznego. Korzeń łopianu, korzeń mydlnicy, korzeń mniszka, ziele bratka, ziele macierzanki należy zmieszać w równych ilościach, odmierzyć 1 łyżkę stołową mieszanki na szklankę wody i gotować krótko. Takich szklanek należy w ciągu dnia wypić 2 do 3 przed jedzeniem.

Osobom skłonnym do rozwolnień zaleca się drugi zestaw ziół. Odwar przyrządzamy z korzenia dzięgla, korzenia łopianiu, kory dębowej, liścia poziomki, ziela szałwii, ziela dziurawca, ziela piołunu, zmieszanych w równych ilościach, gotowanych krótko w proporcji łyżka mieszanki na szklankę wody. Jak poprzednio należy pić 2-3 szklanki tego odwaru dziennie, przed posiłkami.

Podkreślić trzeba, że nie da nam dobrych wyników stosowanie wyłącznie zabiegów zewnętrznych, bez ziół „do wewnątrz", jak również - picie odwarów ziołowych, bez należycie urozmaiconego pożywienia (dużo owoców i warzyw).

Codziennie pić przez 2 miesiące łyżkę drożdży zagotowanych w 1/2 szklanki wrzącej wody, nie słodzić.

Źródło: J. Górnicka „Apteka natury"; wyd. AWM

Czytaj też:
Trądzik - problem nie tylko nastolatków
Trądzik - zalecenia pielęgnacyjne
Trądzik - dolegliwość czy choroba


powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Zioła lekarstwem na trądzik młodzieńczy
Gość: one_time | 13:20 14.01.2009 | odpowiedz »
Zgadzam sie, zioła bardzo dobrze wpływają na cerę, mnie pomógł np rumianek. Ale w zimę przestałam pić zioła, a zaczęłam tran z dorsza norweskiego. Mam wrażenie, że to też miało jakiś pozytywny wpływ na wygląd mojej skóry. Czy to możliwe??
Gość: kamila | 22:38 13.03.2009 | odpowiedz »
a jak ktos ma trądzik spowodowany kandydozą to też ma pic drożdze?


zobacz także:

Okres jesienno-zimowy to idealny czas na rozpoczęcie depilacji laserowej

10-12-2017 00:42

Często planujesz pierwszą wizytę w salonie kosmetycznym aby pozbyć się zbędnego owłosienia i zazwyczaj kończy się to jedynie na planach? Właśnie teraz masz...

więcej

7 błędów powiększania ust

10-11-2017 00:26

Z jednej strony powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej. Z drugiej wzbudza on wiele kontrowersji, a nawet lęków. Oto 7...

więcej

Znamiona skórne

24-11-2017 01:51

Znamiona skórne (z łac. naevus) to bardzo popularne, występujące niemal u wszystkich osób zmiany wśród których można wyróżnić znamiona...

więcej